Wales at the 2022 Commonwealth Games

Source: Wikipedia, the free encyclopedia.

Wales at the
2022 Commonwealth Games
Flag of Wales 2.svg
CGF codeWAL
CGACommonwealth Games Wales
Websiteteamwales.cymru/en
in Birmingham, England
28 July 2022 (2022-07-28) – 8 August 2022 (2022-08-08)
Competitors201 (99 men and 102 women) in 16 sports
Flag bearers Geraint Thomas
Tesni Evans
Medals
Ranked 8th
Gold
8
Silver
6
Bronze
14
Total
28
Commonwealth Games appearances (overview)

Wales competed at the 2022 Commonwealth Games in Birmingham, England, between 28 July and 8 August 2022. Having competed at every Games since their 1930 inauguration, it was Wales' twenty-second appearance.[1]

Geraint Thomas and Tesni Evans served as the delegation's flagbearers during the opening ceremony.[2] Rosie Eccles carried the flag at the closing ceremony.[3]

Medal tables

Wales finished tenth in the medal table, with a total of 28 medals, including 8 golds.[4]

Medal Name Sport Event Date
 Gold James Ball Cycling Men's tandem sprint B 31 July
 Gold Jarrad Breen
Daniel Salmon
Lawn bowls Men's pairs 2 August
 Gold Olivia Breen Athletics Women's T38 100m Final 2 August
 Gold Aled Davies Athletics Men's F42-44/61-64 Discus Throw 3 August
 Gold Gemma Frizelle Gymnastics Rhythmic Gymnastics - Hoop 6 August[5]
 Gold Rosie Eccles Boxing Women's Light middleweight 7 August[6]
 Gold Joshua Stacey Table tennis Men's singles C8–10 7 August[6]
 Gold Ioan Croft Boxing Welterweight 7 August[7]
 Silver James Ball Cycling Men's tandem 1 km time trial B 29 July
 Silver Dominic Coy
Iestyn Harret
Olivia Mathias
Non Stanford
Triathlon Mixed relay 31 July
 Silver Natalie Powell Judo Women's 78kg 3 August[8]
 Silver Joel Makin Squash Men's singles 3 August[9]
 Silver Julie Thomas
Gordon Llewellyn
Lawn bowls Mixed pairs B2–3 5 August[10]
 Silver Taylor Bevan Boxing Light-heavyweight 7 August[11]
 Bronze Rhian Edmunds
Emma Finucane
Lowri Thomas
Cycling Women's team sprint 29 July
 Bronze Emma Finucane Cycling Women's sprint 30 July
 Bronze Eluned King Cycling Women's points race 31 July
 Bronze Will Roberts Cycling Men's scratch race 31 July
 Bronze Medi Harris Swimming 100 m backstroke women 31 July
 Bronze Lily Rice Swimming 100 m backstroke women S8 31 July
 Bronze Owain Dando
Ross Owen
Jonathan Tomlinson
Lawn bowls Men's triples 1 August[12]
 Bronze Jasmine Hacker-Jones Judo Women's 63 kg 2 August[13]
 Bronze Harrison Walsh Athletics Men's F42-44/61-64 Discus Throw 3 August
 Bronze Geraint Thomas Cycling Road time trial 4 Augustt[14]
 Bronze Jake Dodd Boxing Flyweight 6 August[15]
 Bronze Garan Croft Boxing Light Middleweight 6 August
 Bronze Owain Harris-Allain Boxing Bantamweight 6 August
 Bronze Charlotte Carey
Anna Hursey
Table tennis Women's doubles 7 August[16]
Medals by sport
Sport Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Total
Athletics 2 0 1 3
Boxing 2 1 3 6
Cycling 1 1 5 7
Gymnastics 1 0 0 1
Judo 0 1 1 2
Lawn bowls 1 1 1 3
Squash 0 1 0 1
Swimming 0 0 2 2
Table tennis 1 0 1 2
Triathlon 0 1 0 1
Total 8 6 14 28[17]
Medals by date
Date Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Total
29 July 0 1 1 2
30 July 0 0 1 1
31 July 1 1 4 6
1 August 0 0 1 1
2 August 2 0 1 3
3 August 1 2 1 4
4 August 0 0 1 1
5 August 0 1 0 1
6 August 1 0 3 4
7 August 3 1 1 4
Total 8 6 14 28
Medals by gender
Gender Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Total
Male 5 3 7 9
Female 3 1 7 9
Mixed / open 0 2 0 2
Total 8 6 14 28

Competitors

The following is the list of number of competitors participating at the Games per sport/discipline.

Sport Men Women Total
Athletics 11 13 24
Boxing 6 3 9
Cycling 11 13 24[a]
Diving 1 2 3
Gymnastics 5 8 13
Hockey 18 18 36
Judo 3 3 6
Lawn bowls 8 6 14[b]
Netball 12 12
Rugby sevens 13 0 13
Squash 3 2 5
Swimming 12 8 20
Table tennis 2 5 7
Triathlon 3 3 6[c]
Weightlifting 2 5 7
Wrestling 1 1 2
Total 99 102 201
Note
  1. ^ Plus 3 pilots
  2. ^ Plus 2 directors
  3. ^ Plus 1 guide

Athletics

A squad of twenty-two athletes and para athletes was officially selected on 8 June 2022. The para athletes all qualified via the World Para Athletics World Rankings (for performances registered between 31 December 2020 and 25 April 2022).[18][19]

Two more athletes have since been added to the squad.[20][21]

Men
Track and road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Jeremiah Azu 100 m 10.35 2 Q 10.15 2 Q 10.19 5
Rhys Jones 100 m T38 12.09 6
Joe Brier 400 m 46.84 3 Q 47.50 8 Did not advance
Piers Copeland 1500 m 3:49.18 7 Did not advance
Jake Heyward 3:37.83 3 Q 3:31.08 5
Jon Hopkins 3000 m steeplechase 9:06.95 9
Dewi Griffiths Marathon 2:17:58 11
Field events
Athlete Event Final
Distance Rank
Harrison Walsh Discus throw F44/64 54.76 3rd place, bronze medalist(s)
Aled Davies 51.39 1st place, gold medalist(s)
Osian Jones Hammer throw 69.15 6
Jac Palmer 66.63 11
Women
Track and road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Hannah Brier 100 m 11.48 4 q 11.61 8 Did not advance
Olivia Breen 100 m T38 13.03 2 Q 12.83 1st place, gold medalist(s)[22]
Hannah Brier 200 m 24.04 2 Q 23.84 6 Did not advance
Melissa Courtney-Bryant 1500 m 4:14.46 6 q 4:10.86 10
Beth Kidger 5000 m 15:37.47 13
Jennifer Nesbitt 15:34.98 12
Natasha Cockram Marathon 2:40:18 12
Clara Evans 2:38:03 9
Bethan Davies 10,000 m walk 45:45.59 6
Heather Lewis 45:09.19 5
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Adele Nicoll Shot put 17.30[23] 2 q 17.08 8
Julie Rogers Discus throw F44/64 20.57 8
Amber Simpson Hammer throw 65.67 5 q 66.52 5
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Lauren Evans Result 13.89 1.72 10.13 25.80 5.61 30.17 2:23.89 5209 7
Points 994 879 538 815 732 480 771

