England at the 2022 Commonwealth Games

Source: Wikipedia, the free encyclopedia.

England at the
2022 Commonwealth Games
Flag of England.svg
CGF codeENG
CGACommonwealth Games England
Websiteteamengland.org
in Birmingham, England
28 July 2022 (2022-07-28) – 8 August 2022 (2022-08-08)
Competitors438 (209 men and 229 women) in 21 sports
Flag bearers (opening)Jack Laugher
Emily Campbell
Flag bearer (closing)TBD
Medals
Ranked 2nd
Gold
57
Silver
66
Bronze
53
Total
176
Commonwealth Games appearances (overview)

England will compete at the 2022 Commonwealth Games in Birmingham between 28 July and 8 August 2022. Having competed at every Games since their 1930 inauguration, it will be England's twenty-second appearance (and third appearance as the host nation).

Following the CGF's decision to revoke Durban's hosting rights,[1] Birmingham was chosen as the English host candidate and submitted its bid.[2] Though originally deemed not fully compliant, adjustments to the bid ensured the city was awarded the hosting rights in December 2017.[3]

Jack Laugher and Emily Campbell were the country's flagbearers during the opening ceremony.[4]

Administration

On 19 September 2019, Commonwealth Games England announced that Mark England had been appointed Chef de Mission for the England team in Birmingham. He fulfilled the same role for Team GB at both the 2016 and 2020 Summer Olympics in Rio and Tokyo respectively.[5]

Competitors

The following is the list of number of competitors participating at the Games per sport/discipline.

Sport Men Women Total
Athletics 44 48 92
Badminton 5 5 10
3x3 basketball 8 8 16
Beach volleyball 2 2 4
Boxing 8 6 14
Cricket 15 15
Cycling 18 16 34
Diving 9 9 18
Gymnastics 6 8 13
Hockey 18 18 36
Judo 7 7 14
Lawn bowls 9 9 18
Netball 12 12
Para powerlifting 3 3 6
Rugby sevens 13 13 26
Squash 5 4 9
Swimming 27 21 48
Table tennis 7 6 13
Triathlon 9 7 16
Weightlifting 7 8 15
Wrestling 5 4 9
Total 209 229 438

Medallists

Multiple medallists

The following Team England competitors won multiple medals at the 2022 Commonwealth Games

Name Medal Sport Event
Jake Jarman  Gold
 Gold
 Gold
 Gold
Gymnastics Men's artistic team all-around
Men's artistic individual all-around
Men's floor
Men's vault
Joe Fraser  Gold
 Gold
 Gold
Gymnastics Men's artistic team all-around
Men's pommel horse
Men's parallel bars
James Wilby  Gold
 Gold
 Silver
 Bronze
Swimming Men's 100 metre breaststroke
Men's 4 x 100 metre medley relay
Men's 200 metre breaststroke
Mixed 4 × 100 metre medley relay
Brodie Williams  Gold
 Gold
 Silver
Swimming Men's 200 metre backstroke
Men's 4 × 100 metre medley relay
Men's 100 metre backstroke
Alice Kinsella  Gold
 Gold
Gymnastics Women's artistic team all-around
Women's floor
Georgia-Mae Fenton  Gold
 Gold
Gymnastics Women's artistic team all-around
Women's uneven bars
Jack Laugher  Gold
 Gold
Diving Men's 1 metre springboard
Men's synchronised 3 metre springboard
Alex Yee  Gold
 Gold
Triathlon Men's
Mixed relay
Courtney Tulloch  Gold
 Gold
Gymnastics Men's artistic team all-around
Men's rings
Tom Dean  Gold
 Silver
 Silver
 Silver
 Silver
 Silver
 Silver
Swimming Men's 4 × 100 metre medley relay
Mixed 4 × 100 metre medley relay
Men's 200 metre freestyle
Men's 4 × 100 metre freestyle relay
Men's 100 metre freestyle
Men's 4 × 200 metre freestyle relay
Men's 200 metre individual medley
James Guy  Gold
 Silver
 Silver
 Silver
 Bronze
 Bronze
Swimming Men's 4 × 100 metre freestyle relay
Mixed 4 × 100 metre freestyle relay
Men's 4 × 200 metre freestyle relay
Men's 100 metre butterfly
Men's 200 metre butterfly
Mixed 4 × 100 metre medley relay
Jacob Whittle  Gold
 Silver
 Silver
 Silver
Swimming Men's 4 × 100 metre medley relay
Mixed 4 × 100 metre freestyle relay
Men's 4 × 100 metre freestyle relay
Men's 4 × 200 metre freestyle relay
Giarnni Regini-Moran  Gold
 Silver
 Silver
 Bronze
Gymnastics Men's artistic team all-around
Men's floor
Men's vault
Men's parallel bars
Ondine Achampong  Gold
 Silver
 Silver
Gymnastics Women's artistic team all-around
Women's artistic individual all-around
Women's floor
James Hall  Gold
 Silver
Gymnastics Men's artistic team all-around
Men's artistic individual all-around
Greg Butler  Gold
 Bronze
Swimming Men's 4 × 100 metre medley relay
Mixed 4 × 100 metre medley relay
Laura Kenny  Gold
 Bronze
Cylcing Women's scratch race
Women's team pursuit
Freya Anderson  Silver
 Silver
 Bronze
 Bronze
Swimming Mixed 4 × 100 metre freestyle relay
Women's 4 × 100 metre freestyle relay
Women's 4 × 200 metre freestyle relay
Mixed 4 × 100 metre medley relay
Anna Hopkin  Silver
 Silver
 Bronze
Swimming Mixed 4 × 100 metre freestyle relay
Women's 4 × 100 metre freestyle relay
Women's 4 × 100 metre medley relay

