Source: Wikipedia, the free encyclopedia.
The United States first took part in Greco-Roman wrestling competition at the Olympics in 1912. The United States first appearance at the World Championships in Greco-Roman was in 1961. Greco-Roman wrestling was held at the first modern Olympics in 1896 and the first World Championships in Greco-Roman was in 1904.
Olympics and World Championships[a]
1896
1904
1905
1906–1907
1908–1909
1910
1911
1912
1913
1920
Year
Team
60 kg
67.5 kg
75 kg
82.5 kg
Unlimited Weight
1920
DNP
Brian, Adrian (DNP)
Metropoulos, George (DNP)
Szymanski, Henry (DNP)
Maichle, Frank (DNP)
Weyand, Alexander (4th)
Gallery, Daniel (DNP)
Swigart, Oral (DNP)
Zanoline, Paul (DNP)
Pendleton, Nat (DNP)
Willkie, Edward (5th)
1921–1928
Year
Team
58 kg
62 kg
67.5 kg
75 kg
82.5 kg
Unlimited Weight
1921
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1922
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1924
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1928
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1932–1936
Year
Team
56 kg
61 kg
66 kg
72 kg
79 kg
87 kg
Unlimited Weight
1932
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1936
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1948–1968
Year
Team
52 kg
57 kg
62 kg (−1961), 63 kg (1962–1968)
67 kg (−1961), 70 kg (1962–1968)
73 kg (−1961), 78 kg (1962–1968)
79 kg (−1961), 87 kg (1962–1968)
87 kg (−1961), 97 kg (1962–1968)
Unlimited Weight
1948
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1949
N/A
No Championships Held
1950
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1951
N/A
No Championships Held
1952
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1953
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1954
N/A
No Championships Held
1955
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1956
12th
Wilson, Richard (DNP)
Townley, Kent (DNP)
Rice, Alan (DNP)
Evans, Jay (DNP)
Holt, James (5th)
Peckham, James (7th)
Thomas, Dale (5th)
Lewis, Dale (DNP)
1957
N/A
No Championships Held
1958
DNC
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
Did not compete
1959
N/A
No Championships Held
1960
DNP
Wilson, Richard (DNP)
Lauchle, Larry (DNP)
Allen, Lee (8th)
Northrup, Ben (DNP)
Fivian, Fritz (DNP)
Camilleri, Russell (8th)
George, Howard (DNP)
Lewis, Dale (DNP)
1961
10th
Wilson, Richard (5th)
Gomes, Joseph (DNP)
Finley, Ron (DNP)
Northrup, Ben (4th)
Weick, William (DNP)
Camilleri, Russell (DNP)
Brand, Daniel (5th)
Lovell, Patrick (6th)
1962
10th
Wilson, Richard (DNP)
Molino, Carmen (DNP)
Grubbs, Lee (DNP)
Burke, James (3rd)
Williams, Rudy (5th)
Camilleri, Russell (DNP)
Lovell, Patrick (6th)
Wilson, Hallow (5th)
1963
12th
Fitch, Andrew (DNP)
Molino, Carmen (DNP)
Douglas, Bobby (DNP)
Northrup, Ben (DNP)
Fitzgerald, Dennis (DNP)