Boxing

A squad of nine boxers was officially selected on 8 June 2022.[18][24]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jake Dodd Flyweight  Kolobe (LES)
W RSC
 Paiva (NIR)
W RSC
 MacDonald (ENG)
L RSC
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Owain Harris-Allain Bantamweight  Lengola (LES)
W 4–1
 Chang (PNG)
W 5–0
 Mensah (GHA)
L 0–3
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Ioan Croft Welterweight Bye  Vadamootoo (MRI)
W 5–0
 Mbewe (MAW)
W RSC
 Jolly (SCO)
W 4–1
 Zimba (ZAM)
W 5–0
1st place, gold medalist(s)
Garan Croft Light middleweight Bye  Osoba (NGR)
W 5–0
 Clair (MRI)
W 5–0
 Walsh (NIR)
L 1–4
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Haaris Khan Middleweight  Richardson (ENG)
L 0–5
Did not advance
Taylor Bevan Light heavyweight  Lye (NZL)
W KO
 Poutoa (SAM)
W RSC
 Ennis (JAM)
W 5–0
 Bowen (ENG)
W 5–0
 Lazzerini (SCO)
L 1–4
2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Helen Jones Light flyweight Bye  Nikhat (IND)
L 0–5
Did not advance
Zoe Andrews Featherweight  Toussaint (ENG)
L 1–4
Did not advance
Rosie Eccles Light middleweight Bye  Borgohain (IND)
W 3–2
 Nugent (NIR)
W 5–0
 Scott (AUS)
W RSC
1st place, gold medalist(s)

Cycling

A squad of twenty-four cyclists and para cyclists (plus three pilots) was officially selected on 8 June 2022. The para cyclists were awarded with quota places earned via the UCI Individual Tandem B Track Para Rankings (for performances registered between 1 January 2021 and 18 April 2022).[18][24]

The selection of Elinor Barker was particularly notable as she will take part in the road race less than five months after giving birth.[25]

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Owain Doull Road race 3:37:20 58
Joe Holt 3:38:11 65
William Roberts 3:37:08 25
Luke Rowe 3:37:08 51
Geraint Thomas 3:28:51 8
Stephen Williams Did not finish
Owain Doull Time trial 49:05.46 7
Geraint Thomas 46:49.73 3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Time Rank
Elynor Bäckstedt Road race 2:45:45 38
Elinor Barker 2:50:03 41
Megan Barker Did not finish
Leah Dixon 2:44:53 27
Eluned King 2:44:46 8
Jessica Roberts 2:44:46 18
Elynor Bäckstedt Time trial 42:15.16 8
Leah Dixon 43:16.80 15
Anna Morris 43:22.08 16

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
James Ball
piloted by Matt Rotherham
Men's tandem sprint B 9.851 2 Q  Beau Wootton (AUS)
W 2–0
 Neil Fachie (SCO)
W 2–0
1st place, gold medalist(s)
Alex Pope
piloted by Steff Lloyd
10.401 4 Q  Neil Fachie (SCO)
L 0–2
 Beau Wootton (AUS)
L 0–2
4
Rhian Edmunds Women's sprint 10.933 9 Q  Lowri Thomas (WAL)
W
 Kelsey Mitchell (CAN)
L 0–2
Did not advance
Emma Finucane 10.804 4 Q  Lusia Steele (SCO)
W
 Kristina Clonan (AUS)
W 2–1
 Kelsey Mitchell (CAN)
L 0–2
 Sophie Capewell (ENG)
W 2–1
3rd place, bronze medalist(s)
Lowri Thomas 10.888 8 Q  Rhian Edmunds (WAL)
L
Did not advance
Eleanor Coster
Rhian Edmunds
Emma Finucane
Lowri Thomas
Women's team sprint 48.095 3 QB  Australia (AUS)
W
3rd place, bronze medalist(s)
Keirin
Athlete Event Round 1 Repechage Semifinals Final / MF
Eleanor Coster Women's keirin 5 R 3 Did not advance
Rhian Edmunds 3 R 1 Q 2 Q 6
Emma Finucane 2 Q 3 Q 4
Time trial
Athlete Event Time Rank
Joe Holt Men's time trial 1:01.422 8
Harvey McNaughton 1:02.659 13
James Ball
piloted by Matt Rotherham
Men's tandem time trial B 1:00.053 2nd place, silver medalist(s)
Alex Pope
piloted by Steff Lloyd
1:03.912 5
Eleanor Coster Women's time trial 35.116 13
Emma Finucane 33.916 5
Lowri Thomas DNS
Nia Holt
piloted by Amy Cole
Women's tandem time trial B 1:13.435 5
Pursuit
Athlete Event Qualification Final / BM
Time Rank Opponent
Results
Rank
William Roberts Men's pursuit 4:16.036 11 Did not advance
Joshua Tarling 4:16.873 12 Did not advance
Rhys Britton
Joe Holt
Harvey McNaughton
William Roberts
Joshua Tarling
Men's team pursuit 3:54.613 4 QB  Australia (AUS)
L
4
Ella Barnwell Women's pursuit 3:34.064 11 Did not advance
Anna Morris 3:26.386 6 Did not advance
Megan Barker
Ella Barnwell
Eluned King
Anna Morris
Jessica Roberts
Women's team pursuit 4:20.398 4 QB  England (ENG)
L
4
Points race
Athlete Event Final
Points Rank
Rhys Britton Men's points race DNF
William Roberts DNF
Joshua Tarling 9 7
Eluned King Women's points race 32 3rd place, bronze medalist(s)
Anna Morris 0 15
Jessica Roberts 21 10
Scratch race
Athlete Event Qualification Final
Rhys Britton Men's scratch race 1 Q 5
Joe Holt 6 Q 9
William Roberts 3 Q 3rd place, bronze medalist(s)
Ella Barnwell Women's scratch race 7
Megan Barker 12
Anna Morris 8

