Scotland at the 2022 Commonwealth Games

Source: Wikipedia, the free encyclopedia.

Scotland at the
2022 Commonwealth Games
Flag of Scotland.svg
CGF codeSCO
CGACommonwealth Games Scotland
Websiteteamscotland.scot
in Birmingham, England
28 July 2022 (2022-07-28) – 8 August 2022 (2022-08-08)
Competitors254 (125 men and 129 women) in 20 sports
Flag bearers Opening: Kirsty Gilmour and Micky Yule[1]
Closing: Eilish McColgan[2]
Medals
Ranked 6th
Gold
13
Silver
11
Bronze
27
Total
51
Commonwealth Games appearances (overview)

Scotland will compete at the 2022 Commonwealth Games at Birmingham, England from 28 July to 8 August 2022. Having competed at every Games since their 1930 inauguration, it will be Scotland's twenty-second appearance.[3]

Medallists

Competitors

The following is the list of number of competitors participating at the Games per sport/discipline.

Sport Men Women Total
Athletics 14 19 33
Badminton 5 4 9
3x3 basketball 4 8 12
Beach volleyball 0 2 2
Boxing 7 1 8
Cycling 10 8 18[a]
Diving 5 3 8
Gymnastics 5 5 10
Hockey 18 18 36
Judo 6 5 11
Lawn bowls 8 8 16[b]
Netball 12 12
Para powerlifting 1 0 1
Rugby sevens 13 13 26
Squash 4 2 6
Swimming 15 11 26
Table tennis 2 2 4
Triathlon 2 3 5[c]
Weightlifting 2 3 5
Wrestling 4 2 6
Total 125 129 254
Notes
  1. ^ Plus 3 pilots
  2. ^ Plus 2 directors
  3. ^ Plus 1 guide

Athletics

Six athletes were officially selected on 5 October 2021, though their chosen events were yet to be decided.[4][5] A marathon athlete was added on 28 April 2022,[6][7] followed by five para athletes on 10 June 2022[8][9] (the latter qualified via the World Para Athletics World Rankings for performances registered between 31 December 2020 and 25 April 2022).

A squad of thirty-three athletes and para athletes was confirmed on 1 July 2022, as was Stephanie Davis' withdrawal (owing to a foot injury).[10][11]

Men
Track and road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Adam Thomas 100 m 10.30 2 Q 10.40 7 Did not advance
Alexander Thomson 100 m (T38)
Ross Paterson
Guy Learmonth 800 m
Jake Wightman
Neil Gourley 1500 m
Josh Kerr
Jake Wightman
Andrew Butchart 5000 m
Neil Gourley
Andrew Butchart 10,000 m 27:53.57 7
Sean Frame Marathon (T54) 1:45:49 2nd place, silver medalist(s)[12]
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Will Grimsey High jump 2.19 7
David Smith 2.15 9
Nicholas Percy Discus throw 60.68 5 q 63.53 5
Chris Bennett Hammer throw
Mark Dry
Women
Track and road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Alisha Rees 100 m 11.36 4 q 11.47 7 Did not advance
Beth Dobbin 200 m
Zoey Clark 400 m
Nicole Yeargin
Laura Muir 800 m
Jemma Reekie
Jenny Selman
Laura Muir 1500 m
Jemma Reekie
Melanie Woods 1500 m (T54)
Samantha Kinghorn
Sarah Inglis 5000 m
Eilish McColgan
Eloise Walker
Sarah Inglis 10,000 m 32:04.74 9[13]
Eilish McColgan 30:48.60 1st place, gold medalist(s)[13]
Heather Paton 100 m hurdles
Two athletes from the 100/100 m hurdles and/or
Rebecca Matheson
Sarah Malone
Taylah Spence
4 × 100 m relay
Three athletes from the 200/400 m and/or
Jill Cherry
Carys McAulay
4 × 400 m relay
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Kirsty Law Discus throw 54.38 7

Badminton

As of 1 June 2022, Scotland qualified for the mixed team event via the BWF World Rankings.[14] A squad of nine players was officially selected on 8 June 2022.[15][16]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Callum Smith Men's singles  March (FLK)
W (21–3, 21–4)
 Alphous (GHA)
W (21–6, 21–7)
 Penty (ENG)
L (23–25, 12–21)
Did not advance
Kirsty Gilmour Women's singles Bye  Ho (AUS)
W (21–6, 21–14)
 Li (IOM)
W (21–8, 21–12)
 Kashyap (IND)
Doubles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alexander Dunn
Adam Hall
Men's doubles Bye  Chan &
Tan (MAS)
L (21–18, 23–25, 15–21)
Did not advance
Christopher Grimley
Matthew Grimley
 Shiyam &
Zaki (MDV)
W (21–5, 21–7)
 Chia &
Soh (MAS)
L (19–21, 16–21)
Did not advance
Julie MacPherson
Ciara Torrance
Women's doubles  Harada &
Williams (FLK)
W (21–4, 21–5)
 Honderich &
Tsai (CAN)
L (12–21, 15–21)
Did not advance
Adam Hall
Julie MacPherson
Mixed doubles Bye  Paul &
Dookhee (MRI)
W (21–7, 21–8)
 Attama &
Wanyana (UGA)
W (21–5, 21–6)
 Chan &
Cheah (MAS)
Christopher Grimley
Eleanor O'Donnell
 Zaki &
F N Abdul Razzaq (MDV)
W (21–8, 21–9)
 Elliott &
Laurens Jordaan (RSA)
W (21–8, 21–10)
 Hee &
Tan (SGP)
L (15–21, 11–21)
Did not advance
Mixed team
Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
 Scotland Mixed team  Maldives
W 5―0
 Uganda
W 4―1
 Canada
L 2―3
2 Q  Singapore
L 0-3
Did not advance
Squad
Group stage
Pos Team Pld W L MF MA MD GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1  Canada 3 3 0 13 2 +11 26 4 +22 610 319 +291 3 Knockout stage
2  Scotland 3 2 1 11 4 +7 22 8 +14 562 365 +197 2
3  Uganda 3 1 2 5 10 −5 11 21 −10 416 597 −181 1
4  Maldives 3 0 3 1 14 −13 3 29 −26 344 651 −307 0
Source: BWF
Quarter Finals

3x3 basketball

Great Britain was the top Commonwealth European nation in the respective FIBA 3x3 Federation Rankings for men and women (on 1 November 2021), necessitating qualifiers to determine which Home Nations would receive the associated quota places.[21] On 6 April 2022, Scotland won both (which were held in Largs) and therefore qualified for both Commonwealth Games tournaments.[22]

Scotland won the women's IWBF European Qualifier (also held in Largs) on 14 April 2022, thereby qualifying for the women's 3x3 wheelchair basketball tournament as well.[23]

Squad selections were announced on 4 July 2022.[24][25]

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM / CM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Scotland men's Men's tournament  Sri Lanka
 Canada
 Kenya
Scotland women's Women's tournament  Australia
 Sri Lanka
 Kenya
Scotland women's (WC) Women's wheelchair tournament  Australia
 South Africa

Men's tournament

Roster

Group A

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  Scotland 3 3 0 52 43 +9 Direct to semi-finals
2  Canada 3 2 1 56 41 +15 Quarter-finals
3  Kenya 3 1 2 47 48 −1
4  Sri Lanka 3 0 3 35 58 −23
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
29 July 2022 (2022-07-29)
15:30
Sri Lanka  9–16  Scotland
Pts: Yogananthan 5 Pts: Malcolm 8

29 July 2022 (2022-07-29)
19:30
Scotland  21–20  Canada
Pts: Malcolm 9 Pts: Gill, Jensen-Whyte, Johnson 6

31 July 2022 (2022-07-31)
15:30
Kenya  14–15  Scotland
Pts: Omondi 6 Pts: Murray 7

Women's tournament

Roster

Group A

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  Australia 3 3 0 63 26 +37 Direct to semi-finals
2  Scotland 3 2 1 45 40 +5 Quarter-finals
3  Kenya 3 1 2 50 44 +6
4  Sri Lanka 3 0 3 15 63 −48
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
29 July 2022 (2022-07-29)
15:30
Australia  21–9  Scotland
Pts: Wilson 7 Pts: Leonard 5