Baughman, Wayne (DNP)
Ferguson, James (DNP)
Raschke, James (3rd)
1964
12th
Wilson, Richard (4th)
Fitch, Andrew (DNP)
Finley, Ron (4th)
Burke, James (DNP)
Camilleri, Russell (7th)
Baughman, Wayne (7th)
Lovell, Patrick (DNP)
Pickens, Robert (6th)
1965
DNP
Sanders, Rick (DNP)
No Competitor
Douglas, Bobby (DNP)
Burke, James (DNP)
Camilleri, Russell (DNP)
Baughman, Wayne (DNP)
Conine, Gerald (DNP)
Kristoff, Larry (DNP)
1966
15th
Hazewinkel, James (6th)
Coffee, Charles (DNP)
Finley, Ron (6th)
Northrup, Ben (DNP)
Camilleri, Russell (DNP)
Baughman, Wayne (DNP)
Conine, Gerald (DNP)
Raschke, James (DNP)
1967
DNP
Hazewinkel, David (DNP)
Hazewinkel, James (DNP)
Coffee, Charles (DNP)
No Competitor
Williams, Rudy (DNP)
No Competitor
Stensland, Garry (DNP)
No Competitor
1968
14th
Tamble, Richard (DNP)
Hazewinkel, David (DNP)
Hazewinkel, James (7th)
Holzer, Werner (6th)
Lyden, Larry (DNP)
Baughman, Wayne (5th)
Schenk, Henk (DNP)
Roop, Robert (DNP)
1969–1996
Year
Team
48 kg
52 kg
57 kg
62 kg
68 kg
74 kg
82 kg
90 kg
100 kg
100+ kg (−1984), 130 kg (1985–1996)
1969
10th
No Competitor
Chavez, Art (DNP)
Hazewinkel, David (3rd)
Hazewinkel, James (4th)
Buzzard,Robert (DNP)
Lyden, Larry (5th)
Wells, Phil (DNP)
Deadrich, Buck (6th)
No Competitor
No Competitor
1970
9th
Kestel, Dave (DNP)
Davids, William (DNP)
Hazewinkel, David (2nd)
Hazewinkel, James (DNP)
Ali, Abdul Raheem (DNP)
Mihal, Richard (DNP)
Robinson, J (4th)
Baughman, Wayne (DNP)
Williams, Willie (6th)
Taylor, Chris (4th)
1971
14th
Holmes, Wayne (DNP)
Kestel, Dave (DNP)
Hazewinkel, David (DNP)
Hazewinkel, James (DNP)
Alexander, Gary (DNP)
Neist, Gary (DNP)
Robinson, J (5th)
Baughman, Wayne (DNP)
Williams, Willie (DNP)
No Competitor
1972
DNP
Holmes, Wayne (DNP)
Steiger, James (DNP)
Hazewinkel, David (DNP)
Hazewinkel, James (DNP)
Buzzard,Robert (DNP)
Neist, Gary (DNP)
Robinson, J (DNP)
Baughman, Wayne (DNP)
Deadrich, Buck (DNP)
Taylor, Chris (DNP)
1973
DNP
Kancsar, Karoly (DNP)
Thompson, Bruce (DNP)
Sade, Joseph (DNP)
Alexander, Gary (DNP)
Frey, Phil (DNP)
Ali, Abdul Raheem (DNP)
Gallego, Mike (DNP)
Williams, Willie (DNP)
Duschen, James (DNP)
McCrady, Mark (DNP)
1974
12th
Kancsar, Karoly (6th)
Thompson, Bruce (DNP)
Gust, Brian (DNP)
Lamphere, Reid (DNP)
Marcy, Patrick (DNP)
Ali, Abdul Raheem (DNP)
Nigos, Joseph (DNP)
Williams, Willie (6th)
Galler, Bill (DNP)
No Competitor
1975
14th
Kancsar, Karoly (5th)
Thompson, Bruce (DNP)
Mello, Dan (DNP)
Alexander, Gary (DNP)
Marcy, Patrick (DNP)
Ali, Abdul Raheem (DNP)
Chandler, Dan (DNP)
Williams, Willie (DNP)
Rheingans, Brad (DNP)
Van Worth, William (6th)
1976
13th
Farina, Michael (8th)
Thompson, Bruce (DNP)
Sade, Joseph (DNP)
Alexander, Gary (DNP)
Marcy, Patrick (DNP)
Matthews, John (DNP)
Chandler, Dan (DNP)
Johnson, Evan (DNP)
Rheingans, Brad (4th)