Diving

A squad of three divers was officially selected on 8 June 2022.[18][26]

Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
Aidan Heslop Men's 10 m platform 341.60 9 Q 408.00 8
Lucy Hawkins Women's 10 m platform 274.70 9 Q 257.95 12
Aidan Heslop
Ruby Thorne
Mixed 10 m synchronised platform 284.28 8

Gymnastics

A squad of thirteen gymnasts was officially selected on 15 June 2022.[27][28]

Artistic

Men
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Brinn Bevan Team 12.500 13.100 14.450 Q 12.800
Joe Cemlyn-Jones 13.400 Q 12.750 13.100 13.150 13.300 11.350 77.050 12 Q
Josh Cook 12.600 12.300 12.100 13.600 12.200 13.100 75.900 15 Q
Emil Barber 13.650 Q 14.150 Q
Jacob Edwards 13.200 11.850 12.950 13.050 12.600 12.200 75.850 16
Total 40.250 37.550 39.150 40.900 40.350 38.100 236.300 6
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Josh Cook All-around 13.100 11.800 13.000 13.800 12.200 12.000 75.900 12
Jacob Edwards 13.350 12.850 12.800 13.600 12.100 12.200 76.900 10
Athlete Apparatus Score Rank
Emil Barber Floor 13.800 4
Joe Cemlyn-Jones 11.366 8
Emil Barber Vault 13.033 8
Brinn Bevan Parallel bars 13.400 7
Women
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Mia Evans Team 13.100 11.600 10.550 10.400 45.650 17
Jea Maracha 12.950 11.750 12.550 Q 10.950 48.200 13 Q
Sofia Micallef 11.700 12.450 Q 11.800
Mali Morgan 13.000
Poppy Stickler 13.000 11.250 12.450 12.700 Q 49.400 11 Q
Total 39.100 35.050 37.450 35.450 147.050 5
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Jea Maracha All-around 11.650 12.400 12.200 11.850 48.100 10
Poppy Stickler 12.850 12.700 12.150 12.500 50.200 5
Athlete Apparatus Score Rank
Jea Maracha Balance Beam 12.666 6
Sofia Micallef 12.500 7
Poppy Stickler Floor 12.566 6

Rhythmic

Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Gemma Frizelle Team 27.650 Q 27.300 Q 26.700 23.250 104.900 8 Q
Elizabeth Popova 23.400 27.100 Q 27.700 Q 22.300 100.500 18 Q
Lauryn Carpenter 23.000 23.250 22.600 20.100 88.950 24
Total 74.050 77.650 77.000 23.250 251.950 6
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Gemma Frizelle All-around 25.050 25.800 26.450 21.000 98.300 13
Elizabeth Popova 26.400 26.600 25.500 24.250 102.750 12
Athlete Apparatus Score Rank
Gemma Frizelle Hoop 28.700 1st place, gold medalist(s)
Gemma Frizelle Ball 26.500 8
Elizabeth Popova 26.600 7
Elizabeth Popova Clubs 27.700 5

Hockey

By virtue of its position in the FIH World Rankings for men and women respectively (as of 1 February 2022), Wales qualified for both tournaments.[29][30]

Detailed fixtures were released on 9 March 2022,[31] followed by both rosters on 15 June 2022.[32][33]

Summary

Key:

Team Event Preliminary round Semifinal Final / BM / PM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Wales men Men's tournament  Canada
W 5–1
 England
L 2–4
 Ghana
W 6–1
 India
L 1–4
3 Did not advance Classification 5–6
 New Zealand
L 1–2
6
Wales women Women's tournament  Canada
L 0–4
 India
L 1–3
 Ghana
W 4–0
 England
L 0–5
4 Did not advance Classification 7-8
 South Africa
L 0–1
8

Men's tournament

Roster
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  India 4 3 1 0 27 5 +22 10 Semi-finals
2  England (H) 4 3 1 0 25 8 +17 10
3  Wales 4 2 0 2 14 10 +4 6 Fifth place match
4  Canada 4 0 1 3 4 25 −21 1 Seventh place match
5  Ghana 4 0 1 3 2 24 −22 1 Ninth place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
(H) Host


30 July 2022
11:00
Canada  1–5  Wales
Sarmento field hockey ball 59' Report Furlong field hockey ball 8'12'14'49'
Griffiths field hockey ball 45'
Umpires:
David Tomlinson (NZL)
Fraser Bell (SCO)

31 July 2022
14:00
England  4–2  Wales
Ward field hockey ball 2'
Bandurak field hockey ball 41'57'
Roper field hockey ball 53'
Report Prosser field hockey ball 19'
Carson field hockey ball 52'
Umpires:
Steve Rogers (AUS)
Sean Rapaport (RSA)

3 August 2022
16:00
Wales  6–1  Ghana
Furlong field hockey ball 26'38'44'
Francis field hockey ball 48'
Kyriakides field hockey ball 58'
Dolan-Gray field hockey ball 58'
Report Kwofie field hockey ball 21'
Umpires:
Tim Bond (NZL)
Nick Bennett (ENG)

4 August 2022
14:00
India  4–1  Wales
Harmanpreet field hockey ball 18'19'41'
Gurjant field hockey ball 49'
Report Furlong field hockey ball 55'
Umpires:
Nick Bennett (ENG)
Tyler Klenk (CAN)
Fifth place match
7 August 2022
18:00
New Zealand  2–1  Wales
Woods field hockey ball 7'
Findlay field hockey ball 41'
Report Furlong field hockey ball 24'
Umpires:
Bruce Bale (ENG)
Nick Bennett (ENG)

Women's tournament

Roster
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England (H) 4 4 0 0 21 1 +20 12 Semi-finals
2  India 4 3 0 1 12 6 +6 9
3  Canada 4 2 0 2 14 5 +9 6 Fifth place match
4  Wales 4 1 0 3 5 12 −7 3 Seventh place match
5  Ghana 4 0 0 4 1 29 −28 0 Ninth place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
(H) Host


29 July 2022
16:00
Canada  4–0  Wales
Haughn field hockey ball 21'
Stairs field hockey ball 33'50'
McManus field hockey ball 45'
Report
Umpires:
Amber Church (NZL)
Binish Hayat (PAK)