29 July 2022 (2022-07-29)
19:30
Scotland  21–5  Sri Lanka
Pts: Leonard 8 Pts: R.Perera 3

31 July 2022 (2022-07-31)
15:30
Kenya  14–15  Scotland
Pts: Indasi 6 Pts: Leonard 9

Women's wheelchair tournament

Roster

Group B

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  Australia 2 2 0 33 8 +25 Semi-finals
2  Scotland 2 1 1 21 14 +7
3  South Africa 2 0 2 5 37 −32 5th place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
29 July 2022 (2022-07-29)
19:30
Australia  12–5  Scotland
Pts: Merrit 5 Pts: Hamer 5

30 July 2022 (2022-07-30)
19:30
Scotland  16–2  South Africa
Pts: Hamer 10 Pts: Moeng 2

Beach volleyball

As of 26 April 2022, Scotland qualified for the women's tournament;[26] this was achieved through their position at the European Qualifier in Edinburgh.[27]

Two players were officially selected on 1 June 2022.[28][29]

Athlete Event Preliminary Round Quarterfinals Semifinals Finals Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Lynne Beattie
Melissa Coutts
Women's tournament

Women's tournament

Group C

Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Pata – Toko (VAN) 3 3 0 6 6 0 MAX 126 67 1.881 Quarterfinals
2  GrimsonMumby (ENG) 3 2 1 5 4 2 2.000 112 90 1.244
3  BeattieCoutts (SCO) 3 1 2 4 2 4 0.500 98 106 0.925 Ranking of third-placed teams
4  GwaliDonga (SOL) 3 0 3 3 0 6 0.000 53 126 0.421


31 July 2022
14:30
 Pata – Toko (VAN) 2–0  BeattieCoutts (SCO) Smithfield
(21–10, 21–14)
Report

2 August 2022
19:00
 GrimsonMumby (ENG) 2–0  BeattieCoutts (SCO) Smithfield
(21–17, 21–15)
Report

4 August 2022
14:30
 BeattieCoutts (SCO) 2–0  GwaliDonga (SOL) Smithfield
(21–6, 21–16)
Report

Boxing

A squad of eight boxers was officially selected on 8 June 2022.[30][16]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lennon Mulligan Flyweight
Matthew McHale Bantamweight
Reese Lynch Light welterweight
Tyler Jolly Welterweight
Stephen Newns Light middleweight
Sam Hickey Middleweight
Sean Lazzerini Light heavyweight
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Megan Reid Lightweight

Cycling

A squad of seventeen cyclists and para cyclists (plus three pilots) was officially selected on 26 May 2022.[31][32] Two cyclists were added to the squad on 24 June 2022.[33]

On 13 July 2022 Team Scotland announced that Katie Archibald would not take part in the Games.[34][35]

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Charlie Aldridge Road race
John Archibald
Finn Crockett
Sean Flynn
Kyle Gordon
Mark Stewart
John Archibald Time trial
Kyle Gordon
Mark Stewart
Women
Athlete Event Time Rank
Katie Archibald Road race
Neah Evans
Anna Shackley
Isla Short
Katie Archibald Time trial
Neah Evans
Anna Shackley

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Jack Carlin Men's sprint
Alistair Fielding
Lauren Bell Women's sprint
Iona Moir
Lusia Steele
Iona Moir
Lauren Bell
Lusia Steele
Women's team sprint 48.650 6
Neil Fachie
Lewis Stewart (pilot)
Men's tandem sprint B 9.807 1 Q  Alex Pope/Lloyd Steffan(pilot) (WAL)
Won
 James Ball/Matt Rotherham(pilot) (WAL)
Lost
2nd place, silver medalist(s)
Libby Clegg
Ellie Stone (pilot)
Women's tandem sprint B 11.898 4 Q  Jessica Gallagher/Caitlin Ward(pilot) (AUS)
Lost
 Sophie Unwin/Georgia Holt(pilot) (ENG)
Lost
4
Aileen McGlynn
Jenny Holl (pilot)
11.145 2 Q  Sophie Unwin/Georgia Holt(pilot) (ENG)
Won
 Jessica Gallagher/Caitlin Ward(pilot) (AUS)
Lost
2nd place, silver medalist(s)
Keirin
Athlete Event 1st Round Repechage Semifinals Final
Rank Rank Rank Rank
Jack Carlin Men's keirin 2 Q Bye 3 2nd place, silver medalist(s)
Alistair Fielding 4 R 2 Did not advance
Lauren Bell Women's keirin 3 R 1 Q 5 10
Iona Moir 5 R 4 Did not advance
Lusia Steele 3 R 2 Did not advance
Time trial
Athlete Event Time Rank
Jonny Wale Men's time trial
Lauren Bell Women's time trial
Iona Moir
Lusia Steele
Neil Fachie
Lewis Stewart (pilot)
Men's tandem time trial B
Libby Clegg
Ellie Stone (pilot)
Women's tandem time trial B
Aileen McGlynn
Jenny Holl (pilot)
Pursuit
Athlete Event Qualification Final
Time Rank Opponent
Results
Rank
John Archibald Men's individual pursuit
Kyle Gordon
Jonny Wale
Katie Archibald Women's individual pursuit
Neah Evans
Points race
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
John Archibald Men's point race
Kyle Gordon
Mark Stewart
Katie Archibald Women's points race
Neah Evans
Scratch race
Athlete Event Qualification Final
John Archibald Men's scratch race
Kyle Gordon
Mark Stewart
Katie Archibald Women's scratch race
Neah Evans

Mountain Biking

Athlete Event Time Rank
Charlie Aldridge Men’s cross-country
Isla Short Women’s cross-country

Diving

One diver was officially selected on 13 December 2021.[36][37] A squad of seven divers was later confirmed on 16 June 2022,[38][39] with an eighth diver added on 11 July 2022.[40]

Men
Athlete Events Semifinal Final
Points Rank Points Rank
Ross Beattie 1 m springboard 308.55 9 Q 300.60 10
James Heatly 387.55 2 Q 401.00 4
Danny Mabbott 287.25 10 Q 318.45 9
Ross Beattie 3 m springboard 377.00 9 Q 365.00 11
Cameron Gammage 325.50 13 R Did not advance
James Heatly 423.40 4 Q 460.40 4
Angus Menmuir 10 m platform
Ross Beattie
James Heatly
3 m synchronised springboard 369.27 4
Women
Athlete Events Semifinal Final
Points Rank Points Rank
Clara Kerr 1 m springboard 206.65 11 Q 239.95 8
Grace Reid 259.10 5 Q 268.15 4
Clara Kerr 3 m springboard
Grace Reid
Gemma McArthur 10 m platform 290.55 6 Q 290.90 9
Mixed
Athlete Events Semifinal Final
Points Rank Points Rank
Danny Mabbott
Clara Kerr
3 m synchronised springboard
James Heatly
Grace Reid
Angus Menmuir
Gemma McArthur
10 m synchronised platform

Gymnastics

A squad of seven gymnasts was officially selected on 6 June 2022.[41][42] Another three gymnasts were added on 1 July 2022.[43]

Artistic

Men
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Frank Baines Team
Hamish Carter
Pavel Karnejenko
Cameron Lynn
David Weir
Total
Women
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Shannon Archer Team
Cara Kennedy
Eilidh Gorrell
Emily Bremner
Total

Rhythmic

Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Louise Christie Qualification 25.300 25.050 27.650 25.900 103.900 11 Q
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Louise Christie All-around 27.000 25.700 27.600 24.300 104.600 10
Athlete Apparatus Score Rank
Louise Christie Clubs 27.550 6
Louise Christie Ribbon 27.550 2nd place, silver medalist(s)

Hockey

By virtue of their position in the FIH World Rankings for men and women respectively (as of 1 February 2022), Scotland qualified for both tournaments.[44][45]

Detailed fixtures were released on 9 March 2022.[46] The women's squad was announced on 13 June 2022,[47][48] followed by the men's squad on 5 July 2022.[49][50]

Summary

Key:

Team Event Preliminary round Semifinal Final / BM / PM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Scotland men Men's tournament  New Zealand
D 5–5
 Australia
L 0–12
 South Africa
L 4–5
 Pakistan
L 2–3
5  Ghana
W 7–2
9
Scotland women Women's tournament  South Africa
W 4–2
 New Zealand
L 0–1
 Kenya
W 11–0
 Australia
L 0-2
3  Canada
L 1-3
6

Men's tournament

Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia 4 4 0 0 29 2 +27 12 Semi-finals
2  South Africa 4 2 1 1 11 12 −1 7
3  New Zealand 4 1 1 2 14 17 −3 4 Fifth place match
4  Pakistan 4 1 1 2 6 15 −9 4 Seventh place match
5  Scotland 4 0 1 3 11 25 −14 1 Ninth place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.


