Maharashtra Legislative Assembly

Source: Wikipedia, the free encyclopedia.

Maharashtra Legislative Assembly
14th Legislative Assembly of Maharashtra
Coat of arms or logo
Type
Type
Term limits
5 years
Leadership
Rajendra Bhagwat, IAS
Structure
Seats288
Maharashtra Legislative Assembly August 2020.svg
Political groups
Government (169)
MVA (169)
  •   SHS (56)
  •   NCP (53)
  •   INC (44)
  •   BVA (3)
  •   SP (2)
  •   PJP (2)
  •   PWPI (1)
  •   IND (8)[1]

Opposition (113)
NDA (113)

Others (5)

Vacant (1)

  •   Vacant (1)
Elections
First past the post
Last election
21 October 2019
Next election
October 2024
Meeting place
Vidhan Bhavan aerial view.jpg
Vidhan Bhavan, Mumbai
Vidhan Bhavan (State Legislative Assembly) Nagpur - panoramio.jpg
Vidhan Bhavan, Nagpur (Winter session)
Website
http://maharashtra.gov.in/
http://mls.org.in/

The Maharashtra Vidhan Sabha or the Maharashtra Legislative Assembly is the lower house of the legislature of the Indian state of Maharashtra. It is situated in the Nariman Point area of South Mumbai in the capital Mumbai. Presently, 288 members of the Legislative Assembly are directly elected from the single-seat constituencies. The members of the upper house, the Maharashtra Vidhan Parishad (the legislative council) are indirectly elected through an electoral college.

List of Assemblies

The following is the list of all the Maharashtra Legislative Assemblies:[2]

Assembly Election Year Speaker Chief Minister Seats
1st Assembly 1960
  • Sayaji Silam (INC)

(INC)

Indian National Congress: had won 1957 poll
2nd Assembly 1962 Congress: 215/264; PWP (शे का प): 15
3rd Assembly 1967 Congress: 203/270
4th Assembly 1972 Congress: 222; PWP: 7
5th Assembly 1978 Janata Party: 99/288; INC: 69; Cong (Indira): 62
- Post-poll Cong + Cong (I) Front
6th Assembly 1980 Congress: 186/288;
Sharad Congress: 47;
Janata:17; BJP:14
7th Assembly 1985
  • Shankarrao Jagtap (INC)
Congress: 161;
Sharad Congress: 54;
Janata:20; BJP:16
8th Assembly 1990
  • Madhukarrao Chaudhari (INC)
Congress: 141/288
Shiva Sena + BJP = 52+42
9th Assembly 1995

(Shiv Sena)

(Shiv Sena)

Shiv Sena: 73 + BJP: 65;
INC: 80/288
10th Assembly 1999
  • Arunlal Gujarathi (INC)
Congress: 75
Pawar's NCP: 58
- Post-poll Cong-NCP Front
Sena + BJP: 69+56
11th Assembly 2004
  • Babasaheb Kupekar (NCP)
Congress + NCP: 69+71
Sena+BJP = 62+54
12th Assembly 2009 Congress + NCP: 82+62
Sena+BJP = 45+46
RPI (Athavale): 14
MNS (Raj Thackeray): 13
13th Assembly 2014 BJP+Shiv Sena:122+63
Congress:42
NCP:41
14th Assembly 2019

(NCP) (Acting)

BJP 105
Shiv Sena:56
Congress:44
NCP:54
Post Poll Sena-NCP-INC Alliance [3]

Sessions

The budget session and the monsoon session are convened in Mumbai whereas the winter session is convened in the auxiliary capital Nagpur. In 1975 because elections were in winter season, the monsoon (second) session was convened in Nagpur and winter (third) session was convened in Mumbai.