30 July 2022
19:00
India  3–1  Wales
Vandana field hockey ball 26'48'
Gurjit field hockey ball 28'
Report Hughes field hockey ball 45'
Umpires:
Cookie Tan (SGP)
Lelia Sacre (CAN)

1 August 2022
09:00
Wales  4–0  Ghana
Wilkinson field hockey ball 40'
Webb field hockey ball 50'
Holme field hockey ball 52'
Bingham field hockey ball 58'
Report
Umpires:
Binish Hayat (PAK)
Rebecca Woodcock (ENG)

4 August 2022
11:00
England  5–0  Wales
Balsdon field hockey ball 18'34'58'
Martin field hockey ball 28'
Ansley field hockey ball 54'
Report
Umpires:
Wanri Venter (RSA)
Binish Hayat (PAK)
Seventh place match
5 August 2022
11:15
Wales  0–1  South Africa
Report Du Plessis field hockey ball 38'
Umpires:
Lelia Sacre (CAN)
Cookie Tan (SGP)

Judo

A squad of six judoka was officially selected on 8 June 2022.[18][24]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final/BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Callum Bennett -60 kg  Mwenda (TAN)
W 10–0
 J Katz (AUS)
L 0–10
Did not advance
Daniel Rabbitt  Agudoo (GHA)
W 10–0
 Ferguson (SCO)
W 10s2–0s2
 Hall (ENG)
L 0–10
Did not advance  Zulu (ZAM)
L 0s1–10
Did not advance
Gregg Varey -66 kg  Yartey (GHA)
W 10s2–0s3
 Short (SCO)
L 0s3–10s2
Did not advance  N Katz (AUS)
L 0s3–10
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final/BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ashleigh-Anne Barnikel -48 kg  Marappulige (SRI)
W 10–0
 Whitebooi (RSA)
L 0–10
Did not advance  Esposito (MLT)
L 0–10
Did not advance
Jasmine Hacker-Jones -63 kg  Howell (ENG)
L 0s2–10
Did not advance  James (NGR)
W 10s2–0s3
 Etoua Biock (CMR)
W 10–1
3rd place, bronze medalist(s)
Natalie Powell -78 kg  Agathe (MRI)
W 10–0
 Godbout (CAN)
W 10–0
 Reid (ENG)
L 0–1s1
2nd place, silver medalist(s)

Lawn bowls

A squad of four parasport players (plus two directors) was officially selected on 27 May 2022.[34][35]

Ten players were added to the squad on 8 June 2022.[18][36]

Men
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Daniel Salmon Singles  Kelly (NIR)
L 12–21
 Tagelagi (NIU)
W 21–9
 Bester (CAN)
L 10–21
 Dixon (NFK)
W 21–11
3 Did not advance
Jarrad Breen
Daniel Salmon
Pairs  Namibia (NAM)
W 16–14
 Jamaica (JAM)
W 33–8
 Northern Ireland (NIR)
L 11–14
 Norfolk Island (NFK)
W 19–16
2 Q  South Africa (RSA)
W 16–11
 Northern Ireland (NIR)
W 22–14
 England (ENG)
W 19–18
1st place, gold medalist(s)
Owain Dando
Ross Owen
Jon Tomlinson
Triples  Fiji (FIJ)
L 12–13
 Northern Ireland (NIR)
D 15–15
 Norfolk Island (NFK)
W 31–10
2 Q  Scotland (SCO)
W 17–12
 England (ENG)
L 5–17
 Fiji (FIJ)
W 21–7
3rd place, bronze medalist(s)
Jarrad Breen
Owain Dando
Ross Owen
Jon Tomlinson
Fours  Norfolk Island (NFK)
W 19–8
 Brunei (BRU)
W 28–2
 Malaysia (MAS)
D 12–12
1 Q  New Zealand (NZL)
W 18–16
 Northern Ireland (NIR)
L 9–18
 England (ENG)
L 12–17
4
Women
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Laura Daniels Singles  Arthur-Almond (FLK)
W 21–2
 Choudhury (IND)
W 21–10
 O'Neill (NIR)
W 21–19
 Hoggan (SCO)
L 14–21
2 Q  Wilson (NFK)
L 11–21
Did not advance
Sara Marie Nicholls
Caroline Taylor
Pairs  Canada (CAN)
D 16–16
 Australia (AUS)
L 15–21
 Brunei (BRU)
W 27–8
2 Q  New Zealand (NZL)
L 15–16
Did not advance
Anwen Butten
Laura Daniels
Ysie White
Triples  Cook Islands (COK)
L 11–14
 Botswana (BOT)
D 16–16
 Scotland (SCO)
W 16–14
2 Q  Malaysia (MAS)
L 22–25
Did not advance
Anwen Butten
Sara Marie Nicholls
Caroline Taylor
Ysie White
Fours  New Zealand (NZL)
L 12–18
 South Africa (RSA)
L 15–16
 Niue (NIU)
W 28–6
3 Did not advance
Parasport
Athlete Event Group Stage Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Paul Brown
Chris Spriggs
Men's pairs B6–8  South Africa (RSA)
W 14–9
 Scotland (SCO)
L 9–19
 New Zealand (NZL)
L 12–20
 England (ENG)
L 11–12
 Australia (AUS)
L 11–15
5 Did not advance
Julie Thomas
directed by Mark Adams
Gordon Llewellyn
directed by John Wilson
Mixed pairs B2–3  England (ENG)
L 9–18
 South Africa (RSA)
W 15–8
 New Zealand (NZL)
W 18–8
 Australia (AUS)
L 13–18
 Scotland (SCO)
L 8–15
3 Q  Australia (AUS)
W 13–10
 Scotland (SCO)
L 9–16
2nd place, silver medalist(s)

Netball

By virtue of its position in the World Netball Rankings (as of 31 January 2022), Wales qualified for the tournament.[37]

Complete fixtures were announced in March 2022,[38] followed by the chosen squad on 5 July 2022.[39][40]

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM / Cl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Wales women Women's tournament  Jamaica
L 43–72
 Scotland
W 48–42
 Australia
L 33–79
 South Africa
L 51–69
 Barbados
W 60–44
4 Did not advance Classification 7–8
 Malawi
L 56–62
8
Roster
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Jamaica 5 5 0 0 378 205 +173 10 Semi-finals
2  Australia 5 4 0 1 386 187 +199 8
3  South Africa 5 3 0 2 323 275 +48 6 Classification matches
4  Wales 5 2 0 3 235 306 −71 4
5  Scotland 5 1 0 4 224 302 −78 2
6  Barbados 5 0 0 5 150 421 −271 0