29 July 2022
21:00
New Zealand  5–5  Scotland
Russell field hockey ball 26'
Lane field hockey ball 43'
Smith field hockey ball 47'
Inglis field hockey ball 49'
Hiha field hockey ball 51'
Report Harwood field hockey ball 6'
Mackenzie field hockey ball 17'
J. Golden field hockey ball 20'28'
C. Golden field hockey ball 24'
Umpires:
Tyler Klenk (CAN)
Peter Kabaso (KEN)

31 July 2022
11:00
Australia  12–0  Scotland
Govers field hockey ball 9'
Brand field hockey ball 13'32'
Hayward field hockey ball 13'25'37'53'
Wickham field hockey ball 16'18'
Simmonds field hockey ball 33'
Ephraums field hockey ball 35'50'
Report
Umpires:
Deepak Joshi (IND)
Bruce Bale (ENG)

1 August 2022
14:00
Scotland  4–5  South Africa
McConnell field hockey ball 33'
Forsyth field hockey ball 35'
C. Golden field hockey ball 38'
Walker field hockey ball 43'
Report D. Cassiem field hockey ball 2'
Spooner field hockey ball 24'
Ntuli field hockey ball 43'
Guise-Brown field hockey ball 56'
Paton field hockey ball 60'
Umpires:
Nick Bennett (ENG)
Steve Rogers (AUS)

3 August 2022
19:00
Pakistan  3–2  Scotland
Hakeem field hockey ball 22'
Shahid field hockey ball 23'
Khan field hockey ball 55'
Report C. Golden field hockey ball 9'
Walker field hockey ball 38'
Umpires:
Tyler Klenk (CAN)
Sean Rapaport (RSA)
Ninth place match
6 August 2022
09:00
Scotland  7–2  Ghana
Walker field hockey ball 7'
C. Golden field hockey ball 19'
J. Golden field hockey ball 36'51'
Harwood field hockey ball 46'
Duke field hockey ball 47'
Morton field hockey ball 53'
Report Ankomah field hockey ball 33'
Tettey field hockey ball 54'
Umpires:
Peter Kabaso (KEN)
Ilanggo Kanabathu (MAS)

Women's tournament

Roster
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia 4 4 0 0 16 0 +16 12 Semi-finals
2  New Zealand 4 3 0 1 21 2 +19 9
3  Scotland 4 2 0 2 15 5 +10 6 Fifth place match
4  South Africa 4 1 0 3 18 13 +5 3 Seventh place match
5  Kenya 4 0 0 4 0 50 −50 0 Ninth place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.


29 July 2022
11:00
South Africa  2–4  Scotland
Deetlefs field hockey ball 8'12' Report Watson field hockey ball 7'
S. Robertson field hockey ball 19'
Burnet field hockey ball 32'
Eadie field hockey ball 53'
Umpires:
Hannah Harrison (ENG)
Cathy Wright (WAL)

30 July 2022
21:00
New Zealand  1–0  Scotland
Tynan field hockey ball 9' Report
Umpires:
Aleisha Neumann (AUS)
Rebecca Woodcock (ENG)

1 August 2022
11:00
Scotland  11–0  Kenya
Burnet field hockey ball 3'45'
Watson field hockey ball 6'27'
Eadie field hockey ball 7'
Jamieson field hockey ball 11'42'
Campbell field hockey ball 13'
Costello field hockey ball 15+'
Shields field hockey ball 48'
K. Robertson field hockey ball 56'
Report
Umpires:
Hannah Harrison (ENG)
Rhiannon Murrie (AUS)

3 August 2022
09:00
Australia  2–0  Scotland
Stewart field hockey ball 28'
Tonkin field hockey ball 47'
Report
Umpires:
Cathy Wright (WAL)
Amber Church (NZL)
Fifth place match
7 August 2022
11:15
Canada  3–1  Scotland
Haughn field hockey ball 4'17'
Johansen field hockey ball 41'
Report Costello field hockey ball 15'
Umpires:
Katrina Turner (NZL)
Hannah Harrison (ENG)

Judo

A squad of eleven judoka was officially selected on 8 June 2022.[51][16]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final/BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
David Ferguson -60 kg Bye  Rabbitt (WAL)
L 00 - 10
Did not advance
Dylan Munro Bye  Wimukthi (SRI)
W 10 - 00
 McKenzie (ENG)
L 00 - 01
Did not advance  Yadav (IND)
L 00 - 01
Did not advance 7
Finlay Allan -66 kg  Nassone (MOZ)
W 10 - 00
 Mungandu (ZAM)
W 10 - 00
 Saini (IND)
W 10 - 00
 Balarjishvili (CYP)
L 00 - 10
2nd place, silver medalist(s)
Alexander Short  Chikwapula (MAW)
W 10 - 00
 Varey (WAL)
W 10 - 00
 Balarjishvili (CYP)
L 00 - 01
 Burns (NIR)
L 00 - 10
5
Billy Rodman -73 kg  Bensted (AUS)
L 00 - 01
Did not advance
Andrew McWatt +100 kg Bye  Park (AUS)
L 00 - 10
Did not advance  Antoniou (CYP)
W 10 - 00
 Perrinne (MRI)
L 00 - 01
5
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final/BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Kirsty Marsh -52 kg  Kalomor (VAN)
W 11 - 00
 Deguchi (CAN)
L 00 - 10
Did not advance  Ferreira (MOZ)
L 00 - 10
Did not advance 7
Kimberley Renicks  Asvesta (CYP)
L 00 - 10
Did not advance
Malin Wilson -57 kg  Segaran (MAS)
W 10 - 00
 Toprak (ENG)
L 00 - 10
Did not advance  Christie (NZL)
W 10 - 00
 Nairne (ENG)
W 10 - 00
3rd place, bronze medalist(s)
Rachel Tytler -78 kg  Reid (ENG)
L 00 - 10
Did not advnace  Mackey (NZL)
W 11 - 00
 Godbout (CAN)
W 10 - 00
3rd place, bronze medalist(s)
Sarah Adlington +78 kg Bye  Kana (KEN)
W 10 - 00
 Paduch (AUS)
W 01 - 00
 Maan (IND)
W 10 - 01
1st place, gold medalist(s)

Lawn bowls

A squad of ten bowlers (five per gender) was officially selected on 15 December 2021.[52][53] Eight para bowlers (four per gender) were added on 18 February 2022.[54]

Among those chosen is George Miller, potentially the oldest Team Scotland competitor in history (he will be 75 years and 8 months of age during the Games). Garry Hood will contest his second Commonwealth Games 28 years after his first.[54]