Membership by party

Members of Maharashtra Legislative Assembly by their political party (as of 29 November 2019):

Alliance Party No.of MLAs Leader of the Party
Government -

United Progressive Alliance, Maha Vikas Aghadi
Seats: 169

SHS 56
Eknath Sambhaji Shinde.jpg
Eknath Shinde
NCP 53
Jayant Patil (cropped).jpg
Jayant Patil
INC 44 Balasaheb Thorat
BVA 3 Hitendra Thakur
SP 2 Abu Asim Azmi
PJP 2 Bachchu Kadu
PWPI 1 Shyamsundar Shinde
IND 8 -
Opposition - National Democratic Alliance
Seats: 113
BJP 106
Devendra Fadnavis @Vidhan Sabha 04-03-2021.jpg
Devendra Fadnavis
RSP 1 Ratnakar Gutte
JSS 1 Vinay Kore
IND 5 -
Others
Seats: 05
AlMIM 2 Mohammed Ismail Abdul Khalique
CPI(M) 1 Vinod Bhiva Nikole
MNS 1 Pramod Ratan Patil
SWP 1 Devendra Mahadevrao Bhuyar
Vacant 1
Total 288

Members of Legislative Assembly

No. Constituency Name Party Alliance Remarks
Nandurbar District
1 Akkalkuwa (ST) Adv. K. C. Padavi Indian National Congress MVA
2 Shahada (ST) Rajesh Padvi Bharatiya Janata Party NDA
3 Nandurbar (ST) Vijaykumar Krishnarao Gavit Bharatiya Janata Party NDA
4 Navapur (ST) Shirishkumar Surupsing Naik Indian National Congress MVA
Dhule District
5 Sakri (ST) Manjula Gavit Independent MVA
6 Dhule Rural Kunalbaba Rohidas Patil Indian National Congress MVA
7 Dhule City Shah Faruk Anwar All India Majlis-E-Ittehadul Muslimeen Others
8 Sindkheda Jayakumar Jitendrasinh Rawal Bharatiya Janata Party NDA
9 Shirpur (ST) Kashiram Vechan Pawara Bharatiya Janata Party NDA
Jalgaon District
10 Chopda (ST) Latabai Sonawane Shiv Sena MVA
11 Raver Chaudhari Shirish Madhukarrao Indian National Congress MVA
12 Bhusawal (SC) Sanjay Waman Sawakare Bharatiya Janata Party NDA
13 Jalgaon City Suresh Damu Bhole (Rajumama) Bharatiya Janata Party NDA
14 Jalgaon Rural Gulabrao Patil Shiv Sena MVA
15 Amalner Anil Bhaidas Patil Nationalist Congress Party MVA
16 Erandol Chimanrao Patil Shiv Sena MVA
17 Chalisgaon Mangesh Ramesh Chavan Bharatiya Janata Party NDA
18 Pachora Kishor Appa Patil Shiv Sena MVA
19 Jamner Girish Mahajan Bharatiya Janata Party NDA
20 Muktainagar Chandrakant Nimba Patil Independent MVA
Buldana District
21 Malkapur Ekade Rajesh Panditrao Indian National Congress MVA
22 Buldhana Sanjay Gaikwad Shiv Sena MVA
23 Chikhali Shweta Vidyadhar Mahale Bharatiya Janata Party NDA
24 Sindkhed Raja Rajendra Shingne Nationalist Congress Party MVA
25 Mehkar (SC) Sanjay Bhashkar Raimulkar Shiv Sena MVA
26 Khamgaon Akash Pandurang Fundkar Bharatiya Janata Party NDA
27 Jalgaon (Jamod) Dr. Sanjay Shriram Kute Bharatiya Janata Party NDA
Akola District
28 Akot Prakash Gunvantrao Bharsakale Bharatiya Janata Party NDA
29 Balapur Nitin Tale Shiv Sena MVA
30 Akola West Govardhan Mangilal Sharma Bharatiya Janata Party NDA
31 Akola East Randhir Pralhadrao Sawarkar Bharatiya Janata Party NDA
32 Murtizapur (SC) Harish Marotiappa Pimple Bharatiya Janata Party NDA
Washim District
33 Risod Amit Subhashrao Zanak Indian National Congress MVA
34 Washim (SC) Lakhan Sahadeo Malik Bharatiya Janata Party NDA
35 Karanja Rajendra Sukhanad Patni Bharatiya Janata Party NDA
Amravati District