29 July 2022
18:00
Report Jamaica  72–43  Wales    National Exhibition Centre
Umpires: Louise Travis
Ken Metekingi
Beckford Goals scored 8/12 (67%)
Fowler Goals scored 32/33 (97%)
Nelson Goals scored 29/29 (100%)
Robison Goals scored 3/5 (60%)
Creak Goals scored 22/27 (81%)
Roberts Goals scored 3/5 (60%)
Rowe Goals scored 18/19 (95%)

31 July 2022
20:00
Report Scotland  42–48  Wales    National Exhibition Centre
Umpires: Ken Metekingi
Kate Wright
Barrie Goals scored 15/22 (68%)
Goodwin Goals scored 20/27 (74%)
McCall Goals scored 7/13 (54%)
Creak Goals scored 12/16 (75%)
Rowe Goals scored 36/38 (95%)

2 August 2022
12:00
Report Australia  79–33  Wales    National Exhibition Centre
Umpires: Gareth Fowler
Louise Travis
Bueta Goals scored 26/27 (96%)
Koenen Goals scored 49/54 (91%)
Wood Goals scored 4/4 (100%)
Creak Goals scored 11/11 (100%)
Roberts Goals scored 6/11 (55%)
Rowe Goals scored 16/18 (89%)

3 August 2022
12:00
Report South Africa  69–51  Wales    National Exhibition Centre
Umpires: Angela Armstrong-Lush
Bronwen Adams
Taljaard Goals scored 1/1 (100%)
van der Berg Goals scored 35/39 (90%)
Venter Goals scored 33/36 (92%)
Creak Goals scored 26/37 (70%)
Roberts Goals scored 4/5 (80%)
Rowe Goals scored 21/25 (84%)

4 August 2022
11:00
Report Wales  60–44  Barbados    National Exhibition Centre
Umpires: Louise Travis
Elizna Van Den Berg
Creak Goals scored 30/33 (91%)
Roberts Goals scored 9/14 (64%)
Rowe Goals scored 21/24 (88%)
Agard Goals scored 4/5 (80%)
Blackman Goals scored 19/19 (100%)
Wharton Goals scored 21/27 (78%)
Seventh place match
5 August 2022
14:30
Report Wales  56–62  Malawi    National Exhibition Centre
Umpires: Ken Metekingi
Kate Wright
Creak Goals scored 8/10 (80%)
Roberts Goals scored 1/2 (50%)
Rowe Goals scored 47/49 (96%)
Chimaliro Goals scored 3/4 (75%)
Kumwenda Goals scored 49/50 (98%)
Simtowe Goals scored 10/11 (91%)

Rugby sevens

Wales officially qualified for the men's tournament. They did so through their position in the 2018–19 / 2019–20 World Rugby Sevens Series.

The squad was confirmed on 13 July 2022.[41][40]

Summary
Team Event Preliminary Round Quarterfinal / CQ Semifinal / CS Final / BM / CF
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Wales men's Men's tournament  Canada
L 0–31
 Zambia
W 38–5
 Fiji
L 24–38
3 CQ 9-16
 Malaysia
W 33–14
CS 9-16
 England
L 10–14
Did not advance 11

Men's tournament

Roster

Pool C

Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  Fiji 3 3 0 0 109 36 +73 9 Advance to Quarter-finals
2  Canada 3 2 0 1 67 31 +36 7
3  Wales 3 1 0 2 62 74 −12 5 Advance to classification Quarter-finals
4  Zambia 3 0 0 3 17 114 −97 3
Source: Birmingham2022
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
29 July 2022
12:40
Canada  31–0  Wales
Try: Russell (2) 3' m, 8' c
Coats 5' m
Thiel 7' c
Oworu 13' c
Con: Coats (3/5) 7', 8', 13'
Cards: Morra Yellow card 13'
Report Cards: T. Williams Yellow card 11'
29 July 2022
21:10
Wales  38–5  Zambia
Try: C. Williams 1' c
Swannack 2' c
Sieniawski 5' c
Treharne 11' m
Carson 13' c
Smith 14' m
Con: Treharne (3/3) 1', 3', 6'
T. Williams (1/3) 13'
Cards: C. Williams Yellow card 9'
Report Try: Kaushiku 9' m
Con: Mwewa (0/1)
Cards: Mukosa Yellow card 11'
Banda Yellow card 13'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Nick Hogan (New Zealand)
30 July 2022
13:02
Fiji  38–24  Wales
Try: Sauturaga (2) 1' c, 8' m
Naduvalo (2) 3' c, 5' m
Nacuqu 6' c
Rasaku 12' c
Con: Sauturaga (1/1) 1'
Nacuqu (2/4) 3', 7'
Rasaku (1/1) 13'
Report Try: T. Williams 2' c
Lewis (2) 10' c, 11' c
M. Williams 14' m
Con: T. Williams (3/3) 2', 10', 12'
Jenkins (0/1)
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Adam Leal (England)
Classification Quarterfinals
30 July 2022
18:36
Wales  33–14  Malaysia
Try: C. Williams (3) 4' m, 8' c, 9' c
Lewis 13' c
Carson 14' c
Con: T. Williams (3/4) 8', 9', 13'
Swannack (1/1) 14'
Report Try: Sudin 2' c
Nordin 7' c
Con: Mat Zizi (2/2) 2', 7'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Talal-Azmat Chaudhry (Canada)
9th-12th Semifinals
31 July 2022
11:14
England  14–10  Wales
Try: Homer 1' c
Bavadra 4' c
Con: Roddick (2/2) 1', 4'
Report Try: Williams (2) 12' m, 14' m
Con: Swannack (0/2)
Cards: Morgan Yellow card 8'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Talal-Azmat Chaudhry (Canada)