Athletics

On 5 May 2022, Team England selected two athletes for the marathons.[6][7] Twenty-one para athletes were added on 19 May 2022, having qualified via the World Para Athletics World Rankings for performances registered between 31 December 2020 and 25 April 2022.[8][9]

The full squad of ninety-three (with seventy athletes added) was announced on 22 June 2022.[10][11] Abigail Irozuru was later added following a injury withdrawal from the cycling squad.[12] Thomas Young withdrew from the Games due to an injury.[13] On 24 July 2022, it was announced that Max Burgin had been forced to withdraw from the team after being diagnosed with DVT.[14] It was announced that Jamie Webb and Bianca Williams would replace Burgin and Desiree Henry who had also been obliged to withdraw from the team due to injury.[15] On 27 July, Dina Asher-Smith withdrew from the Games, after having injured herself at the 2022 World Athletics Championships.[16]

Men
Track and road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Nethaneel Mitchell-Blake 100 m 10.14 2 Q 10.13 1 Q 11.10 8
Ojie Edoburun 10.27 1 Q 10.30 3 Did not advance
Zac Shaw 100 m (T12) 11.01 1 Q 10.90 2nd place, silver medalist(s)
Shaun Burrows 100 m (T38) 11.69 4
Ola Abidogun 100 m (T47) 11.31 2 Q 11.13 3rd place, bronze medalist(s)
James Arnott 11.50 2 Q 11.45 4
Emmanuel Oyinbo-Coker 11.18 1 Q 10.94 1st place, gold medalist(s)
Adam Gemili 200 m 20.92 1 Q 20.97 4 Did not advance
Zharnel Hughes 20.30 1 Q 20.32 1 Q 20.12 2nd place, silver medalist(s)
Matthew Hudson-Smith 400 m 46.26 1 Q 45.77 1 Q 44.81 2nd place, silver medalist(s)
Ben Pattison 800 m 1:48.00 1 Q 1:48.25 3rd place, bronze medalist(s)
Jamie Webb 1:48.86 1 Q 1:48.60 4
Elliot Giles 1500 m 3:37.98 5 Q 3:33.56 9
Matthew Stonier 3:48.50 2 Q 3:32.50 7
Nathan Maguire 1500 m (T54) 3:11.83 1st place, gold medalist(s)
Daniel Sidbury 3:12.15 2nd place, silver medalist(s)
Sam Atkin 5000 m DNS
Patrick Dever 13:22.10 7
Marc Scott 13:19.64 4
Sam Atkin 10,000 m DNF
Patrick Dever DNS
Marc Scott DNS
Tade Ojora 110 m hurdles 13.76 9 Did not advance
Andrew Pozzi 13.41 3 Q 13.37 3rd place, bronze medalist(s)
Joshua Zeller 13.35 2 Q 13.39 4
Chris McAlister 400 m hurdles DNS Did not advance
Zak Seddon 3000 m steeplechase 8:46.11 8
Jona Efoloko
Zharnel Hughes
Nethaneel Mitchell-Blake
Ojie Edoburun
Harry Aikines-Aryeetey
4 × 100 m relay 38.48 1 Q 38.35 1st place, gold medalist(s)
Tom Bosworth 10,000 m walk 40:58.64 7
Callum Wilkinson 39:06.28 4
Jonathan Mellor Marathon 2:15.31 6
Simon Lawson Marathon (T54) 1:45.59 3rd place, bronze medalist(s)
Johnboy Smith 1:41.15 1st place, gold medalist(s)
David Weir 2:05.08 7
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Joel Clarke-Khan High jump 2.22 5
Harry Coppell Pole vault 5.50 3rd place, bronze medalist(s)
Adam Hague 5.55 2nd place, silver medalist(s)
Owen Heard 5.25 5
Ben Williams Triple jump 16.03 8
Scott Lincoln Shot put 20.57 3rd place, bronze medalist(s)
Lawrence Okoye Discus throw 63.79 3 q 64.99 2nd place, silver medalist(s)
Dan Greaves Discus throw F44/64 54.66 4
Joseph Ellis Hammer throw 73.09 4