36 Dhamangaon Railway Adsad Pratap Arunbhau Bharatiya Janata Party NDA
37 Badnera Ravi Rana Independent NDA
38 Amravati Sulbha Sanjay Khodke Indian National Congress MVA
39 Teosa Yashomati Chandrakant Thakur Indian National Congress MVA
40 Daryapur (SC) Balwant Baswant Wankhade Indian National Congress MVA
41 Melghat (ST) Rajkumar Dayaram Patel Prahar Janshakti Party MVA
42 Achalpur Bachchu Babarao Kadu Prahar Janshakti Party MVA
43 Morshi Devendra Mahadevrao Bhuyar Swabhimani Paksha Others
Wardha District
44 Arvi Dadarao Yadaorao Keche Bharatiya Janata Party NDA
45 Deoli Ranjit Prataprao Kamble Indian National Congress MVA
46 Hinganghat Samir Trimbakrao Kunawar Bharatiya Janata Party NDA
47 Wardha Dr. Pankaj Rajesh Bhoyar Bharatiya Janata Party NDA
Nagpur District
48 Katol Anil Deshmukh Nationalist Congress Party MVA
49 Savner Sunil Chhatrapal Kedar Indian National Congress MVA
50 Hingna Sameer Meghe Bharatiya Janata Party NDA
51 Umred (SC) Raju Devnath Parwe Indian National Congress MVA
52 Nagpur South West Devendra Fadnavis Bharatiya Janata Party NDA Leader of the Opposition
53 Nagpur South Mohan Mate Bharatiya Janata Party NDA
54 Nagpur East Krishna Khopde Bharatiya Janata Party NDA
55 Nagpur Central Vikas Kumbhare Bharatiya Janata Party NDA
56 Nagpur West Vikas Pandurang Thakre Indian National Congress MVA
57 Nagpur North (SC) Dr. Nitin Raut Indian National Congress MVA
58 Kamthi Tekchand Sawarkar Bharatiya Janata Party NDA
59 Ramtek Ashish Jaiswal Independent MVA
Bhandara District
60 Tumsar Karemore Raju Manikrao Nationalist Congress Party MVA
61 Bhandara (SC) Narendra Bhondekar Independent MVA
62 Sakoli Nana Patole Indian National Congress MVA
Gondia District
63 Arjuni Morgaon (SC) Chandrikapure Manohar Gowardhan Nationalist Congress Party MVA
64 Tirora Vijay Bharatlal Rahangdale Bharatiya Janata Party NDA
65 Gondiya Vinod Agrawal Independent NDA
66 Amgaon (ST) Sahasram Maroti Korote Indian National Congress MVA
Gadchiroli District
67 Armori (ST) Krushna Gajbe Bharatiya Janata Party NDA
68 Gadchiroli (ST) Dr. Deorao Madguji Holi Bharatiya Janata Party NDA
69 Aheri (ST) Dharamraobaba Aatram Nationalist Congress Party MVA
Chandrapur District
70 Rajura Subhash Ramchandrarao Dhote Indian National Congress MVA
71 Chandrapur (SC) Kishor Gajanan Jorgewar Independent MVA
72 Ballarpur Sudhir Mungantiwar Bharatiya Janata Party NDA
73 Bramhapuri Vijay Namdevrao Wadettiwar Indian National Congress MVA
74 Chimur Bunty Bhangdiya Bharatiya Janata Party NDA
75 Warora Pratibha Dhanorkar Indian National Congress MVA
Yavatmal District
76 Wani Sanjivreddi Bapurao Bodkurwar Bharatiya Janata Party NDA
77 Ralegaon (ST) Dr. Ashok Uike Bharatiya Janata Party NDA
78 Yavatmal Madan Madhukarrao Yerawar Bharatiya Janata Party NDA
79 Digras Sanjay Rathod Shiv Sena MVA
80 Arni (ST) Dr. Sandeep Dhurve Bharatiya Janata Party NDA
81 Pusad Indranil Naik Nationalist Congress Party MVA
82 Umarkhed (SC) Namdev Jayram Sasane Bharatiya Janata Party NDA
Nanded District
83 Kinwat Bhimrao Keram Bharatiya Janata Party NDA
84 Hadgaon Madhavrao Nivruttirao Patil Jawalgaonkar Indian National Congress MVA