Men
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Iain McLean Singles  Locke (FLK)
W 21 - 5
 Borgohain (IND)
L 19 - 21
 Davis (JEY)
W 21 - 13
 McIlroy (NZL)
W 21 - 4
1 Q  Bester (CAN)
W 21 - 4
 Wilson (AUS)
L 9 - 21
 Abd Muin (MAS)
W 21 - 11
3rd place, bronze medalist(s)
Paul Foster
Alex Marshall
Pairs  Jersey (JEY)
W 22 - 7
 Niue (NIU)
W 23 - 10
 Canada (CAN)
W 18 - 11
 New Zealand (NZL)
W 15 - 11
1 Q  Fiji (FIJ)
W 20 - 7
 England (ENG)
L 13 - 19
 Northern Ireland (NIR)
W 25 - 5
3rd place, bronze medalist(s)
Stewart Anderson
Darren Burnett
Iain McLean
Triples  Malta (MLT)
W 28 - 6
 India (IND)
W 19 - 12
 New Zealand (NZL)
W 15 - 14
1 Q  Wales (WAL)
L 12 - 17
Did not advance
Stewart Anderson
Darren Burnett
Paul Foster
Alex Marshall
Fours  Malta (MLT)
W 17 - 9
 Jersey (JEY)
L 8 - 13
 South Africa (RSA)
W 15 - 10
 New Zealand (NZL)
W 18 - 10
1 Q  Northern Ireland (NIR)
L 15 - 18
Did not advance
Women
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Dee Hoggan Singles  Choudhury (IND)
W 21 - 10
 O'Neill (NIR)
W 21 - 14
 A-Almond (FLK)
W 21 - 5
 Daniels (WAL)
W 21 - 14
1 Q  Ryan (AUS)
L 9 - 21
Did not advance
Claire Johnston
Hannah Smith
Pairs  Fiji (FIJ)
W 16 - 13
 Northern Ireland (NIR)
L 12 - 18
 England (ENG)
L 7 - 19
4 Did not advance
Lauren Baillie
Caroline Brown
Dee Hoggan
Triples  Botswana (BOT)
W 25 - 5
 Cook Islands (COK)
L 13 - 24
 Wales (WAL)
L 14 - 16
3 Did not advance
Lauren Baillie
Caroline Brown
Claire Johnston
Hannah Smith
Fours  Fiji (FIJ)
L 12 - 13
 Botswana (BOT)
L 11 - 21
 Australia (AUS)
W 16 - 9
4 Did not advance
Parasport
Athlete Event Group Stage Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Garry Hood
Kevin Wallace
Men's pairs B6-8  England (ENG)
W 23 - 12
 Wales (WAL)
W 19 - 9
 South Africa (RSA)
W 18 - 10
 Australia (AUS)
L 15 - 21
 New Zealand (NZL)
W 25 - 5
1 Q  New Zealand (NZL)
W 18 - 10
 Australia (AUS)
W 16 - 7
1st place, gold medalist(s)
Rosemary Lenton
Pauline Wilson
Women's pairs B6-8  Australia (AUS)
L 15 - 16
 South Africa (RSA)
L 11 - 23
 New Zealand (NZL)
W 15 - 12
 England (ENG)
L 7 - 19
4 Q  England (ENG)
W 16 - 10
 Australia (AUS)
W 17 - 5
1st place, gold medalist(s)
Robert Barr
directed by Sarah Jane Ewing
Melanie Inness
directed by George Miller
Mixed pairs B2-3  South Africa (RSA)
W 28 - 6
 New Zealand (NZL)
W 18 - 11
 Australia (AUS)
W 10 - 8
 England (ENG)
W 17 - 9
 Wales (WAL)
W 15 - 8
1 Q  England (ENG)
W 21 - 6
 Wales (WAL)
W 16 - 9
1st place, gold medalist(s)

Netball

By virtue of its position in the World Netball Rankings (as of 31 January 2022), Scotland qualified for the tournament.[55]

Complete fixtures were announced in March 2022.[56]

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM / Cl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Scotland women Women's tournament  Australia
L 30 - 83
 Wales
L 42 - 48
 Jamaica
L 34 - 76
 Barbados
W 72 - 28
 South Africa
L 46 - 65
5  Northern Ireland
W 43 - 33
9
Roster

Twelve players were selected on 8 June 2022.[15][57]

Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Jamaica 5 5 0 0 378 205 +173 10 Semi-finals
2  Australia 5 4 0 1 386 187 +199 8
3  South Africa 5 3 0 2 323 275 +48 6 Classification matches
4  Wales 5 2 0 3 235 306 −71 4
5  Scotland 5 1 0 4 224 302 −78 2
6  Barbados 5 0 0 5 150 421 −271 0


30 July 2022
12:00
Report Australia  83–30  Scotland    National Exhibition Centre
Umpires: Tracy-Ann Griffiths
Anso Kemp
Austin Goals scored 10/13 (77%)
Bueta Goals scored 33/34 (97%)
Koenen Goals scored 36/37 (97%)
Wood Goals scored 4/4 (100%)
Barrie Goals scored 7/8 (88%)
Goodwin Goals scored 15/16 (94%)
Love Goals scored 2/4 (50%)
McCall Goals scored 6/10 (60%)

31 July 2022
20:00
Report Scotland  42–48  Wales    National Exhibition Centre
Umpires: Ken Metekingi
Kate Wright
Barrie Goals scored 15/22 (68%)
Goodwin Goals scored 20/27 (74%)
McCall Goals scored 7/13 (54%)
Creak Goals scored 12/16 (75%)
Rowe Goals scored 36/38 (95%)

2 August 2022
14:00
Report Jamaica  78–34  Scotland    National Exhibition Centre
Umpires: Joshua Bowring
Alison Harrison
Beckford Goals scored 5/6 (83%)
Fowler Goals scored 37/37 (100%)
Nelson Goals scored 33/35 (94%)
Robison Goals scored 3/6 (50%)
Barrie Goals scored 12/17 (71%)
Goodwin Goals scored 18/19 (95%)
McCall Goals scored 4/8 (50%)

3 August 2022
18:00
Report Scotland  72–28  Barbados    National Exhibition Centre
Umpires: Tara Warner
Kate Wright
Barrie Goals scored 20/25 (80%)
Goodwin Goals scored 30/34 (88%)
McCall Goals scored 22/25 (88%)
Agard Goals scored 19/23 (83%)
Holder Goals scored 4/6 (67%)
Wharton Goals scored 5/8 (63%)

4 August 2022
19:00
Report South Africa  65–46  Scotland    National Exhibition Centre
Umpires: Ken Metekingi
Kate Wright
Rademan Goals scored 6/7 (86%)
van der Berg Goals scored 17/17 (100%)
Venter Goals scored 42/44 (95%)
Barrie Goals scored 12/14 (86%)
Goodwin Goals scored 21/25 (84%)
McCall Goals scored 13/15 (87%)
Ninth place match
5 August 2022
11:30
Report Scotland  43–33  Northern Ireland    National Exhibition Centre
Umpires: Louise Travis
Alison Harrison
Goodwin Goals scored 23/27 (85%)
McCall Goals scored 20/26 (77%)
Bowman Goals scored 4/8 (50%)
Crosbie Goals scored 17/24 (71%)
Magee Goals scored 12/17 (71%)

Para powerlifting

As of 8 June 2022, Scotland qualified one powerlifter through the World Para Powerlifting Commonwealth Rankings (for performances between 1 January 2020 and 25 April 2022).[15][16]

Athlete Event Result Rank
Micky Yule Men's heavyweight 130.9 3rd place, bronze medalist(s)

Rugby sevens

As of 26 October 2021, Scotland officially qualified for both the men's and women's tournaments.[58] The men achieved qualification through their positions in the 2018–19 / 2019–20 World Rugby Sevens Series, whereas the women achieved qualification via the Moscow round of the 2021 Rugby Europe Women's Sevens Championship Series.[59]

Both squads were confirmed on 8 July 2022.[60][61]

Summary
Team Event Preliminary Round Quarterfinal / CQ Semifinal / CS Final / BM / CF
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Scotland men's Men's tournament  Tonga
W 41–0
 Malaysia
W 50–12
 South Africa
L 0–34
2 Q  Fiji
L 7–34
Classification semifinal
 Kenya
W 22–12
5th place final
 Samoa
L 19–24
6
Scotland women's Women's tournament  Fiji
L 12–31
 Australia
L 0–50
 South Africa
W 33–12
3 Classification semifinal
 Sri Lanka
W 58–0
5th place final
 England
L 5–29
6

Men's tournament

Roster

Pool B

Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  South Africa 3 3 0 0 116 5 +111 9 Advance to Quarter-finals
2  Scotland 3 2 0 1 91 46 +45 7
3  Tonga 3 1 0 2 36 84 −48 5 Advance to classification Quarter-finals
4  Malaysia 3 0 0 3 19 127 −108 3
Source: Birmingham2022
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
29 July 2022
12:18
Scotland  41–0  Tonga
Try: Sofolarin (3) 1' c, 4' m, 7' m
Henry 8' c
Edmunds 9' m
Farndale 12' m
Coombes 14' c
Con: Barreto (2/4) 1', 9'
Elms (0/2)
Barreto (1/1) 14'
Cards: Elms Yellow card 13'
Report
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Adam Leal (England)
29 July 2022
20:26
Scotland  50–12  Malaysia
Try: Davidson 1' c
Jones (2) 2' c, 5' c
Coombes 6' m