Nick Miller 76.43 1st place, gold medalist(s)
Craig Murch 68.42 8
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Harry Kendall Result 11.25 7.10 13.62 1.91 49.20 15.72 42.08 4.40 59.90 4:50.22 7480 6
Points 806 838 705 723 852 765 707 731 736 617
Women
Track and road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Imani-Lara Lansiquot 100 m 11.15 2 Q 11.18 3 Did not advance
Daryll Neita 11.02 1 Q 10.90 1 Q 11.07 3rd place, bronze medalist(s)
Asha Philip 11.27 3 Q 11.35 4 Did not advance
Kare Adenegan 100 m (T34) 17.79 2nd place, silver medalist(s)
Fabienne André 18.58 3rd place, bronze medalist(s)
Hannah Cockroft 16.84 1st place, gold medalist(s)
Hetty Bartlett 100 m (T38) 13.38 3 Q 13.41 6
Sophie Hahn 12.80 1 Q 13.09 2nd place, silver medalist(s)
Ali Smith 13.14 2 Q 13.30 4
Daryll Neita 200 m DNS Did not advance
Victoria Ohuruogu 400 m 51.34 1 Q 51.00 1 Q 50.72 2nd place, silver medalist(s)
Ama Pipi 52.48 1 Q 51.95 3 Q 51.36 4
Jodie Williams 52.47 3 Q 51.98 3 Q 51.26 3rd place, bronze medalist(s)
Alexandra Bell 800 m 1:59.76 3 q 2:00.52 6
Keely Hodgkinson 2:00.18 1 Q 1:57.40 2nd place, silver medalist(s)
Katie Snowden 1500 m 4:16.09 2 Q 4:07.15 7
Jessica Judd 5000 m DNS
Amy-Eloise Markovc 14:56.60 4
Calli Thackery 15:24.82 10
Samantha Harrison 10,000 m 31:21.53 6
Jessica Judd 31:18.47 5
Amy-Eloise Markovc DNS
Cindy Sember 100 m hurdles 12.87 1 Q 12.59 3rd place, bronze medalist(s)
Jessie Knight 400 m hurdles 55.88 3 Q 55.11 5
Lina Nielsen 58.95 6 Did not advance
Lizzie Bird 3000 m steeplechase 9:17.79 2nd place, silver medalist(s)
Aimee Pratt 9:27.41 4
Asha Philip
Imani-Lara Lansiquot
Bianca Williams
Daryll Neita
Ashleigh Nelson
4 × 100 m relay 42.72 2 Q 42.41 2nd place, silver medalist(s)
Victoria Ohuruogu
Jodie Williams
Ama Pipi
Jessie Knight
Laviai Nielsen (Did not run)
4 × 400 m relay DQ
Georgina Schwiening Marathon 2:40.09 11
Shelly Oxley-Woods Marathon (T54) 2:03.39 3
Eden Rainbow-Cooper 1:59.45 2nd place, silver medalist(s)
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Emily Borthwick High jump 1.81 8 Q 1.76 11
Morgan Lake 1.81 1 Q 1.92 4
Laura Zialor 1.81 1 Q 1.85 8
Holly Bradshaw Pole vault DNS
Molly Caudery 4.45 2nd place, silver medalist(s)
Sophie Cook 4.25 8
Abigail Irozuru Long jump 6.59 7 q 6.19 12
Jazmin Sawyers 6.80 4 Q 6.84 4
Lorraine Ugen 6.79 5 Q 6.60 5
Naomi Metzger Triple jump 14.37 3rd place, bronze medalist(s)
Sophie McKinna Shot put 16.70 8 q 17.18 7
Divine Oladipo 17.09 6 q 17.28 5
Amelia Strickler 17.10 5 q 17.18 6
Jade Lally Discus throw 58.42 2nd place, silver medalist(s)
Stacie Gaston-Monerville Discus throw F44/64 27.37 6
Anna Purchase Hammer throw 66.45 3 q 64.73 7
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Katarina Johnson-Thompson Result 13.83 1.84 12.94 23.70 6.33 44.33 2:13.93 6377 1st place, gold medalist(s)
Points 1003 1029 723 1010 953 751 908
Holly Mills Result 13.52 1.78 12.98 25.12 6.19 42.15 2:11.42 6095 4
Points 1047 953 726 876 908 709 944
Jade O’Dowda Result 13.60 1.75 13.29 25.04 6.52 38.63 2:14.00 6212 3rd place, bronze medalist(s)
Points 1036 916 747 883 1014 641 907