Lee, Pete (5th)
1977
13th
Howard, James (DNP)
Flemming, Michael (DNP)
Gust, Brian (DNP)
Lamphere, Reid (DNP)
Marcy, Patrick (DNP)
Matthews, John (DNP)
Chandler, Dan (6th)
Hull, Mitch (DNP)
Simons, Jeff (4th)
Lee, Pete (6th)
1978
10th
Leiva, Wilfredo (DNP)
Flemming, Michael (DNP)
Mello, Dan (DNP)
Kuzu, Abdurrahim (DNP)
Minkel, Tom (DNP)
Matthews, John (4th)
Chandler, Dan (6th)
Simons, Jeff (DNP)
Rheingans, Brad (6th)
Schoene, Craig (DNP)
1979
7th
Williams, Greg (5th)
Thompson, Bruce (DNP)
Mello, Dan (DNP)
Kuzu, Abdurrahim (2nd)
Pelci, Gary (DNP)
Matthews, John (DNP)
Chandler, Dan (5th)
Fraser, Steve (DNP)
Rheingans, Brad (3rd)
Walker, Bob (3rd)
1980
DNC
Fuller, Mark (DNC)
Thompson, Bruce (DNC)
Gust, Brian (DNC)
Mello, Dan (DNC)
Minkel, Tom (DNC)
Matthews, John (DNC)
Chandler, Dan (DNC)
Johnson, Mark (DNC)
Rheingans, Brad (DNC)
Blatnick Jeff (DNC)
1981
14th
Fuller, Mark (DNP)
Leiva, Wilfredo (DNP)
Mello, Dan (DNP)
Kuzu, Abdurrahim (6th)
Bliss, Scott (DNP)
Andre, Jim (DNP)
Chandler, Dan (DNP)
Houck, Michael (DNP)
Gibson, Greg (4th)
Carlisle, Ron (DNP)
1982
13th
Jones, TJ (DNP)
Dorrance, Lew (DNP)
Hermann, Rob (DNP)
Kuzu, Abdurrahim (DNP)
Selmon, John (DNP)
Matthews, John (DNP)
Press, Tom (DNP)
Fraser, Steve (DNP)
Gibson, Greg (DNP)
Lee, Pete (6th)
1983
18th
Fuller, Mark (7th)
Clark, Jeff (DNP)
Hermann, Rob (DNP)
Kuzu, Abdurrahim (DNP)
Martinez, Jim (DNP)
Andre, Jim (DNP)
Chandler, Dan (DNP)
Houck, Michael (DNP)
Koslowski, Dennis (6th)
Lee, Pete (DNP)
1984
1st
Fuller, Mark (DNP)
Govig, Bert (DNP)
Famiano, Frank (5th)
Kuzu, Abdurrahim (4th)
Martinez, Jim (3rd)
Catalfo, Chris (DNP)
Chandler, Dan (DNP)
Fraser, Steve (1st)
Gibson, Greg (2nd)
Blatnick Jeff (1st)
1985
5th
Jones, TJ (5th)
Fuller, Mark (DNP)
Hermann, Rob (DNP)
Wasmund, Dalen (10th)
Martinez, Jim (3rd)
Oliver, Dale (DNP)
Catalfo, Chris (6th)
Houck, Michael (1st)
Gibson, Greg (DNP)
Koslowski, Dennis (6th)
1986
15th
Wetzel, Eric (6th)
Sheldon, Shawn (DNP)
Amado, Anthony (9th)
Famiano, Frank (DNP)
Martinez, Jim (DNP)
Butler, David (DNP)
Gholar, Darrell (6th)
Waldroup, Derrick (DNP)
Koslowski, Dennis (7th)
Koslowski, Duane (4th)
1987
9th
Dorrance, Lew (10th)
Sheldon, Shawn (15th)
Amado, Anthony (4th)
Wasmund, Dalen (8th)
Martinez, Jim (10th)
Butler, David (DNP)
Catalfo, Chris (9th)
Waldroup, Derrick (11th)
Koslowski, Dennis (2nd)
Koslowski, Duane (5th)
1988
12th
Fuller, Mark (DNP)
Sheldon, Shawn (DNP)
Amado, Anthony (DNP)
Anderson, Ike (6th)
Seras, Andy (DNP)
Butler, David (DNP)
Morgan, John (7th)
Foy, Michial (DNP)
Koslowski, Dennis (3rd)
Koslowski, Dennis (8th)
1989
7th
Dorrance, Lew (4th)
Fuller, Mark (9th)
Parseghian, Gogi (DNP)
Lee, Buddy (10th)
Seras, Andy (9th)
Butler, David (7th)
Morgan, John (5th)
Foy, Michial (2nd)
Johnson, James (DNP)
Pittman, Craig (DNP)
1990
16th