Henry (3) 8' m, 9 m, 10' c
Sofolarin 13' c
Con: Davidson (5/8) 1', 2', 5', 10', 14'
Report Try: Mat Zizi 3' c
Nasarrudin 7' m
Con: Mat Zizi (1/2) 4'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Talal-Azmat Chaudhry (Canada)
30 July 2022
12:18
South Africa  34–0  Scotland
Try: S. Davids 4' m
Pretorius 6' m
A. Davids (3) 8' c, 10' m, 12' m
Williams 14' c
Con: Brown (0/2)
S. Davids (1/1) 9'
Williams (0/1)
Human (1/2) 14'
Report
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Nick Hogan (New Zealand)
Quarterfinals
30 July 2022
20:26
Fiji  34–7  Scotland
Try: Nacuqu (2) 2' m, 8' c
Rasaku 5' c
Mocenacagi 7' m
Matana 10' m
Maqala 12' m
Con: Nacuqu (1/3) 8'
Rasaku (1/2) 5'
Sauturaga (0/1)
Report Try: Edmunds 14' c
Con: Davidson (1/1) 14'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Ben Breakspear (Wales)
5th-8th Semifinals
31 July 2022
11:58
Kenya  12–22  Scotland
Try: Oyoo 8' m
Taabu 11' c
Con: Omondi (1/2) 12'
Report Try: Edmunds 4' m
Barreto 7' m
Elms 13' c
McCann 14' m
Con: Barreto (1/4) 13'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Nick Hogan (New Zealand)
Fifth place match
31 July 2022
19:28
Scotland  19–24  Samoa
Try: Fergusson 6' m
Sofolarin 8' c, 9' c
Con: Barreto (2/3) 8', 9'
Report Try: Niue 1' c
Onosai 7' m
Leitufia 11' c, 12' m
Con: Matavao (1/1) 1'
Purcell (1/3) 11'

Women's tournament

Roster

Pool B

Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  Fiji 3 3 0 0 91 24 +67 9 Semi-finals
2  Australia 3 2 0 1 100 19 +81 7
3  Scotland 3 1 0 2 45 93 −48 5 Classification semi-finals
4  South Africa 3 0 0 3 12 112 −100 3
Updated to match(es) played on 29 July 2022. Source: Birmingham2022
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
29 July 2022
09:22
Fiji  31–12  Scotland
Try: Uluinisau 3' c
Buleki 7' c
Cavuru 8' c
Donu 12' m
Riwai 14' m
Con: Cavuru (2/2) 3', 8'
Naimasi (1/2) 9'
Uluinisau (0/1)
Report Try: Campbell 5' m
Lloyd 10' c
Con: Thomson (0/1)
Nelson (1/1) 11'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Ashleigh Murray-Pretorius (South Africa)
29 July 2022
17:52
Australia  50–0  Scotland
Try: Levi (3) 1' c, 7' c, 9' m
Paki (2) 3' c, 10' m
Williams 6' c
Nathan 8' m
Southwell 13' c
Con: Hinds (2/2) 2', 4'
Williams (2/5) 7', 7'
Southwell (1/1) 13'
Report
30 July 2022
09:00
Scotland  33–12  South Africa
Try: Lloyd (3) 2' c, 4' m, 13' c
McLachlan 3' c
Orr 7' c
Con: Thomson (3/4) 3', 4', 7'
Smith (1/1) 14'
Report Try: Lategan 1' m
Snyders 10' c
Con: Shongwe (0/1)
Snyders (1/1) 10'
Cards: Masuku Yellow card 12'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Tyler Miller (Australia)
5th-8th Semifinals
30 July 2022
17:52
Scotland  58–0  Sri Lanka
Try: Lloyd (4) 1' m, 6' c, 7' c, 8' m
Thomson 1' m
Gaffney (2) 2' c, 10' m
Campbell 4' c
Sinclair 9' m
Mattinson 12' m
Con: Thomson (4/9) 3', 5', 6', 7'
Smith (0/1)
Report Cards: Kanchana Yellow card 2'
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Holly Wood (England)
Fifth place match
31 July 2022
18:22
England  29–5  Scotland
Try: Quansah 2' c
Boatman 8' m
Crompton (2) 10' m, 14' m
Jones 12' c
Con: Norman-Bell (1/2) 2'
Jones (1/3) 13'
Report Con: Rollie 8' m
Cards: Thomson (0/1)
Coventry Stadium, Coventry
Referee: Ashleigh Murray-Pretorius (South Africa)

Squash

A squad of six players was officially selected on 8 June 2022.[15][16]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alan Clyne Men's singles Bye  Singh (IND)
W 2 - 0 Ret
 Makin (WAL)
L 0 - 3
Did not advance
Greg Lobban Bye  Laksiri (SRI)
W 3 - 0
 Yuen (MAS)
W 3 - 2
 Ghosal (IND)
L 1 - 3
Did not advance
Rory Stewart  Nimji (KEN)
W 3 - 0
 Chileche (NZL)
W 3 - 1
 Rooney (ENG)
W 3 - 2
 Willstrop (ENG)
L 2 - 3
Did not advance
Georgia Adderley Women's singles Bye  Keane (BER)
W 3 - 0
 King (NZL)
L 0 - 3
Did not advance
Doubles
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Douglas Kempsell
Alan Clyne
Men's doubles Bye  Senthilkumar /
Singh (IND)
L 1 - 2
Did not advance
Greg Lobban
Rory Stewart
Bye  Aslam /
Iqbal (PAK)
W 2 - 1
 Alexander /
Cuskelly (AUS)
W 2 - 0
 Selby /
Waller (ENG)
L 1 - 2
 Ng /
Yuen (MAS)
W 2 - 0
3rd place, bronze medalist(s)
Lisa Aitken
Georgia Adderley
Women's doubles Bye  Palmer /
Watts (NZL)
W 2 - 0
 Perry /
Waters (ENG)
L 0 - 2
Did not advance
Georgia Adderley
Rory Stewart
Mixed doubles  Haywood /
Simpson (BAR)
W 2 - 0
 Naughton /
Sachvie (CAN)
W 2 - 0
 Coll /
King (NZL)
L 0 - 2
Did not advance
Greg Lobban
Lisa Aitken
Bye  West /
Stafford (CAY)
W 2 - 0
 Lobban /
Pilley (AUS)
L 1 - 2
Did not advance

Swimming

Two swimmers were officially selected on 16 December 2021.[62][63] Twenty-four swimmers (including Tokyo 2020 relay champion Duncan Scott) were confirmed on 16 June 2022,[38][39] though Kathleen Dawson had to withdraw from the squad back to a back injury.[64] Another two swimmers were added to the squad on 11 July 2022.[40]

Those picked for the parasport events had qualified via the World Para Swimming Para Rankings for performances between 31 December 2020 and 18 April 2022.