Badminton

As host nation, England automatically qualified for the mixed team event.[17] A full squad of ten players was selected on 20 April 2022.[18][19] Badminton England announced that Abigail Holden withdrew from the competition due to the knee injury.[20]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Toby Penty Men's singles Bye  Tang (AUS)
W (21–11, 21–7)
 Smith (SCO)
W 2–0
 Kidambi (IND)
L 0–2
Did not advance
Abigail Holden Women's singles Bye  Li (CAN)
Withdrew
Did not advance
Freya Patel-Redfearn  Scholtz (RSA)
W (21–11, 21–12)
 Vidanage (SRI)
W (21–11, 21–14)
 Yeo (SGP)
L 0–2
Did not advance
Doubles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ben Lane
Sean Vendy
Men's doubles Bye  Dong &
Yakura (CAN)
W 2–0
 Pham &
Yu (AUS)
W 2–0
 Chia &
Yik (MAS)
W 2-1
 Rankireddy &
Shetty (IND)
L 0–2
2nd place, silver medalist(s)
Chloe Birch
Lauren Smith
Women's doubles Bye  Cheah &
Lai (MAS)
W 2–0
 Kobugabe &
Rafi (UGA)
W 2–0
 Hsuan-yu &
Somerville (AUS)
W 2–0
 Tan &
Muralitharan (MAS)
L 0–2
2nd place, silver medalist(s)
Jessica Pugh
Callum Hemming
Mixed doubles Bye  Sumeeth Reddy &
Ponnappa (IND)
W (21–18, 21–16)
 Angus &
Wynter (JAM)
W 2–0
 Tan &
Lai (MAS)
L 0–2
Did not advance
Marcus Ellis
Lauren Smith
Bye  Martin &
Scott (BAR)
W (21–8, 21–8)
 Wanagaliya &
Kobugabe (UGA)
W 2–0
 Dias &
Hendahewa (SRI)
W 2–0
 Hall &
MacPherson (SCO)
W 2–0
 Hee &
Tan (SGP)
L 0–2
2nd place, silver medalist(s)
Mixed team
Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
 England Mixed team  Barbados
W 5–0
 Mauritius
W 5–0
 Singapore
L 1–4
2 Q  Canada
W 3–0
 Malaysia
L 0–3
 Singapore
L 0–3
4
Squad
Group stage
Pos Team Pld W L MF MA MD GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1  Singapore 3 3 0 14 1 +13 29 2 +27 639 301 +338 3 Knockout stage
2  England 3 2 1 11 4 +7 22 9 +13 577 367 +210 2
3  Mauritius 3 1 2 4 11 −7 9 22 −13 386 583 −197 1
4  Barbados 3 0 3 1 14 −13 2 29 −27 296 647 −351 0
Source: BWF
Knock-out stage

3x3 basketball

As host nation, England automatically qualified for all four tournaments.[26]

Squad selections were announced on 13 July 2022.[27][28]