85 Bhokar Ashok Chavan Indian National Congress MVA
86 Nanded North Balaji Kalyankar Shiv Sena MVA
87 Nanded South Mohanrao Marotrao Hambarde Indian National Congress MVA
88 Loha Shyamsundar Shinde Nationalist Congress Party MVA
89 Naigaon Rajesh Pawar Bharatiya Janata Party NDA
90 Deglur (SC) Jitesh Antapurkar Indian National Congress MVA Won in 2021 bypoll
91 Mukhed Tushar Rathod Bharatiya Janata Party NDA
Hingoli District
92 Basmath Chandrakant Nawghare Nationalist Congress Party MVA
93 Kalamnuri Santosh Bangar Shiv Sena MVA
94 Hingoli Tanaji Sakharamji Mutkule Bharatiya Janata Party NDA
Parbhani District
95 Jintur Meghna Sakore Bordikar Bharatiya Janata Party NDA
96 Parbhani Dr. Rahul Vedprakash Patil Shiv Sena MVA
97 Gangakhed Ratnakar Manikrao Gutte Rashtriya Samaj Paksha NDA
98 Pathri Suresh Warpudkar Indian National Congress MVA
Jalna District
99 Partur Babanrao Lonikar Bharatiya Janata Party NDA
100 Ghansawangi Rajesh Tope Nationalist Congress Party MVA
101 Jalna Kailas Kisanrao Gorantyal Indian National Congress MVA
102 Badnapur (SC) Narayan Tilakchand Kuche Bharatiya Janata Party NDA
103 Bhokardan Santosh Danve Bharatiya Janata Party NDA
Aurangabad District
104 Sillod Abdul Sattar Abdul Nabi Shiv Sena MVA
105 Kannad Udaysingh Rajput Shiv Sena MVA
106 Phulambri Haribhau Bagde Bharatiya Janata Party NDA
107 Aurangabad Central Pradeep Jaiswal Shiv Sena MVA
108 Aurangabad West (SC) Sanjay Shirsat Shiv Sena MVA
109 Aurangabad East Atul Moreshwar Save Bharatiya Janata Party NDA
110 Paithan Sandipanrao Bhumre Shiv Sena MVA
111 Gangapur Prashant Bamb Bharatiya Janata Party NDA
112 Vaijapur Ramesh Bornare Shiv Sena MVA
Nashik District
113 Nandgaon Suhas Kande Shiv Sena MVA
114 Malegaon Central Mohammed Ismail Abdul Khalique All India Majlis-E-Ittehadul Muslimeen Others
115 Malegaon Outer Dadaji Bhuse Shiv Sena MVA
116 Baglan (ST) Dilip Manglu Borse Bharatiya Janata Party NDA
117 Kalvan (ST) Nitin Arjun Pawar Nationalist Congress Party MVA
118 Chandvad Dr. Rahul Daulatrao Aher Bharatiya Janata Party NDA
119 Yewla Chhagan Bhujbal Nationalist Congress Party MVA
120 Sinnar Adv. Manikrao Shivaji Kokate Nationalist Congress Party MVA
121 Niphad Diliprao Shankarrao Bankar Nationalist Congress Party MVA
122 Dindori (ST) Zirwal Narhari Sitaram Nationalist Congress Party MVA
123 Nashik East Adv. Rahul Uattamrao Dhikle Bharatiya Janata Party NDA
124 Nashik Central Devayani Farande Bharatiya Janata Party NDA
125 Nashik West Seema Mahesh Hiray Bharatiya Janata Party NDA
126 Deolali (SC) Saroj Babulal Ahire Nationalist Congress Party MVA
127 Igatpuri (ST) Hiraman Bhika Khoskar Indian National Congress MVA
Palghar District
128 Dahanu (ST) Vinod Bhiva Nikole Communist Party of India (Marxist) Others
129 Vikramgad (ST) Sunil Chandrakant Bhuasara Nationalist Congress Party MVA
130 Palghar (ST) Shrinivas Vanga Shiv Sena MVA
131 Boisar (ST) Rajesh Raghunath Patil Bahujan Vikas Aghadi MVA
132 Nalasopara Kshitij Thakur Bahujan Vikas Aghadi MVA
133 Vasai Hitendra Thakur Bahujan Vikas Aghadi MVA
Thane District
134 Bhiwandi Rural (ST) Shantaram Tukaram More Shiv Sena MVA