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Stephen Clegg 50 m freestyle S13 24.33 2nd place, silver medalist(s)
Duncan Scott 100 m freestyle 49.31 9 Q 48.78 6 Q 48.27 3rd place, bronze medalist(s)
Evan Jones 200 m freestyle 1:49.00 14 Did not advance
Stephen Milne 1:49.56 16 Did not advance
Duncan Scott 1:47.16 2 Q 1:45.02 1st place, gold medalist(s)
Stephen Milne 400 m freestyle 3:54.35 13 Did not advance
Scott Gibson 50 m backstroke 25.26 4 Q 25.29 5 Q 25.34 6
Craig McNally 26.03 18 Did not advance
Martyn Walton 25.62 11 Q 25.58 12 Did not advance
Scott Gibson 100 m backstroke 56.54 17 Did not advance
Craig McNally 55.09 11 Q 54.86 10 Did not advance
Martyn Walton 55.01 10 Q 55.50 12 Did not advance
Samuel Downie 100 m backstroke S9 1:11.536 6
Craig McNally 200 m backstroke 1:58.36 5 Q 1:58.65 7
Craig Benson 50 m breaststroke 27.72 7 Q 27.64 4 Q 27.43 5
Archie Goodburn 27.68 6 Q 27.72 9 Did not advance
Ross Murdoch 27.58 4 Q 27.69 8 Q 27.32 3rd place, bronze medalist(s)
Craig Benson 100 m breaststroke 1:01.14 9 Q 1:00.61 7 Q 1:00.53 6
Archie Goodburn 1:00.92 5 Q 1:00.75 9 Did not advance
Ross Murdoch 1:01.10 7 Q 1:00.36 6 Q 1:00.04 5
Ross Murdoch 200 m breaststroke 2:11.35 2 Q 2:10.41 3rd place, bronze medalist(s)
Gregor Swinney 50 m butterfly 23.91 12 Q 24.21 16 Did not advance
Tom Beeley 100 m butterfly 54.15 17 Q 54.15 15 Did not advance
Evan Jones 54.06 16 Q DNS Did not advance
Gregor Swinney 54.05 15 Q 53.95 14 Did not advance
Oliver Carter 100 m butterfly S10 1:04.67 7
Tom Beeley 200 m butterfly 1:59.40 11 Did not advance
Duncan Scott 1:57.48 3 Q 1:56.89 5
Evan Jones 200 m individual medley 2:01.79 10 Did not advance
Duncan Scott 2:00.41 3 Q 1:56.88 1st place, gold medalist(s)
Mark Szaranek 2:00.81 5 Q 2:00.73 8
Duncan Scott 400 m individual medley 4:20.92 7 Q 4:11.27 3rd place, bronze medalist(s)
Mark Szaranek 4:21.34 8 Q 4:19.62 8
4 × 100 m freestyle relay DNS Did not advance
Stephen Milne
Evan Jones
Mark Szaranek
Duncan Scott
4 × 200 m freestyle relay 7:09.33 3rd place, bronze medalist(s)
Craig McNally
Ross Murdoch
Duncan Scott
Evan Jones
Martyn Walton
Craig Benson
Gregor Swinney
Stephen Milne
4 × 100 m medley relay 3:40.41 3 Q 3:35.11 3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Evie Davis 50 m freestyle 26.01 16 Q 25.96 15 Did not advance
Emma Russell 25.87 14 Q 25.65 12 Did not advance
Abby Kane 50 m freestyle S13 30.26 6
Evie Davis 100 m freestyle 56.89 17 Q 56.35 14 Did not advance
Lucy Hope 55.87 11 Q 55.63 10 Did not advance
Emma Russell 56.12 14 Q 56.43 15 Did not advance
Toni Shaw 100 m freestyle S9 1:04.28 2 Q 1:03.75 3rd place, bronze medalist(s)
Lucy Hope 200 m freestyle 2:00.01 8 Q 1:59.74 6
Cassie Wild 50 m backstroke 29.19 10 Q Withdrew Did not advance
Holly McGill 100 m backstroke 1:02.41 11 Q 1:02.54 11 Did not advance
Katie Shanahan 1:02.86 12 Q 1:01.66 7 Q 1:02.09 8
Cassie Wild 1:02.06 9 Q 1:01.81 10 Did not advance
Holly McGill 200 m backstroke 2:13.03 5 Q 2:13.00 5
Katie Shanahan 2:11.48 4 Q 2:09.22 3rd place, bronze medalist(s)
Cassie Wild 2:17.94 8 Q 2:18.32 7
Kara Hanlon 50 m breaststroke 30.99 6 Q 31.20 6 Q 31.39 8
Kara Hanlon 100 m breaststroke 1:07.99 7 Q 1:08.08 8 Q 1:08.67 8
Tain Bruce 50 m butterfly 27.56 18 Did not advance
Keanna Macinnes 27.18 13 Q 26.98 12 Did not advance
Tain Bruce 100 m butterfly 59.77 14 Q 59.99 14 Did not advance
Keanna Macinnes 59.56 13 Q 59.57 13 Did not advance
Keanna Macinnes 200 m butterfly 2:11.15 7 Q 2:10.79 7
Katie Shanahan 200 m individual medley 2:15.12 9 Did not advance
Toni Shaw 200 m individual medley SM10 2:39.39 4
Katie Shanahan 400 m individual medley 4:46.19 7 Q 4:39.37 3rd place, bronze medalist(s)
Lucy Hope
Emma Russell
Tain Bruce
Evie Davis
4 × 100 m freestyle relay 3:41.38 5
Lucy Hope
Emma Russell
Tain Bruce
Evie Davis
4 × 200 m freestyle relay 8:13.84 5
Katie Shanahan
Kara Hanlon
Keanna Macinnes
Lucy Hope
4 × 100 m medley relay 4:04.83 5
Mixed
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Stephen Milne
Evan Jones
Emma Russell
Evie Davis
4 × 100 m freestyle relay 3:31.09 5 Q 3:30.71 5
Craig McNally
Ross Murdoch
Keanna Macinnes
Lucy Hope
Martyn Walton
Archie Goodburn
Tain Bruce
4 × 100 m medley relay 3:52.32 5 Q 3:48.55 6

Table tennis

Four players were officially selected on 29 April 2022.[65][66]

Singles
Athletes Event Group stage Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Colin Dalgleish Men's singles  Commey (GHA)
W 4 - 0
 Wu (FIJ)
W 4 - 0
 Nuopula (SOL)
W 4 - 0
1 Q  Abiodun (NGR)
L 2 - 4
Did not advance
Gavin Rumgay  Baboolall (MRI)
W 4 - 0
 Wykes (JEY)
W 4 - 0
1 Q  Chan (MRI)
W 4 - 0
 Aruna (NGR)
L 0 - 4
Did not advance
Lucy Elliott Women's singles  Ho (MAS)
L 0 - 4
 Yee (FIJ)
W 4 - 1
 Mawa (VAN)
W 4 - 0
2 Did not advance
Rebecca Plaistow  Kwabi (GHA)
W 4 - 0
 Lyne (MAS)
L 1 - 4
2 Did not advance
Doubles
Athletes Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Colin Dalgleish
Gavin Rumgay
Men's doubles Bye  Pitchford /
Drinkhall (ENG)
L 1 - 3
Did not advance
Lucy Elliott
Rebecca Plaistow
Women's doubles Bye  Akula /
Tennison (IND)
L 0 - 3
Did not advance
Colin Dalgleish
Rebecca Plaistow
Mixed doubles  Douglas /
Chung (TTO)
W 3 - 2
 Luu /
Liu (AUS)
L 0 - 3
Did not advance

Triathlon

One triathlete was officially selected on 14 December 2021,[67][68] followed by the selection of one paratriathlete on 9 May 2022[69] (their guide was later confirmed on 1 July 2022).[43]

Three more triathletes were added to complete the five-strong squad on 8 June 2022.[15][16]

Individual
Athlete Event Swim (750 m) Trans 1 Bike (20 km) Trans 2 Run (5 km) Total Rank
Cameron Main Men's 8:40 0:54 26:14 0:19 16:12 52:19 14
Grant Sheldon 8:41 0:52 26:16 0:20 15:15 51:24 5
Beth Potter Women's 9:20 0:52 29:22 0:19 16:53 56:46 3rd place, bronze medalist(s)
Sophia Green 9:39 0:59 29:20 0:22 18:13 58:33 17
Paratriathlon
Athlete Event Comp Swim (750 m) Trans 1 Bike (20 km) Trans 2 Run (5 km) Total Rank
Alison Peasgood
Guide: Hazel MacLeod
Women's PTVI 3:19 11:27 1:24 Did not finish
Mixed Relay
Athletes Event Total Times per Athlete
(Swim 250 m, Bike 7 km,
Run 1.5 km)
Total Group Time Rank
Cameron Main
Sophia Green
Grant Sheldon
Beth Potter
Mixed relay 18:13
19:59
19:19
21:04
1:18:35 5

Weightlifting

Courtesy of their positions on the IWF Commonwealth Ranking List (which was finalised on 9 March 2022),[70] a squad of five weightlifters (two men, three women) was officially selected on 21 April 2022.[71]