Wetzel, Eric (DNP)
Sheldon, Shawn (5th)
Hall, Dennis (DNP)
Lee, Buddy (4th)
Seras, Andy (6th)
Morgan, Gordy (DNP)
Morgan, John (6th)
Foy, Michial (DNP)
Tironi, Chris (6th)
Ghaffari, Matt (6th)
1991
6th
Fuller, Mark (9th)
Sheldon, Shawn (2nd)
Famiano, Frank (DNP)
Anderson, Ike (DNP)
Seras, Andy (6th)
Butler, David (DNP)
Morgan, John (7th)
Couture, Randy (DNP)
Koslowski, Dennis (7th)
Ghaffari, Matt (2nd)
1992
10th
Fuller, Mark (11th)
Sheldon, Shawn (4th)
Hall, Dennis (8th)
Lee, Buddy (6th)
Smith, Rodney (3rd)
West, Travis (11th)
Henderson, Dan (10th)
Foy, Mike (6th)
Koslowski, Dennis (2nd)
Ghaffari, Matt (11th)
1993
21st
Wetzel, Eric (DNP)
Sheldon, Shawn (8th)
Hall, Dennis (9th)
Lewis, Shon (DNP)
Seras, Andy (DNP)
Morgan, Gordy (8th)
Morgan, Marty (DNP)
Couture, Randy (DNP)
Johnson, James (5th)
Ghaffari, Matt (DNP)
1994
9th
Maynard, Mujaahid (10th)
Sheldon, Shawn (16th)
Hall, Dennis (3rd)
Zuniga, David (4th)
Seras, Andy (10th)
Morgan, Gordy (14th)
Henderson, Dan (12th)
Foy, Michial (5th)
Johnson, James (15th)
Ghaffari, Matt (6th)
1995
5th
Maynard, Mujaahid (5th)
Sheldon, Shawn (5th)
Hall, Dennis (1st)
Zuniga, David (14th)
Sims, Heath (11th)
Morgan, Gordy (14th)
Morgan, Marty (13th)
Couture, Randy (16th)
Oostendorp, John (16th)
Ghaffari, Matt (3rd)
1996
9th
Maynard, Mujaahid (13th)
Paulson, Brandon (2nd)
Hall, Dennis (2nd)
Zuniga, David (10th)
Smith, Rodney (9th)
Morgan, Gordy (9th)
Henderson, Dan (12th)
Waldroup, Derrick (7th)
Gleasman, Jason (12th)
Ghaffari, Matt (2nd)
1997–2001
Year
Team
54 kg
58 kg
63 kg
69 kg
76 kg
85 kg
97 kg
130 kg
1997
18th
Lee, Broderick (18th)
Hall, Dennis (6th)
Zuniga, David (16th)
Saba, Chris (27th)
Lindland, Matt (17th)
Henderson, Dan (7th)
Couture, Randy (9th)
Gardner, Rulon (5th)
1998
8th
Sheldon, Shawn (14th)
Hall, Dennis (20th)
Bracken, Kevin (12th)
Saba, Chris (15th)
Lindland, Matt (6th)
Clark, Quincey (9th)
Klohs, Jason (18th)
Ghaffari, Matt (2nd)
1999
22nd
Mays, Steven (24th)
Hall, Dennis (28th)
Lewis, Shawn (26th)
Zuniga, David (26th)
Lindland, Matt (24th)
Clark, Quincey (8th)
Klohs, Jason (7th)
Byers, Dremiel (6th)
2000
3rd
Mays, Steven (17th)
Gruenwald, Jim (6th)
Bracken, Kevin (6th)
Sims, Heath (12th)
Lindland, Matt (2nd)
Clark, Quincey (19th)
Lowney, Garrett (3rd)
Gardner, Rulon (1st)
2001
3rd
Paulson, Brandon (2nd)
Gruenwald, Jim (10th)
Bracken, Kevin (7th)
Cooper, Marcel (21st)
Sieracki, Keith (11th)
Lindland, Matt (2nd)
Loukides, Jason (30th)
Gardner, Rulon (1st)
2002–2013
Year
Team
55 kg
60 kg
66 kg
74 kg
84 kg
96 kg
120 kg
2002
5th
Paulson, Brandon (8th)
Gruenwald, Jim (8th)
Bracken, Kevin (14th)
Dantzler, T. C. (11th)
Vering, Brad (5th)
Lowney, Garrett (28th)
Byers, Dremiel (1st)
2003
16th
Paulson, Brandon (21st)
Gruenwald, Jim (4th)
Bracken, Kevin (17th)
Dantzler, T. C. (21st)
Vering, Brad (5th)