135 Shahapur (ST) Daulat Bhika Daroda Nationalist Congress Party MVA
136 Bhiwandi West Mahesh Prabhakar Choughule Bharatiya Janata Party NDA
137 Bhiwandi East Rais Kasam Shaikh Samajwadi Party MVA
138 Kalyan West Vishwanath Bhoir Shiv Sena MVA
139 Murbad Kisan Kathore Bharatiya Janata Party NDA
140 Ambernath (SC) Balaji Kinikar Shiv Sena MVA
141 Ulhasnagar Kumar Uttamchand Ailani Bharatiya Janata Party NDA
142 Kalyan East Ganpat Gaikwad Bharatiya Janata Party NDA
143 Dombivli Ravindra Chavan Bharatiya Janata Party NDA
144 Kalyan Rural Pramod Ratan Patil Maharashtra Navnirman Sena Others
145 Mira Bhayandar Geeta Bharat Jain Independent MVA
146 Ovala-Majiwada Pratap Sarnaik Shiv Sena MVA
147 Kopri-Pachpakhadi Eknath Shinde Shiv Sena MVA
148 Thane Sanjay Mukund Kelkar Bharatiya Janata Party NDA
149 Mumbra-Kalwa Jitendra Awhad Nationalist Congress Party MVA
150 Airoli Ganesh Naik Bharatiya Janata Party NDA
151 Belapur Manda Vijay Mhatre Bharatiya Janata Party NDA
Mumbai Suburban District
152 Borivali Sunil Rane Bharatiya Janata Party NDA
153 Dahisar Manisha Chaudhary Bharatiya Janata Party NDA
154 Magathane Prakash Surve Shiv Sena MVA
155 Mulund Mihir Kotecha Bharatiya Janata Party NDA
156 Vikhroli Sunil Raut Shiv Sena MVA
157 Bhandup West Ramesh Korgaonkar Shiv Sena MVA
158 Jogeshwari East Ravindra Waikar Shiv Sena MVA
159 Dindoshi Sunil Prabhu Shiv Sena MVA
160 Kandivali East Atul Bhatkhalkar Bharatiya Janata Party NDA
161 Charkop Yogesh Sagar Bharatiya Janata Party NDA
162 Malad West Aslam Shaikh Indian National Congress MVA
163 Goregaon Vidya Thakur Bharatiya Janata Party NDA
164 Versova Dr. Bharati Hemant Lavekar Bharatiya Janata Party NDA
165 Andheri West Ameet Bhaskar Satam Bharatiya Janata Party NDA
166 Andheri East Vacant Death of Ramesh Latke
167 Vile Parle Parag Alavani Bharatiya Janata Party NDA
168 Chandivali Dilip Lande Shiv Sena MVA
169 Ghatkopar West Ram Kadam Bharatiya Janata Party NDA
170 Ghatkopar East Parag Shah Bharatiya Janata Party NDA
171 Mankhurd Shivaji Nagar Abu Asim Azmi Samajwadi Party MVA
172 Anushakti Nagar Nawab Malik Nationalist Congress Party MVA
173 Chembur Prakash Phaterpekar Shiv Sena MVA
174 Kurla Mangesh Kudalkar (SC) Shiv Sena MVA
175 Kalina Sanjay Potnis Shiv Sena MVA
176 Vandre East Zeeshan Siddique Indian National Congress MVA
177 Vandre West Ashish Shelar Bharatiya Janata Party NDA
Mumbai City District
178 Dharavi (SC) Varsha Gaikwad Indian National Congress MVA
179 Sion Koliwada Captain R. Tamil Selvan Bharatiya Janata Party NDA
180 Wadala Kalidas Kolambkar Bharatiya Janata Party NDA
181 Mahim Sada Sarvankar Shiv Sena MVA
182 Worli Aditya Thackeray Shiv Sena MVA
183 Shivadi Ajay Choudhari Shiv Sena MVA
184 Byculla Yamini Jadhav Shiv Sena MVA
185 Malabar Hill Mangal Prabhat Lodha Bharatiya Janata Party NDA
186 Mumbadevi Amin Patel Indian National Congress MVA
187 Colaba Rahul Narwekar Bharatiya Janata Party NDA
Raigad District
188 Panvel Prashant Thakur Bharatiya Janata Party NDA
189 Karjat Mahendra Sadashiv Thorve Shiv Sena MVA
190 Uran Mahesh Baldi Independent NDA
191 Pen Ravisheth Patil Bharatiya Janata Party NDA
192 Alibag Mahendra Dalvi Shiv Sena MVA
