Seychelles at the 2022 Commonwealth Games

Source: Wikipedia, the free encyclopedia.

Seychelles at the
2022 Commonwealth Games
Flag of Seychelles.svg
CGF codeSEY
CGASeychelles Olympic and Commonwealth Games Association
in Birmingham, England
28 July 2022 (2022-07-28) – 8 August 2022 (2022-08-08)
Competitors27 (20 men and 7 women) in 8 sports
Flag bearers (opening)Keddy Agnes
Natasha Chetty
Flag bearer (closing)TBD
Medals
Gold
0
Silver
0
Bronze
0
Total
0
Commonwealth Games appearances (overview)

Seychelles will compete at the 2022 Commonwealth Games in Birmingham, England between 28 July and 8 August 2022.[1] It will be the ninth time that Seychelles competes at the Games.

Boxer Keddy Agnes and athlete Natasha Chetty were the country's flagbearers during the opening ceremony.[2]

Competitors

The following is the list of number of competitors participating at the Games per sport/discipline.

Sport Men Women Total
Athletics 5 1 6
Boxing 3 0 3
Cycling 3 0 3
Judo 2 0 2
Squash 1 0 1
Swimming 4 2 6
Table tennis 2 2 4
Weightlifting 0 2 2
Total 20 7 27

Athletics

Men
Track and road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Denzel Adem 100 m 10.70 6 Did not advance
Sharry Dodin DNS Did not advance
Dylan Sicobo 10.74 4 Did not advance
Denzel Adem 200 m 21.51 5 Did not advance
Iven Moise 1500 m 3:57.73 10 Did not advance
Ned Azemia 400 m hurdles 51.27 5 q 51.71 7
Women
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Natasha Chetty High jump 1.76 13 Did not advance

Boxing

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Fabio Roselie Light welterweight  Polkinghorn (AUS)
L KO
Did not advance
Shain Boniface Light middleweight  Clair (MRI)
L 0 - 5
Did not advance
Keddy Agnes Super heavyweight Bye  Ahlawat (IND)
L 0 - 5
Did not advance

Cycling

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Stephen Belle Road race DNF
Mario Ernesta DNF
Yohan Monthy DNF
Mario Ernesta Time trial 1:04:43.81 52
Yohan Monthy 1:03:41.19 49

Track

Scratch race
Athlete Event Qualification Final
Stephen Belle Men's scratch race DNF Did not advance

Judo

A squad of two judoka was entered as of 7 July 2022.[3]

Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final/BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jean Michel Vidot -66 kg  Katz (AUS)
L 00 - 10
Did not advance 9
Dominic Dugasse +100 kg  Moore (JAM)
W 10 - 00
 Andrews (NZL)
L 01 - 10
Did not advance  Afude (KEN)
W 10 - 00
 Park (AUS)
L 00 - 10
5

Squash

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Marcus Adela Men's singles  Kawooya (UGA)
L 0 - 3
Did not advance

Swimming

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Mathieu Bachmann 50 m freestyle 24.71 45 Did not advance
Adam Moncherry 24.10 30 Did not advance
Mathieu Bachmann 100 m freestyle 53.72 46 Did not advance
Tyler Fred 53.79 47 Did not advance
Adam Moncherry 52.59 34 Did not advance
Tyler Fred 200 m freestyle 1:58.46 30 Did not advance
50 m backstroke 28.05 33 Did not advance
100 m backstroke 1:02.14 32 Did not advance
Mathieu Bachmann 50 m butterfly 26.16 39 Did not advance
Tyler Fred 25.84 32 Did not advance
Adam Moncherry 25.67 30 Did not advance
Mathieu Bachmann 100 m butterfly 57.55 35 Did not advance
Adam Moncherry 57.22 34 Did not advance
Simon Bachmann 200 m butterfly 2:09.25 15 Did not advance
200 m individual medley 2:11.96 18 Did not advance
Adam Moncherry
Tyler Fred
Simon Bachmann
Mathieu Bachmann
4 × 100 m freestyle relay 3:35.78 11 Did not advance
4 × 100 m medley relay Did not start Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Aaliyah Palestrini 50 m freestyle 28.98 54 Did not advance
100 m freestyle 1:02.51 46 Did not advance
400 m freestyle 4:59.62 21 Did not advance
50 m backstroke 32.02 23 Did not advance
50 m butterfly 31.24 43 Did not advance
Therese Soukup 50 m freestyle 28.60 50 Did not advance
100 m freestyle 1:02.09 45 Did not advance
200 m freestyle 2:17.89 25 Did not advance
50 m backstroke 32.95 27 Did not advance
Mixed
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Therese Soukup
Aaliyah Palestrini
Simon Bachmann
Adam Moncherry
4 × 100 m freestyle relay 3:54.21 16 Did not advance