Ruiz, Justin (27th)
Gardner, Rulon (10th)
2004
14th
Hall, Dennis (14th)
Gruenwald, Jim (10th)
Wood, Oscar (12th)
Did not qualify
Vering, Brad (11th)
Lowney, Garrett (19th)
Gardner, Rulon (3rd)
2005
12th
Durlacher, Lindsey (18th)
Warren, Joe (9th)
Lester, Justin (24th)
Dantzler, T. C. (28th)
Vering, Brad (29th)
Ruiz, Justin (3rd)
Byers, Dremiel (13th)
2006
3rd
Durlacher, Lindsey (3rd)
Warren, Joe (1st)
Lester, Justin (3rd)
Dantzler, T. C. (5th)
Clark, Jake (12th)
Ruiz, Justin (12th)
Byers, Dremiel (9th)
2007 [1]
1st
Durlacher, Lindsey (5th)
Betterman, Joe (33rd)
Lester, Justin (3rd)
Dantzler, T. C. (22nd)
Vering, Brad (2nd)
Ruiz, Justin (13th)
Byers, Dremiel (3rd)
2008 [2]
16th
Mango, Spenser (9th)
Did not qualify
Deitchler, Jacob (12th)
Dantzler, T. C. (16th)
Vering, Brad (12th)
Wheeler, Adam (3rd)
Byers, Dremiel (7th)
2009 [3]
15th
Mango, Spenser (9th)
Davis, Jeremiah (34th)
Sahin, Faruk (14th)
Lester, Justin (20th)
Betts, Chas (32nd)
Johnson, R. C. (23rd)
Byers, Dremiel (2nd)
2010 [4]
15th
Mango, Spenser (19th)
Davis, Jeremiah (17th)
Sahin, Faruk (11th)
Fisher, Jake (23rd)
Clark, Jake (11th)
Ruiz, Justin (5th)
Byers, Dremiel (5th)
2011 [5]
21st
Mango, Spenser (27th)
Betterman, Joe (38th)
Lester, Justin (5th)
Bisek, Andy (20th)
Haight, Cheney (26th)
Ruiz, Justin (20th)
Byers, Dremiel (24th)
2012 [6]
19th
Mango, Spenser (9th)
Coleman, Ellis (14th)
Lester, Justin (8th)
Provisor, Ben (11th)
Betts, Chas (9th)
RC Johnson (DNQ)
Byers, Dremiel (9th)
2013 [7]
10th
Mango, Spenser (5th)
Thielke, Jesse (8th)
Coleman, Ellis (25th)
Bisek, Andy (17th)
Holm, Jordan (15th)
Williams, Caylor (30th)
Smith, Robby (5th)
2014–2017
Year
Team
59 kg
66 kg
71 kg
75 kg
80 kg
85 kg
98 kg
125 kg
2014 [8]
12th
Mango, Spenser (5th)
Saddoris, Bryce (17th)
Lester, Justin (18th)
Bisek, Andy (3rd)
Rau, Joe (29th)
Holm, Jordan (29th)
Williams, Caylor (25th)
Smith, Robby (9th)
2015 [9]
12th
Mango, Spenser (13th)
Saddoris, Bryce (9th)
Lester, Justin (9th)
Bisek, Andy (3rd)
Martinez, Patrick (9th)
Holm, Jordan (27th)
Williams, Caylor (15th)
Smith, Robby (5th)
2016 [10]
DNP
Thielke, Jesse (9th)
Perkins, RaVaughan (DNQ)
Gonzalez, Matthew (10th)
Bisek, Andy (12th)
Martinez, Patrick (26th)
Provisor, Ben (12th)
Rau, Joe (DNQ)
Smith, Robby (12th)
2017 [11]
31st
Hafizov, Ildar (19th)
Coleman, Ellis (12th)
Smith, Patrick (15th)
Manville, Mason (16th)
Haight, Cheney (26th)
Provisor, Ben (21st)
Hancock, G'Angelo (13th)
Smith, Robby (10th)
2018–
Year
Team
55 kg
60 kg
63 kg
67 kg
72 kg
77 kg
82 kg
87 kg
97 kg
130 kg
2018 [12]
17th
Hazewinkel, Sam (18th)
Roberts, Dalton (31st)
Thielke, Jesse (14th)
Coleman, Ellis (11th)
Perkins, Ravaughn (17th)
Bey, Kamal (8th)
Speiller, Geordan (24th)
Martinez, Patrick (25th)
Hancock, G'Angelo (23rd)
Coon, Adam (2nd)
2019 [13]
20th