Squash

A squad of five players was officially selected on 8 June 2022.[18][24]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Peter Creed Men's singles  Othniel Bailey (SVG)
W 3–0
 David Baillargeon (CAN)
L 1–3
Did not advance
Emyr Evans  Luca Reich (IVB)
W 3–0
 Mohammad Syafiq Kamal (MAS)
W 3–1
 Paul Coll (NZL)
L 1–3
Did not advance
Joel Makin Bye  Michael Kawooya (UGA)
W 3–0
 Alan Clyne (SCO)
W 3–0
 Ng Eain Yow (MAS)
W 3–1
 James Willstrop (ENG)
W 3–0
 Paul Coll (NZL)
L 2–3
2nd place, silver medalist(s)[9]
Tesni Evans Women's singles Bye  Amanda Haywood (BAR)
W 3–0
 Rachel Arnold (MAS)
L 0–3
Did not advance
Emily Whitlock Bye  Anahat Singh (IND)
W 3–1
 Donna Lobban (AUS)
W 3–0
 Sarah-Jane Perry (ENG)
L 0–3
Did not advance
Doubles
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Peter Creed
Emyr Evans
Men's doubles Bye  Canada (CAN)
L 0–2
Did not advance
Peter Creed
Emily Whitlock
Mixed doubles  Guyana (GUY)
W 2–0
 India (IND)
L 0–2
Did not advance
Tesni Evans
Joel Makin
 Malta (MLT)
W 2–0
 Malaysia (MAS)
W 2–0
 England (ENG)
L 1–2
Did not advance

Swimming

Wales selected four para swimmers (one man, three women) on 27 May 2022.[34][42]

Sixteen swimmers were added to the squad on 8 June 2022, including Tokyo 2020 relay champions Calum Jarvis and Matt Richards.[18][26]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Dan Jones 50 m freestyle 22.65 10 Q 22.76 13 Did not advance
Dan Jones 100 m freestyle DNS Did not advance
Matthew Richards 49.19 7 Q 49.13 9 Did not advance
Kieran Bird 200 m freestyle 1:48.99 13 Did not advance
Calum Jarvis 1:48.22 6 Q 1:47.84 7
Matthew Richards 1:47.59 5 Q 1:47.19 5
Dylan Broom 200 m freestyle S14 1:58.65 7
Kieran Bird 400 m freestyle 3:50.30 9 Did not advance
Daniel Jervis 3:50.13 8 Q 3:51.19 8
Daniel Jervis 1500 m freestyle DNS Did not advance
Joe Small 50 m backstroke 25.60 10 Q 25.36 7 Q 25.44 8
Liam White 25.30 5 Q 25.48 10 Did not advance
Joe Small 100 m backstroke 55.13 12 Q 55.22 11 Did not advance
Liam White 55.90 15 Q 55.68 14 Did not advance
Kyle Booth 50 m breaststroke 28.30 15 Q 28.35 15 Did not advance
Bradley Newman 28.71 19 Did not advance
Kyle Booth 100 m breaststroke 1:02.00 14 Q 1:02.28 15 Did not advance
Bradley Newman 1:04.12 24 Did not advance
Kyle Booth 200 m breaststroke 2:16.43 9 Did not advance
Tom Carswell 50 m butterfly 24.29 19 Did not advance
Lewis Fraser 23.73 6 Q 23.56 6 Q 23.71 8
Tom Carswell 100 m butterfly 54.60 20 Did not advance
Lewis Fraser 53.16 11 Q 52.81 10 Did not advance
Tom Carswell
Lewis Fraser
Liam White
Dan Jones
Matthew Richards
Calum Jarvis
4 × 100 m freestyle relay 3:18.69 3 Q 3:15.79 4
Calum Jarvis
Matthew Richards
Dan Jones
Kieran Bird
4 × 200 m freestyle relay 7:10.64 4
Liam White
Bradley Newman
Tom Carswell
Dan Jones
Joe Small
Kyle Booth
Lewis Fraser
Matthew Richards
4 × 100 m medley relay 3:41.62 4 Q 3:36.43 4
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Rebecca Sutton 100 m freestyle 56.37 15 Q 56.02 12 Did not advance
Medi Harris 50 m backstroke 28.03 3 Q 27.64 2 Q 27.62 5
Charlotte Evans 100 m backstroke 1:02.31 10 Q 1:02.76 12 Did not advance
Medi Harris 1:00.02 3 Q 59.64 3 Q 59.62 3rd place, bronze medalist(s)
Lily Rice 100 m backstroke S8 1:23.06 3rd place, bronze medalist(s)
Charlotte Evans 200 m backstroke 2:14.68 6 Q 2:14.26 6
Harriet Jones 50 m butterfly 26.68 5 Q 26.39 7 Q 26.20 6
Alys Thomas 27.52 17 Did not advance
Harriet Jones 100 m butterfly 59.25 8 Q 58.90 7 Q 59.02 6
Alys Thomas 59.11 7 Q 59.16 11 Did not advance
Alys Thomas 200 m butterfly 2:11.43 8 Q 2:10.42 6
Rebecca Lewis 200 m individual medley SM10 2:54.07 8
Meghan Willis 2:44.52 7
Mixed
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Dan Jones
Calum Jarvis
Matt Richards
Rebecca Sutton
Medi Harris
4 × 100 m freestyle relay 3:29.66 4 Q 3:26.58 4
Charlotte Evans
Kyle Booth
Harriet Jones
Liam White
Medi Harris
Matt Richards
4 × 100 m medley relay 3:53.05 6 Q 3:47.76 5

Table tennis

Wales qualified for the women's team event. In addition, Callum Evans was picked for the men's singles event.[43][44] The women's team was announced on 11 May 2022.[45][46]

In addition, two parasport players were selected on 27 May 2022.[34][35]

Singles
Athletes Event Group stage Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Callum Evans Men's singles  Crea (SEY)
W 4–0
 Elia (CYP)
W 4–0
1 Q  Wang (CAN)
L 1–4
Did not advance
Charlotte Carey Women's singles Bye  Oribamise (NGR)
W 4–2
 Akula (IND)
L 3–4
Did not advance
Anna Hursey  Spicer (TTO)
W 4–0
 Jalim (MRI)
W 4–0
1 Q  Bello (NGR)
W 4–0
 Cummings (GUY)
W 4–0
 Liu (AUS)
L 1–4
Did not advance
Chloe Thomas  Maphanga (RSA)
W 4–0
 Ali (MDV)
W 4–0
1 Q  Hanffou (CMR)
W 4–2
 Zeng (SGP)
L 1–4
Did not advance
Doubles
Athletes Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Charlotte Carey
Anna Hursey
Women's doubles Bye  Bristol /
Sinon (SEY)
W 3–0
 Fu /
Zhang (CAN)
W 3–0
 Batra /
Chitale (IND)
W 3–1
 Feng /
Zeng (SGP)
L 2–3
 Wong /
Zhou (SGP)
W 3–1
3rd place, bronze medalist(s)
Lara Whitton
Chloe Thomas
Bye  Gauthier /
Morin (CAN)
W 3–2
 Akula /
Tennison (IND)
L 0–3
Did not advance
Callum Evans
Charlotte Carey
Mixed doubles  Walker /
Tsaptsinos (ENG)
W 3–2
 Wang /
Zhang (CAN)
L 0–3
Did not advance
Team
Athletes Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Charlotte Carey
Anna Hursey
Chloe Thomas
Lara Whitton
Women's team  Vanuatu (VAN)
W 3–0
 Uganda (UGA)
W 3–0
 Canada (CAN)
W 3–2
1 Q  England (ENG)
W 3–0
 Malaysia (MAS)
L 2–3
 Australia (AUS)
L 0–3
4
Parasport
Athletes Event Group Stage Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Joshua Stacey Men's singles C8–10  Chee (MAS)
W 3–1
 Agunbiade (NGR)
W 3–1
 Kailis (CYP)
W 3–0
1 Q  Wilson (ENG)
W 3–1
 Ma (AUS)
W 3–2
1st place, gold medalist(s)
Grace Williams Women's singles C6–10  Lei (AUS)
L 0–3
 Olo (SOL)
W 3–0
 Pickard (ENG)
L 1–3
3 Did not advance