Men
Athlete Event Weight Lifted Total Rank
Snatch Clean & jerk
Jason Epton 81 kg 120 157 277 10
Women
Athlete Event Weight Lifted Total Rank
Snatch Clean & Jerk
Jodey Hughes 55 kg NM DNS DNF
Alice Aitchison 71 kg NM DNS DNF
Agata Herbert 76 kg 86 113 199 7

Wrestling

A squad of five wrestlers was officially selected on 22 June 2022,[72][73] followed by the addition of a sixth on 1 July 2022.[43]

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Repechage Format
Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ross Connelly Men's -65 kg  Richards (NZL)
W 10 - 0
 McNeil (CAN)
L 0 - 10
Did not advance Bye  Ullah (PAK)
L 0 - 10
5
Nicolae Cojocaru Men's -74 kg  Phulka (CAN)
L 5 - 7
Did not advance
Kieran Malone Men's -86 kg  Inam (PAK)
L 0 - 11
Did not advance  Lawrence (AUS)
L 0 - 10
Did not advance 7
Cameron Nicol Men's -97 kg Bye  Raza (PAK)
L 0 - 10
Did not advance
Abbie Fountain Women's -62 kg  Godinez (CAN)
L 0 - 10
Did not advance  Kolawole (NGR)
L 0 - 10
5
Group Stage Format
Athlete Event Group Stage Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Christelle Letchidjio Women's -50 kg  Gehlot (IND)
L 2 - 12
 Muambo (CMR)
W VFO
2 Q  Genesis (NGR)
L 0 - 10
 Gehlot (IND)
L 2 - 12
4

Feats and milestones

Team Scotland produced a record medal haul outwith a home games of 51 medals and it's second largest total ever behind Glasgow 2014.[2] Eilish McColgan (10,000 m silver) won the 500th Commonwealth Games medal for Scotland since it began in 1930.[74]

Scottish Cycling secured a record medal haul with 11 in total. Neah Evans became the first Scottish cyclist to win three medals at the same Games.[74]

Scottish Athletics achieved it's best medal total with eight since 10 medals in 1982.[75] Laura Muir was the first Scottish woman to win the 1500 metres at the Games.[74]

Scotland won three good medals in boxing for the first time. With five medals in total, it was the best total since 1986.[74]