Nowry, Max (5th)
Hafizov, Ildar (16th)
Mango, Ryan (7th)
Coleman, Ellis (16th)
Bunker III, Raymond (12th)
Smith, Patrick (23rd)
Stefanowicz, John (23rd)
Rau, Josef (16th)
Hancock, G'Angelo (15th)
Coon, Adam (21st)
2020 [14]
DNP
Non-Olympic Weight
Hafizov, Ildar (12th)
Non-Olympic Weight
Sancho, Alejandro (10th)
Non-Olympic Weight
Porter, Jesse (DNC)
Non-Olympic Weight
Stefanowicz, John (12th)
Hancock, G'Angelo (7th)
Coon, Adam (DNC)
2021 [15]
18th
Nowry, Max (9th)
Roberts, Dalton (12th)
Jones, Samuel (17th)
Omania, Peyton (26th)
Smith, Patrick (19th)
Porter, Jesse (23rd)
Provisor, Ben (14th)
Garcia, Alan (23rd)
Hancock, G'Angelo (3rd)
Shultz, Colton (14th)
2022 [16]
21st
Nowry, Max (5th)
Hafizov, Ildar (10th)
Jones, Sammy (23rd)
Sancho, Alejandro (11th)
Peak, Benjamin (22nd)
Bey, Kamal (31st)
Provisor, Ben (22nd)
Garcia, Alan (18th)
Amos, Braxton (10th)
Shultz, Colton (15th)
2023
22nd
Koontz, Brady (10th)
Hafizov, Ildar (33rd)
Johnson, Xavier (23rd)
Sancho, Alejandro (11th)
Smith, Patrick (8th)
Bey, Kamal (10th)
Woods, Spencer (18th)
Braunagel, Zac (18th)
Rau, Josef (19th)
Shultz, Colton (10th)
World Cups
Year
Result
Matches Won
Matches Lost
Duals Won
Duals Lost
1980
3rd
No Data Available
1981
No Data Available
1982
6th
No Data Available
1983
No Data Available
1984
3rd
No Data Available
1985
2nd
No Data Available
1986
4th
No Data Available
1987
3rd
No Data Available
1988
3rd
No Data Available
1989
2nd
No Data Available
1990
4th
No Data Available
1991
3rd
No Data Available
1992
2nd
No Data Available
1993
5th
No Data Available
1994
3rd
No Data Available
1995
3rd
No Data Available
1996
1st
No Data Available
1997
Did not compete
2001
4th
No Data Available
2002
3rd
No Data Available
2003
5th
No Data Available
2004
3rd
No Data Available
2005
Did not compete
2006
Did not compete
2007
3rd
No Data Available
2008
4th
No Data Available
2009
Did not compete
2010
Did not compete
2011
Did not compete
2013
Did not compete
2014
Did not compete
2015
Did not compete
2016
Did not compete
2017
Did not compete
2018
Event Not Held
2019
Event Not Held
2020
Event Not Held
2021
Event Not Held
2022 [17]
Did not compete
2023
Event Not Held
Team Titles and Results
The tables shows the team results and titles for World Championships, World Cups, and Olympic Games.
Event
Champion
Runner -up
Third
Top-5
Top-10
World Championships
1
-
2
6
18
Olympic Games
1
-
1
2
4
World Cups
1
3
10
20
21
Multiple-time gold medalists
The tables shows American Greco Roman wrestlers who have won at least two gold medals at the World Championships and/or Olympic Games. Boldface denotes active wrestlers.
Notes
^ No official team standings are kept for the Olympics. Some team finishes are approximate.
See also
References
United States Greco-Roman Mens
Greco
Category:Greco-Roman wrestling