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM / CM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
England men's Men's tournament  New Zealand
W 21–10
 Trinidad and Tobago
W 21–6
 Australia
W 17–12
1 Q Bye  Canada
W 13–12
 Australia
W 17–16
1st place, gold medalist(s)
England women's Women's tournament  New Zealand
L 14–15
 British Virgin Islands
W 22–5
 Canada
W 21–17
2 Q  Kenya
W 21–12
 Australia
W 21–15
 Canada
L 13–14
2nd place, silver medalist(s)
England men's (WC) Men's wheelchair tournament  South Africa
W 17–2
 Malaysia
W 19–9
1 Q  Australia
L 11–12
 Malaysia
W 21-11
3rd place, bronze medalist(s)
England women's (WC) Women's wheelchair tournament  Kenya
W 20–1
 Canada
L 8–13
2 Q  Australia
L 6–8
 Scotland
W 12–10
3rd place, bronze medalist(s)

Men's tournament

Roster
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  England (H) 3 3 0 59 28 +31 Direct to semi-finals
2  Australia 3 2 1 54 34 +20 Quarter-finals
3  New Zealand 3 1 2 42 54 −12
4  Trinidad and Tobago 3 0 3 24 63 −39
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Host
30 July 2022 (2022-07-30)
15:30
New Zealand  10–21  England
Pts: Bezzant 4 Pts: Jackman 9
30 July 2022 (2022-07-30)
19:30
England  21–6  Trinidad and Tobago
Pts: Hesson 9 Pts: Joseph 3
31 July 2022 (2022-07-31)
19:30
England  17–12  Australia
Pts: Hesson 8 Pts: Johnson 8
Semi-finals
1 August 2022 (2022-08-01)
22:00
England  13–12  Canada
Pts: Hesson 6 Pts: Johnson 9
Gold medal match
2 August 2022 (2022-08-02)
19:30
Australia  16–17  England
Pts: Johnson 7 Pts: Hesson 6

Women's tournament

Roster
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  New Zealand 3 3 0 55 30 +25 Direct to semi-finals
2  England (H) 3 2 1 57 37 +20 Quarter-finals
3  Canada 3 1 2 50 48 +2
4  British Virgin Islands 3 0 3 16 63 −47
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Host
30 July 2022 (2022-07-30)
15:30
New Zealand  15–14  England
Pts: Harmon 7 Pts: Green 7
30 July 2022 (2022-07-30)
19:30
England  22–5  British Virgin Islands
Pts: Jump 14 Pts: Victor 3
31 July 2022 (2022-07-31)
19:30
England  21–17  Canada
Pts: Jump 9 Pts: Te-Biasu 12
Quarter-finals
1 August 2022 (2022-08-01)
17:30
England  21–12  Kenya
Pts: Jump 8 Pts: Otieno 4
Semi-finals
1 August 2022 (2022-08-01)
19:30
Australia  15–21  England
Pts: Mansfield 8 Pts: Green 8
Gold medal match
2 August 2022 (2022-08-02)
19:30
England  13–14  Canada
Pts: Beckford-Norton 6 Pts: Te-Biasu 7

Men's wheelchair tournament

Roster
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  England (H) 2 2 0 38 11 +27 Semi-finals
2  Malaysia 2 1 1 22 25 −3
3  South Africa 2 0 2 8 30 −22 5th place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Host
29 July 2022 (2022-07-29)
15:30
England  17–2  South Africa
Pts: Manning 6 Pts: Mtatase 2
30 July 2022 (2022-07-30)
15:30
Malaysia  9–19  England
Pts: Zakaria 5 Pts: Manning 9
Semi-finals
1 August 2022 (2022-08-01)
19:30
England  11–12  Australia
Pts: Manning 7 Pts: Pople, Kavanagh 4
Bronze medal match
2 August 2022 (2022-08-02)
15:00
England  21–11  Malaysia
Pts: McIntyre 8 Pts: Zakaria 6

Women's wheelchair tournament

Roster
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  Canada 2 2 0 30 9 +21 Semi-finals
2  England (H) 2 1 1 28 14 +14
3  Kenya 2 0 2 2 37 −35 5th place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Host
29 July 2022 (2022-07-29)
15:30
Kenya  1–20  England
Pts: Wanjira 1 Pts: Moore, Atkin 6
31 July 2022 (2022-07-31)
15:30
England  8–13  Canada
Pts: Haizelden 5 Pts: Steeves 7
Semi-finals
1 August 2022 (2022-08-01)
15:00
Australia  8–6  England
Pts: Merritt 4 Pts: Conroy 3
Bronze medal match
2 August 2022 (2022-08-02)
15:00
Scotland  10–12  England
Pts: Hamer 5 Pts: Conroy 4