Triathlon

One paratriathlete was officially selected on 27 May 2022, having qualified via the World Triathlon Para Rankings of 28 March 2022.[34][35] Five triathletes and a guide were added on 8 June 2022.[18][47]

Individual
Athlete Event Swim (750 m) Trans 1 Bike (20 km) Trans 2 Run (5 km) Total Rank
Dominic Coy Men's 8:57 0:51 27:41 0:19 15:35 53:23 18
Iestyn Harret 8:49 0:52 26:08 0:21 15:41 51:51 9
Olivia Mathias Women's 9:30 0:57 29:27 0:20 17:05 57:19 7
Isabel Morris 9:49 0:57 31:04 0:24 18:02 1:00:16 19
Non Stanford 9:32 0:55 29:29 0:21 16:53 57:10 6
Mixed relay
Athlete Event Time Rank
Swim (300 m) Trans 1 Bike (5 km) Trans 2 Run (2 km) Total group
Iestyn Harret Mixed relay 3:41 0:50 6:41 0:18 6:40 18:10
Olivia Mathias 4:16 0:55 7:20 0:19 7:12 20:02
Dominic Coy 4:11 0:56 6:39 0:18 6:30 18:34
Non Stanford 4:38 0:57 7:40 0:19 7:06 20:40
Total 1:17.26 2nd place, silver medalist(s)
Paratriathlon
Athlete Event Swim (750 m) Trans 1 Bike (20 km) Trans 2 Run (5 km) Total Rank
Rhys Jones
Guide: Rhys James
Men's PTVI 13:07 1:19 28:50 0:29 19:31 1:06:02 4

Weightlifting

Courtesy of their positions on the IWF Commonwealth Ranking List (which was finalised on 9 March 2022), a squad of seven weightlifters (two men, five women) was officially selected on 19 April 2022.[48][49]

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Michael Farmer 73 kg 128 8 158 7 286 7
Jordan Sakkas 109 kg 146 7 182 7 328 7
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Hannah Powell 49 kg 67 7 85 8 152 7
Catrin Jones 55 kg Did not finish
Christie-Marie Williams 64 kg 83 7 100 9 183 7
Faye Pittman 71 kg 81 10 108 7 189 9
Amy Salt 76 kg 86 9 Did not finish

Wrestling

Two wrestlers were officially selected on 8 June 2022.[18][24]

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Curtis Dodge Men's -74 kg  van Zijl (RSA)
L 0–10 PO
Did not advance
Shannon Harry Women's -57 kg  Symeonidis (AUS)
L 12–12 VT
Did not advance