193 Shrivardhan Aditi Tatkare Nationalist Congress Party MVA
194 Mahad Bharat Gogawale Shiv Sena MVA
Pune District
195 Junnar Atul Benke Nationalist Congress Party MVA
196 Ambegaon Dilip Walse-Patil Nationalist Congress Party MVA
197 Khed Alandi Dilip Mohite Nationalist Congress Party MVA
198 Shirur Ashok Pawar Nationalist Congress Party MVA
199 Daund Rahul Kul Bharatiya Janata Party NDA
200 Indapur Dattatray Vithoba Bharne Nationalist Congress Party MVA
201 Baramati Ajit Pawar Nationalist Congress Party MVA
202 Purandar Sanjay Chandukaka Jagtap Indian National Congress MVA
203 Bhor Sangram Anantrao Thopate Indian National Congress MVA
204 Maval Sunil Shelke Nationalist Congress Party MVA
205 Chinchwad Laxman Pandurang Jagtap Bharatiya Janata Party NDA
206 Pimpri (SC) Anna Bansode Nationalist Congress Party MVA
207 Bhosari Mahesh Landge Bharatiya Janata Party NDA
208 Vadgaon Sheri Sunil Tingre Nationalist Congress Party MVA
209 Shivajinagar Siddharth Shirole Bharatiya Janata Party NDA
210 Kothrud Chandrakant Bacchu Patil Bharatiya Janata Party NDA
211 Khadakwasala Bhimrao Tapkir Bharatiya Janata Party NDA
212 Parvati Madhuri Misal Bharatiya Janata Party NDA
213 Hadapsar Chetan Tupe Nationalist Congress Party MVA
214 Pune Cantonment Sunil Kamble Bharatiya Janata Party NDA
215 Kasba Peth Mukta Tilak Bharatiya Janata Party NDA
Ahmednagar District
216 Akole (ST) Dr. Kiran Lahamate Nationalist Congress Party MVA
217 Sangamner Balasaheb Thorat Indian National Congress MVA
218 Shirdi Radhakrishna Vikhe Patil Bharatiya Janata Party NDA
219 Kopargaon Ashutosh Ashokrao Kale Nationalist Congress Party MVA
220 Shrirampur (SC) Lahu Natha Kanade Indian National Congress MVA
221 Nevasa Shankarrao Gadakh Shiv Sena MVA
222 Shevgaon Monika Rajale Bharatiya Janata Party NDA
223 Rahuri Prajakt Tanpure Nationalist Congress Party MVA
224 Parner Nilesh Dnyandev Lanke Nationalist Congress Party MVA
225 Ahmednagar City Sangram Jagtap Nationalist Congress Party MVA
226 Shrigonda Babanrao Pachpute Bharatiya Janata Party NDA
227 Karjat Jamkhed Rohit Pawar Nationalist Congress Party MVA
Beed District
228 Georai Laxman Pawar Bharatiya Janata Party NDA
229 Majalgaon Prakashdada Solanke Nationalist Congress Party MVA
230 Beed Sandeep Kshirsagar Nationalist Congress Party MVA
231 Ashti Balasaheb Ajabe Nationalist Congress Party MVA
232 Kaij (SC) Namita Mundada Bharatiya Janata Party NDA
233 Parli Dhananjay Munde Nationalist Congress Party MVA
Latur District
234 Latur Rural Dhiraj Deshmukh Indian National Congress MVA
235 Latur City Amit Deshmukh Indian National Congress MVA
236 Ahmadpur Babasaheb Patil Nationalist Congress Party MVA
237 Udgir (SC) Sanjay Bansode Nationalist Congress Party MVA
238 Nilanga Sambhaji Patil Nilangekar Bharatiya Janata Party NDA
239 Ausa Abhimanyu Dattatray Pawar Bharatiya Janata Party NDA
Osmanabad District
240 Umarga (SC) Dnyanraj Chougule Shiv Sena MVA
241 Tuljapur Ranajagjitsinha Patil Bharatiya Janata Party NDA
242 Osmanabad Kailas Ghadge Patil Shiv Sena MVA
243 Paranda Dr. Tanaji Sawant Shiv Sena MVA
Solapur District