Beach volleyball

As host nation, England automatically qualified for both the men's and women's tournaments.[29] On 29 May 2022, Team England announced the selection of their beach volleyball pairings.[30][31]

Athlete Event Preliminary Round Quarterfinals Semifinals Finals Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Javier Bello
Joaquin Bello
Men's tournament  MalosaIsaac (TUV)
W 2–0
 LiotatisZorbis (CYP)
W 2–0
 O'DeaFuller (NZL)
L 0–2
2 Q  JawoJarra (GAM)
W 2–1
 DearingSchachter (CAN)
L 1–2
 GatsinziNtagengwa (RWA)
W 2-0
3rd place, bronze medalist(s)
Jessica Grimson
Daisy Mumby
Women's tournament  GwaliDonga (SOL)
W 2–0
 BeattieCoutts (SCO)
W 2–0
 Pata – Toko (VAN)
L 0–2
2 Q  ZeimannPolley (NZL)
L 0–2
Did not advance

Men's tournament

Group C

Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  O'DeaFuller (NZL) 3 3 0 6 6 0 MAX 126 97 1.299 Quarterfinals
2  BelloBello (ENG) 3 2 1 5 4 2 2.000 119 93 1.280
3  LiotatisZorbis (CYP) 3 1 2 4 2 4 0.500 102 114 0.895 Ranking of third-placed teams
4  MalosaIssac (TUV) 3 0 3 3 0 6 0.000 83 126 0.659
Qualified for the Quarterfinals
30 July 2022
14:30
 BelloBello (ENG) 2–0  MalosaIssac (TUV) Smithfield
(21–10, 21–12)
Report

1 August 2022
14:30
 BelloBello (ENG) 2–0  LiotatisZorbis (CYP) Smithfield
(21–11, 21–18)
Report

3 August 2022
19:00
 BelloBello (ENG) 0–2  O'DeaFuller (NZL) Smithfield
(19–21, 16–21)
Report
Quarter-finals
5 August 2022
16:30
 BelloBello (ENG) 2–1  JawoJarra (GAM) Smithfield
(21–16, 20–22, 15–12)
Report
Semi-finals
6 August 2022
16:00
 DearingSchachter (CAN) 2–1  BelloBello (ENG) Smithfield
(15–21, 21–13, 15–7)
Report
Bronze medal match
7 August 2022
15:00
 BelloBello (ENG) 2–0  NtagengwaGatsinze (RWA) Smithfield
(21–11, 21–12)
Report

Women's tournament

Group C

Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Pata – Toko (VAN) 3 3 0 6 6 0 MAX 126 67 1.881 Quarterfinals
2  GrimsonMumby (ENG) 3 2 1 5 4 2 2.000 112 90 1.244
3  BeattieCoutts (SCO) 3 1 2 4 2 4 0.500 98 106 0.925 Ranking of third-placed teams
4  GwaliDonga (SOL) 3 0 3 3 0 6 0.000 53 126 0.421


31 July 2022
19:00
 GrimsonMumby (ENG) 2–0  GwaliDonga (SOL) Smithfield
(21–10, 21–6)
Report

2 August 2022
19:00
 GrimsonMumby (ENG) 2–0  BeattieCoutts (SCO) Smithfield
(21–17, 21–15)
Report

4 August 2022
19:00
 GrimsonMumby (ENG) 0–2  Pata – Toko (VAN) Smithfield
(9–21, 19–21)
Report
Quarter-finals
5 August 2022
20:00
 ZeimannPolley (NZL) 2–0  GrimsonMumby (ENG) Smithfield
(21–13, 21–15)
Report