References

  1. ^ "Birmingham 2022: Team Scotland flag bearers unveiled". The Scotsman. 27 July 2022. Retrieved 6 August 2022.
  2. ^ a b "Laura Muir and Eilish McColgan help Team Scotland hit record medal haul at Commonwealth Games". Daily Record. 8 August 2022. Retrieved 8 August 2022.
  3. ^ Lindsay, Clive (1 January 2022). "2022: What does the new year hold in store for Scottish sport?". BBC Sport Scotland. BBC Sport. Archived from the original on 1 January 2022. Retrieved 1 January 2022.
  4. ^ "First Team Scotland Athletes Selected for Birmingham 2022 Games". Commonwealth Games Scotland. 5 October 2021. Archived from the original on 8 December 2021. Retrieved 1 January 2022.
  5. ^ "Olympic silver medallist Laura Muir targets Commonwealth gold for Team Scotland". Largs & Millport. Newsquest. PA Media. 5 October 2021. Archived from the original on 1 January 2022. Retrieved 1 January 2022.
  6. ^ "Davis Secures Place at Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 28 April 2022. Archived from the original on 28 April 2022. Retrieved 28 April 2022.
  7. ^ Beasley, Judy J. (28 April 2022). "Off To Birmingham! Steph Davis Lands [Her] First-Ever Scottish Cap – For The Commonwealth Games Marathon". apartmentsapart.com. Archived from the original on 28 April 2022. Retrieved 28 April 2022.
  8. ^ "Double Paralympic Medallist Kinghorn Leads B2022 Para-Athletics Selection". Commonwealth Games Scotland. 10 June 2022. Archived from the original on 10 June 2022. Retrieved 10 June 2022.
  9. ^ "Commonwealth Games 2022: Sammi Kinghorn heads five-strong Para-athletics Scotland team". BBC Sport. 10 June 2022. Archived from the original on 10 June 2022. Retrieved 10 June 2022.
  10. ^ "Athletics Squad Announced for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 1 July 2022. Archived from the original on 1 July 2022. Retrieved 1 July 2022.
  11. ^ "Commonwealth Games 2022: Scotland take 33 athletes to Birmingham". BBC Sport. 1 July 2022. Archived from the original on 1 July 2022. Retrieved 1 July 2022.
  12. ^ "Marathon - Para Men's T53/T54 Results". BBC Sport. Retrieved 30 July 2022.
  13. ^ a b "Athletics - Women's 10,000m results". BBC Sport. Retrieved 3 August 2022.
  14. ^ "Commonwealth Games 2022: India drawn against Australia, Sri Lanka and Pakistan in badminton mixed team event". DNA India. 2 June 2022. Archived from the original on 4 June 2022. Retrieved 4 June 2022.
  15. ^ a b c d e "Team Scotland Celebrate 50 Days to Go With 50 Athletes Selected". Commonwealth Games Scotland. 8 June 2022. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  16. ^ a b c d e f Atkinson, Mark (8 June 2022). "Commonwealth Games 2022: Team Scotland announce Thistles squad for netball matches". The Scotsman. JPIMedia. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  17. ^ "Group C – Scotland vs. Maldives" (PDF). Retrieved 30 July 2022.
  18. ^ "Group C – Scotland vs. Uganda" (PDF). Retrieved 30 July 2022.
  19. ^ "Group C – Canada vs. Scotland" (PDF). Retrieved 30 July 2022.
  20. ^ Quarter-finals Scotland–Singapore
  21. ^ Berkeley, Geoff (30 November 2021). "Birmingham 2022 3x3 basketball line-up almost complete as 14 teams qualify". Inside the Games. Dunsar Media. Archived from the original on 27 December 2021. Retrieved 6 April 2022.
  22. ^ Gains, Bradley (6 April 2022). "Scotland celebrate Commonwealth Games 2022 3×3 qualification double". Hoopsfix. Archived from the original on 6 April 2022. Retrieved 6 April 2022.
  23. ^ Houston, Michael (14 April 2022). "Scotland and Northern Ireland qualify for Birmingham 2022 Commonwealth Games in 3x3 wheelchair basketball". Inside the Games. Dunsar Media. Archived from the original on 14 April 2022. Retrieved 14 April 2022.
  24. ^ "Strong Basketball Teams Named for Birmingham". Commonwealth Games Scotland. 4 July 2022. Archived from the original on 4 July 2022. Retrieved 4 July 2022.
  25. ^ "SCOTLAND CONFIRM COMMONWEALTH BASKETBALL TEAMS". MVP. 4 July 2022. Archived from the original on 4 July 2022. Retrieved 4 July 2022.
  26. ^ "Women's Beach Volleyball Qualifies for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 26 April 2022. Archived from the original on 26 April 2022. Retrieved 26 April 2022.
  27. ^ Atkinson, Mark (26 April 2022). "Commonwealth Games 2022 beach volleyball: Scotland's Women qualify for Birmingham event". The Scotsman. JPIMedia. Archived from the original on 26 April 2022. Retrieved 26 April 2022.
  28. ^ "Coutts and Beattie on the Road to Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 1 June 2022. Archived from the original on 1 June 2022. Retrieved 1 June 2022.
  29. ^ Atkinson, Mark (1 June 2022). "Commonwealth Games: Lynne Beattie and Melissa Coutts picked to represent Scotland in beach volleyball". The Scotsman. JPIMedia. Archived from the original on 1 June 2022. Retrieved 1 June 2022.
  30. ^ Holme, Ben (8 June 2022). "Team Scotland Boxing Squad for the 2022 Commonwealth Games announced". Boxing Scotland. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  31. ^ "Cycling Squad Named for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 26 May 2022. Archived from the original on 26 May 2022. Retrieved 26 May 2022.
  32. ^ Clark, Will (26 May 2022). "Alness cyclist Kyle Gordon called up to Scotland Commonwealth Games squad for Birmingham 2022". Ross-shire Journal. Highland News and Media Ltd. Archived from the original on 26 May 2022. Retrieved 26 May 2022.
  33. ^ "Two Cyclists Added to Team Scotland". Commonwealth Games Scotland. 24 June 2022. Archived from the original on 24 June 2022. Retrieved 24 June 2022.
  34. ^ "Katie Archibald to miss Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 13 July 2022. Archived from the original on 13 July 2022. Retrieved 13 July 2022.
  35. ^ "Katie Archibald: Olympic champion out of Commonwealth Games". Sky Sports. 13 July 2022. Archived from the original on 13 July 2022. Retrieved 13 July 2022.
  36. ^ "Heatly Set to Continue Family Legacy at Third Games". Commonwealth Games Scotland. 13 December 2021. Archived from the original on 1 January 2022. Retrieved 1 January 2022.
  37. ^ Woods, Mark (13 December 2021). "James Heatly picked for what he fears will be the last Commonwealth Games". Edinburgh Evening News. JPIMedia. Archived from the original on 14 December 2021. Retrieved 1 January 2022.
  38. ^ a b "Gold Coast Medallists Named in Strong Aquatics Selection". Commonwealth Games Scotland. 16 June 2022. Archived from the original on 16 June 2022. Retrieved 16 June 2022.
  39. ^ a b Law, Callum (16 June 2022). "North and north-east swimmers and divers selected for Commonwealth Games". The Press and Journal. Aberdeen Journals. Archived from the original on 16 June 2022. Retrieved 16 June 2022.
  40. ^ a b "Three More Selected for Birmingham 2022 Aquatics Team". Commonwealth Games Scotland. 11 July 2022. Archived from the original on 11 July 2022. Retrieved 11 July 2022.
  41. ^ "Gymnastics Squad Announced for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 6 June 2022. Archived from the original on 6 June 2022. Retrieved 6 June 2022.
  42. ^ "Frank Baines: Scottish gymnast out of retirement for third Commonwealth Games". BBC Sport. 6 June 2022. Archived from the original on 6 June 2022. Retrieved 6 June 2022.
  43. ^ a b c "Gymnastics and Wrestling Teams Grow for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 1 July 2022. Archived from the original on 1 July 2022. Retrieved 1 July 2022.
  44. ^ "Hockey Teams Qualify for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 2 March 2022. Archived from the original on 17 March 2022. Retrieved 17 March 2022.
  45. ^ Gilmour, Rod (2 March 2022). "Hockey nations confirmed for 2022 Commonwealth Games". The Hockey Paper. 1touch Media Ltd. Archived from the original on 2 March 2022. Retrieved 17 March 2022.
  46. ^ Brennan, Eliott (10 March 2022). "Birmingham 2022 hockey schedule revealed with repeat of Gold Coast 2018 finals the highlight". Inside the Games. Dunsar Media. Archived from the original on 11 March 2022. Retrieved 17 March 2022.
  47. ^ "Women's Hockey Squad Named for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 13 June 2022. Archived from the original on 13 June 2022. Retrieved 13 June 2022.
  48. ^ Duncan, Nigel (13 June 2022). "Exciting Scotland squad picked for Commonwealth Games". The Edinburgh Reporter. Archived from the original on 13 June 2022. Retrieved 13 June 2022.
  49. ^ "Scotland Men's Hockey Squad Announced for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 5 July 2022. Archived from the original on 5 July 2022. Retrieved 5 July 2022.
  50. ^ Duncan, Nigel (5 July 2022). "Forsyth captain of Scotland's Commonwealth Games squad". The Edinburgh Reporter. Archived from the original on 5 July 2022. Retrieved 5 July 2022.
  51. ^ "JudoScotland and Commonwealth Games Scotland Announce a Team of 11 for Birmingham 2022!". JudoScotland. 8 June 2022. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  52. ^ "Five Gold Coast Medallists Return as Lawn Bowls Team Named for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 15 December 2021. Archived from the original on 1 January 2022. Retrieved 1 January 2022.
  53. ^ Ritchie, Cameron (15 December 2021). "Dee Hoggan, Lauren Baillie-Whyte and Alex Marshall in Commonwealth Games squad". East Lothian Courier. Newsquest. Archived from the original on 15 December 2021. Retrieved 1 January 2022.
  54. ^ a b "Strong Para Bowls Line Up for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 18 February 2022. Archived from the original on 19 February 2022. Retrieved 19 February 2022.
  55. ^ "Thistles Net Birmingham Qualification!". Commonwealth Games Scotland. 4 March 2022. Archived from the original on 17 March 2022. Retrieved 17 March 2022.
  56. ^ "Commonwealth Games: Scotland, Wales and Northern Ireland secure places". Sky Sports. 4 March 2022. Archived from the original on 4 March 2022. Retrieved 17 March 2022.
  57. ^ "Commonwealth Games Netball: Claire Maxwell to lead Scotland in Birmingham". Sky Sports. 8 June 2022. Archived from the original on 8 June 2022. Retrieved 8 June 2022.
  58. ^ Barnes, David (26 October 2021). "Scotland's teams aim for 7s heaven at Commonwealth Games". THE OFFSIDE LINE. Archived from the original on 26 October 2021. Retrieved 1 January 2022.
  59. ^ "Women's and Men's Rugby Sevens Teams Qualify for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 26 October 2021. Archived from the original on 6 December 2021. Retrieved 1 January 2022.
  60. ^ "Rugby 7s Teams Announced for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 8 July 2022. Archived from the original on 8 July 2022. Retrieved 8 July 2022.
  61. ^ "Birmingham 2022: Scotland reveal Commonwealth Games sevens squads". BBC Sport. 8 July 2022. Archived from the original on 8 July 2022. Retrieved 8 July 2022.
  62. ^ "Olympic Gold Medallists Selected for Team Scotland". Commonwealth Games Scotland. 16 December 2021. Archived from the original on 1 January 2022. Retrieved 1 January 2022.
  63. ^ Reid, Stuart (21 December 2021). "Scott named in opening pick for 2022 Birmingham Commonwealth Games". Ayr Advertiser. Newsquest. Archived from the original on 21 December 2021. Retrieved 1 January 2022.
  64. ^ "Scott withdraws from Budapest Worlds team". British Swimming. 14 June 2022. Archived from the original on 16 June 2022. Retrieved 16 June 2022.
  65. ^ "Table Tennis Stars Named for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 29 April 2022. Archived from the original on 29 April 2022. Retrieved 29 April 2022.
  66. ^ "Commonwealth Games 2022: Rumgay to make fifth appearance & two debutants in Scotland team". BBC Sport. 29 April 2022. Archived from the original on 29 April 2022. Retrieved 29 April 2022.
  67. ^ "Beth Potter Confirmed for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 14 December 2021. Archived from the original on 1 January 2022. Retrieved 1 January 2022.
  68. ^ "Birmingham 2022: Triathlete Beth Potter selected for Scotland team". BBC Sport. 14 December 2021. Archived from the original on 1 January 2022. Retrieved 1 January 2022.
  69. ^ "Peasgood Ready for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 9 May 2022. Archived from the original on 11 May 2022. Retrieved 11 May 2022.
  70. ^ IWF COMMONWEALTH RANKING LIST - 2022 COMMONWEALTH GAMES QUALIFYING (final) (PDF). IWF. 9 March 2022. Archived (PDF) from the original on 9 March 2022. Retrieved 21 April 2022.
  71. ^ "Weightlifters Selected for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 21 April 2022. Archived from the original on 21 April 2022. Retrieved 21 April 2022.
  72. ^ "Team Scotland Announce Wrestlers for Birmingham 2022". Commonwealth Games Scotland. 22 June 2022. Archived from the original on 22 June 2022. Retrieved 22 June 2022.
  73. ^ "Commonwealth Games 2022: Former Cameroon wrestler Christelle Lemofack in Scotland squad". BBC Sport. 22 June 2022. Archived from the original on 22 June 2022. Retrieved 22 June 2022.
  74. ^ a b c d "Golden Day Ten and Team Scotland's 500th Medal of All-Time". Team Scotland. 8 August 2022. Retrieved 8 August 2022.
  75. ^ "Eight will be great! Best medal tally for 40 years". Scottish Athletics. 8 August 2022. Retrieved 6 August 2022.

External links