244 Karmala Sanjay Shinde Independent MVA
245 Madha Babanrao Vitthalrao Shinde Nationalist Congress Party MVA
246 Barshi Rajendra Raut Independent NDA
247 Mohol (SC) Yashwant Mane Nationalist Congress Party MVA
248 Solapur City North Vijay Deshmukh Bharatiya Janata Party NDA
249 Solapur City Central Praniti Shinde Indian National Congress MVA
250 Akkalkot Kalyanshetti Sachin Panchappa Bharatiya Janata Party NDA
251 Solapur South Subhash Sureshchandra Deshmukh Bharatiya Janata Party NDA
252 Pandharpur Samadhan Autade Bharatiya Janata Party NDA Won in 2020 by poll
253 Sangole Adv. Shahajibapu Rajaram Patil Shiv Sena MVA
254 Malshiras (SC) Ram Satpute Bharatiya Janata Party NDA
Satara District
255 Phaltan (SC) Dipak Pralhad Chavan Nationalist Congress Party MVA
256 Wai Makrand Laxmanrao Jadhav Nationalist Congress Party MVA
257 Koregaon Mahesh Sambhajiraje Shinde Shiv Sena MVA
258 Man Jaykumar Gore Bharatiya Janata Party NDA
259 Karad North Shamrao Pandurang Patil Nationalist Congress Party MVA
260 Karad South Prithviraj Chavan Indian National Congress MVA
261 Patan Shambhuraj Desai Shiv Sena MVA
262 Satara Shivendra Raje Bhosale Bharatiya Janata Party NDA
Ratnagiri District
263 Dapoli Yogesh Kadam Shiv Sena MVA
264 Guhagar Bhaskar Jadhav Shiv Sena MVA
265 Chiplun Shekhar Govindrao Nikam Nationalist Congress Party MVA
266 Ratnagiri Uday Samant Shiv Sena MVA
267 Rajapur Rajan Salvi Shiv Sena MVA
Sindhudurg District
268 Kankavli Nitesh Narayan Rane Bharatiya Janata Party NDA
269 Kudal Vaibhav Naik Shiv Sena MVA
270 Sawantwadi Deepak Vasant Kesarkar Shiv Sena MVA
Kolhapur District
271 Chandgad Rajesh Patil Nationalist Congress Party MVA
272 Radhanagari Prakashrao Abitkar Shiv Sena MVA
273 Kagal Hasan Mushrif Nationalist Congress Party MVA
274 Kolhapur South Ruturaj Sanjay Patil Indian National Congress MVA
275 Karvir P. N. Patil Indian National Congress MVA
276 Kolhapur North Jayshri Jadhav Indian National Congress MVA Won in 2022 by-poll necessitated after the death of Chandrakant Jadhav
277 Shahuwadi Vinay Kore Jan Surajya Shakti NDA
278 Hatkanangle (SC) Raju Baba Awale Indian National Congress MVA
279 Ichalkaranji Prakash Awade Independent NDA
280 Shirol Rajendra Patil Independent MVA
Sangli District
281 Miraj (SC) Dr. Suresh Khade Bharatiya Janata Party NDA
282 Sangli Sudhir Gadgil Bharatiya Janata Party NDA
283 Islampur Jayant Patil Nationalist Congress Party MVA
284 Shirala Mansing Fattesingrao Naik Nationalist Congress Party MVA
285 Palus-Kadegaon Vishwajeet Kadam Indian National Congress MVA
286 Khanapur Anil Babar Shiv Sena MVA
287 Tasgaon-Kavathe Mahankal Suman Patil Nationalist Congress Party MVA
288 Jat Vikram Balasaheb Sawant Indian National Congress MVA

See also

References

  1. ^ "Maharashtra: NCP-backed Independent MLA extends support to Shiv Sena". The Times of India. PTI. 28 October 2019. Retrieved 26 November 2019.
  2. ^ "Maharashtra Legislature, Mumbai" (PDF). Legislative Bodies in India website. Retrieved 13 November 2010.
  3. ^ "Maharashtra Legislative Assembly Election, 2019". Election Commission of India website. Retrieved 5 March 2021.

External links