Table tennis

Four players were selected. Godfrey Sultan qualified via the ITTF World Singles Rankings, whereas the other three players received Bipartite Invitations.[4]

Singles
Athletes Event Group stage Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mick Crea Men's singles  Evans (WAL)
L 0 - 4
 Elia (CYP)
L 0 - 4
3 Did not advance
Godfrey Sultan  McCreery (NIR)
L 1 - 4
 Elia (CYP)
L 3 -4
3 Did not advance
Christy Bristol Women's singles  Earley (NIR)
L 0 - 4
 Greaves (GUY)
W 4 - 2
2 Did not advance
Laura Sinon  Nakhumitsa (UGA)
L 0 - 4
 Nazim (MDV)
L 0 - 4
3 Did not advance
Doubles
Athletes Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mick Crea
Godfrey Sultan
Men's doubles Bye  Pang /
Quek (SGP)
L 0 - 3
Did not advance
Laura Sinon
Christy Bristol
Women's doubles Bye  Carey /
Hursey (WAL)
L 0 - 3
Did not advance
Godfrey Sultan
Christy Bristol
Mixed doubles  Cathcart /
Earley (NIR)
L 0 - 3
Did not advance
Mick Crea
Laura Sinon
 Reilly /
Titana (FIJ)
W 3 - 2
 Gnanasekaran /
Batra (IND)
L 0 - 3
Did not advance

Weightlifting

Two weightlifters were selected. Clementina Agricole qualified via the IWF Commonwealth Ranking List,[5] whereas Romentha Larue was awarded a Bipartite Invitation.[6]

Athlete Event Weight lifted Total Rank
Snatch Clean & jerk
Clementina Agricole Women's 59 kg No Mark DNS DNF
Romentha Larue Women's 87 kg 78 98 176 9

References

  1. ^ "Commonwealth Games 2022 - Queen's baton journeys through Mahé". Seychelles Nation. 24 December 2021. Archived from the original on 24 December 2021. Retrieved 2 April 2022.
  2. ^ Nicette, Sedrick (22 July 2022). Bonnelame, Betymie (ed.). "Seychelles aiming for gold at upcoming Commonwealth Games". Seychelles News Agency. Victoria, Seychelles. Retrieved 22 July 2022.
  3. ^ "COMMONWEALTH GAMES BIRMINGHAM 2022 | Nations | Seychelles". IJF. Archived from the original on 7 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
  4. ^ Govinden, Gerard (6 May 2022). "Table tennis - Six players at Eastern Africa world table tennis championship finals qualification". Seychelles Nation. Archived from the original on 12 May 2022. Retrieved 12 May 2022.
  5. ^ IWF COMMONWEALTH RANKING LIST - 2022 COMMONWEALTH GAMES QUALIFYING (final) (PDF). IWF. 9 March 2022. Archived (PDF) from the original on 9 March 2022. Retrieved 2 April 2022.
  6. ^ Nicette, Sedrick (2 April 2022). "Seychelles' weightlifter Clementina Agricole to take 5th shot for medal at Commonwealth Games 2022 in Birmingham". SNA. Archived from the original on 2 April 2022. Retrieved 2 April 2022.

External links