References

  1. ^ Lloyd, Owen (7 August 2021). "Nike partner with Northern Ireland and Wales for the 2022 Commonwealth Games". Inside the Games. Dunsar Media. Archived from the original on 7 August 2021. Retrieved 7 March 2022.
  2. ^ Horner, Charlle (28 July 2022). "Commonwealth Games: Geraint Thomas and Tesni Evans to be flag bearers for Team Wales". www.itv.com. ITV. Retrieved 28 July 2022.
  3. ^ "Commonwealth Games: Rosie Eccles to carry Wales flag at closing ceremony". BBC Sport. 8 August 2022. Retrieved 9 August 2022.
  4. ^ "Commonwealth Games 2022 medal tally". ABC. Retrieved 8 August 2022.
  5. ^ "Commonwealth Games: Wales' Gemma Frizelle wins gold in rhythmic gymnastics hoop final". BBC Sport. 6 August 2022. Retrieved 6 August 2022.
  6. ^ a b "Commonwealth Games: Joshua Stacey and Rosie Eccles win golds for Wales". BBC Sport. 7 August 2022. Retrieved 7 August 2022.
  7. ^ Katie Sands (8 August 2022). "Welsh boxer Ioan Croft wins Commonwealth Games gold as he celebrates with twin brother". WalesOnline. Retrieved 7 August 2022.
  8. ^ Mathew Davies (3 August 2022). "Wales' Natalie Powell takes Commonwealth silver in judo after tight contest with England's Emma Reid". WalesOnline. Retrieved 3 August 2022.
  9. ^ a b James Hemingray (3 August 2022). "Makin takes silver at Commonwealth Games". Pembrokeshire Herald. Retrieved 4 August 2022.
  10. ^ James Toney (5 August 2022). "Wales' Gordon Llewellyn becomes oldest Welsh Commonwealth Games medallist of all time at 75". WalesOnline. Retrieved 5 August 2022.
  11. ^ James Toney (5 August 2022). "Wales' Gordon Llewellyn becomes oldest Welsh Commonwealth Games medallist of all time at 75". WalesOnline. Retrieved 5 August 2022.
  12. ^ "Commonwealth Games: Wales win 10th medal with bowls bronze". BBC Sport. Retrieved 1 August 2022.
  13. ^ Mathew Davies (2 August 2022). "Jasmine Hacker-Jones wins Commonwealth bronze for Wales in judo". WalesOnline. Retrieved 3 August 2022.
  14. ^ Matthew Southcombe (4 August 2022). "Geraint Thomas settles for bronze in Commonwealth Games time trial after early crash scuppers hopes of gold". WalesOnline. Retrieved 5 August 2022.
  15. ^ Mathew Davies (6 August 2022). "Boxer Jake Dodd wins bronze for Wales at Commonwealth Games". WalesOnline. Retrieved 6 August 2022.
  16. ^ "Commonwealth Games: Anna Hursey and Charlotte Carey win table tennis bronze". BBC Sport. 7 August 2022. Retrieved 8 August 2022.
  17. ^ "Commonwealth Games: Team Wales 2022 medals in Birmingham". BBC Sport. 31 July 2022. Retrieved 1 August 2022.
  18. ^ a b c d e f g h i j "106 athletes confirmed for Birmingham, bringing Team Wales tally up to 126". Commonwealth Games Wales. 8 June 2022. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  19. ^ "Wales name 22-strong Commonwealth Games team". Athletics Weekly. Athletics Weekly Ltd. 8 June 2022. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  20. ^ "Charlotte Arter is heading to The Commonwealth Games". Welsh Athletics. 15 June 2022. Archived from the original on 15 June 2022. Retrieved 17 June 2022.
  21. ^ "Jac Palmer is heading to The Commonwealth Games". Welsh Athletics. 7 July 2022. Archived from the original on 7 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
  22. ^ "Gemau'r Gymanwlad: Dwy fedal aur i Gymru ddydd Mawrth". BBC Cymru Fyw (in Welsh). 2 August 2022. Retrieved 2 August 2022.
  23. ^ "Commonwealth Games: Athletics - Women's Shot Put results". BBC Sport. Retrieved 3 August 2022.
  24. ^ a b c d e "Team Wales announce more than 100 additional athletes heading to Birmingham 2022 Commonwealth Games". ITV News. 8 June 2022. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  25. ^ "Elinor Barker and Geraint Thomas named in Wales' Commonwealth Games team". Nation.Cymru. 8 June 2022. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  26. ^ a b Keith, Braden (8 June 2022). "WALES FINALIZES 20-SWIMMER ROSTER FOR 2022 COMMONWEALTH GAMES". SwimSwam. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  27. ^ "Team Wales Birmingham 2022 Gymnasts Announced!". Welsh Gymnastics. 15 June 2022. Archived from the original on 15 June 2022. Retrieved 15 June 2022.
  28. ^ "Lauryn Carpenter gets Commonwealth Games call from Wales". South Wales Argus. Newsquest. 15 June 2022. Archived from the original on 15 June 2022. Retrieved 15 June 2022.
  29. ^ "Commonwealth Games Federation confirms Welsh Hockey has qualified for the games this summer". Commonwealth Games Wales. 2 March 2022. Archived from the original on 2 March 2022. Retrieved 7 March 2022.
  30. ^ "2022 Commonwealth Games: Wales hockey teams heading to Birmingham". BBC Sport. 2 March 2022. Archived from the original on 2 March 2022. Retrieved 7 March 2022.
  31. ^ Zurek, Kweku (11 March 2022). "Commonwealth Games: Black Sticks begin hockey campaign on July 29". The Daily Graphic. GCGL. Archived from the original on 11 March 2022. Retrieved 16 March 2022.
  32. ^ "HOCKEY WALES NAME BIRMINGHAM COMMONWEALTH GAMES SQUADS". Hockey Wales. 15 June 2022. Archived from the original on 15 June 2022. Retrieved 15 June 2022.
  33. ^ "Hockey Commonwealth Games 2022: Wales select 'incredibly competitive' squads". The Hockey Paper. 1touch Media Ltd. 15 June 2022. Archived from the original on 15 June 2022. Retrieved 15 June 2022.
  34. ^ a b c d "CGW confirms the first 11 Para athletes who will compete in Birmingham this summer". Commonwealth Games Wales. 27 May 2022. Archived from the original on 27 May 2022. Retrieved 27 May 2022.
  35. ^ a b c "Commonwealth Games: Wales name Para-athletes for Birmingham". BBC Sport. 27 May 2022. Archived from the original on 27 May 2022. Retrieved 27 May 2022.
  36. ^ "Wales Squad Named For Birmingham 2022". Bowls International. Key Publishing Ltd. 8 June 2022. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  37. ^ "Wales Netball join the list of qualifiers for this summer's games". Commonwealth Games Wales. 4 March 2022. Archived from the original on 7 March 2022. Retrieved 7 March 2022.
  38. ^ "Commonwealth Games: Scotland, Wales and Northern Ireland secure places". Sky Sports. 4 March 2022. Archived from the original on 4 March 2022. Retrieved 7 March 2022.
  39. ^ "Squad Announcement". Wales Netball (Facebook). 5 July 2022. Retrieved 6 July 2022.{{cite web}}: CS1 maint: url-status (link)
  40. ^ a b "Commonwealth Games 2022: Team Wales announces athletes for Birmingham". BBC Sport. 13 July 2022. Archived from the original on 13 July 2022. Retrieved 13 July 2022.
  41. ^ Jones, Liz (13 July 2022). "Wales' Commonwealth Games squad announced". WRU. Archived from the original on 13 July 2022. Retrieved 13 July 2022.
  42. ^ Evans, Paul (27 May 2022). "Pembs Para swimmer Lily to represent Wales at Commonwealth Games 2022". Tenby Observer. Archived from the original on 27 May 2022. Retrieved 27 May 2022.
  43. ^ "Table Tennis Wales have guaranteed their place in Birmingham in the Men's Singles and Women's Team event at this summer's Commonwealth Games". Commonwealth Games Wales. 4 April 2022. Archived from the original on 4 April 2022. Retrieved 4 April 2022.
  44. ^ "2022 Commonwealth Games: Wales secure Birmingham table tennis spot". BBC Sport. 4 April 2022. Archived from the original on 4 April 2022. Retrieved 4 April 2022.
  45. ^ "CGW are pleased to announce the 2022 Women's Table Tennis team". Commonwealth Games Wales. 11 May 2022. Archived from the original on 11 May 2022. Retrieved 12 May 2022.
  46. ^ Moore, Shaun (11 May 2022). "Team Wales: Women's Table Tennis players announced". Sunshine Radio. Retrieved 12 May 2022.{{cite news}}: CS1 maint: url-status (link)
  47. ^ Levison, John (8 June 2022). "Team Wales announce 2022 Commonwealth Games triathletes". TRI247. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  48. ^ "7 athletes join the Team Wales list of qualifiers this summer". Commonwealth Games Wales. 19 April 2022. Archived from the original on 19 April 2022. Retrieved 19 April 2022.
  49. ^ Lloyd, Owen (19 April 2022). "Cikamatana and Powell lead Australian and Welsh weightlifting line-ups for Birmingham 2022". Inside the Games. Dunsar Media. Archived from the original on 19 April 2022. Retrieved 19 April 2022.

External links