Boxing

On 5 July 2022, Team England announced its squad of fourteen boxers.[32][33]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Kiaran MacDonald Flyweight  Bandara (SRI)
W 5–0
 Mahommed (BOT)
W 5–0
 Dodd (WAL)
W RSC
 Panghal (IND)
L 0–5
2nd place, silver medalist(s)
Niall Farrell Featherweight Bye  Gallagher (NIR)
L RSC
Did not advance
Joe Tyers Light welterweight  Bandara (SRI)
W 5–0
 Ume (PNG)
W RSC-1
 Colin (MRI)
L 1–4
Did not advance
Harris Akbar Light middleweight Bye  Lartey (GHA)
W 5–0
 Walsh (NIR)
L 2–3
Did not advance
Lewis Richardson Middleweight  Khan (WAL)
W 5–0
 Nkobeza (UGA)
W 4–1
 le Poullain (GGY)
W 5–0
 Hickey (SCO)
L RSC
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Aaron Bowen Light heavyweight Bye  Ehwarieme (NGR)
W 5–0
 Kumar (IND)
W 4–1
 Bevan (WAL)
L 0–5
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Lewis Williams Heavyweight  Khan (PAK)
W 5–0
 Lavalou (PNG)
W RSC
 Coumi (AUS)
W 5–0
 Plodzicki-Faoagali (SAM)
W 5–0
1st place, gold medalist(s)
Delicious Orie Super heavyweight Bye  Paul (TTO)
W 5–0
 Mau'u (NZL)
W 5–0
 Ahlawat (IND)
W 5–0
1st place, gold medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Demie-Jade Resztan Minimumweight  Tembo (ZAM)
W 5–0
 Modukanele (BOT)
W 5–0
 Ghangas (IND)
L 0–5
2nd place, silver medalist(s)
Savannah Stubley Light flyweight Bye  Egunjobe (NGR)
W 5–0
 Zareen (IND)
L 0–5
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Sameenah Toussaint Featherweight  Andrews (WAL)
W 4–1
 Rahimi (AUS)
L 0–5
Did not advance
Gemma Richardson Lightweight  Reid (SCO)
W 5–0
 Burden (IOM)
W 5–0
 Lamboria (IND)
W 3–2
 Broadhurst (NIR)
L 0–5
2nd place, silver medalist(s)
Jodie Wilkinson Light middleweight  Shogbamu (NGR)
W 4–1
 Nugent (NIR)
L 0–4
Did not advance
Kerry Davis Middleweight  Sathoud (GHA)
W 4–0
 Gramane (MOZ)
L 0–5
Did not advance

Cricket

As host nation, England automatically qualified for the tournament.[34][35]

Fixtures were announced in November 2021.[36] The squad was announced on 16 July 2022.[37]

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
England women Women's tournament  Sri Lanka
W by 5 wickets
 South Africa
W by 26 runs
 New Zealand
W by 7 wickets
1 Q  India
L by 4 runs
 New Zealand
L by 8 wickets
4
Squad
Group stage
Pos Team Pld W L NR Pts NRR
1  England 3 3 0 0 6 1.826
2  New Zealand 3 2 1 0 4 0.068
3  South Africa 3 1 2 0 2 1.118
4  Sri Lanka 3 0 3 0 0 −2.805
30 July 2022
18:00 (D/N)
Scorecard
Sri Lanka 
106/9 (20 overs)
v
 England
109/5 (17.1 overs)
Nilakshi de Silva 25 (28)
Sophie Ecclestone 3/25 (4 overs)
Alice Capsey 44 (45)
Inoka Ranaweera 3/29 (4 overs)
England Women won by 5 wickets
Edgbaston, Birmingham
Umpires: Eloise Sheridan (Aus) and Jacqueline Williams (WI)
Player of the match: Alice Capsey (Eng)
  • Sri Lanka Women won the toss and elected to bat.
  • Katherine Brunt (Eng) played in her 100th WT20I.[38]

2 August 2022
11:00
Scorecard
England 
167/5 (20 overs)
v
 South Africa
141/4 (20 overs)
Alice Capsey 50 (37)
Shabnim Ismail 2/27 (4 overs)
Laura Wolvaardt 41* (33)
Katherine Brunt 1/16 (3 overs)
England Women won by 26 runs
Edgbaston, Birmingham
Umpires: Claire Polosak (Aus) and Vrinda Rathi (Ind)
Player of the match: Alice Capsey (Eng)
  • South Africa Women won the toss and elected to field.

4 August 2022
18:00 (D/N)
Scorecard
New Zealand 
71/9 (20 overs)
v
 England
72/3 (11.4 overs)
Maddy Green 19 (24)
Katherine Brunt 2/4 (3 overs)
Alice Capsey 23 (19)
Amelia Kerr 2/27 (4 overs)
England Women won by 7 wickets
Edgbaston, Birmingham
Umpires: Vrinda Rathi (Ind) and Eloise Sheridan (Aus)
Player of the match: Katherine Brunt (Eng)
  • New Zealand Women won the toss and elected to bat.
Semi-finals
6 August 2022
11:00
Scorecard
India 
164/5 (20 overs)
v
 England
160/6 (20 overs)
Smriti Mandhana 61 (32)
Freya Kemp 2/22 (3 overs)
Nat Sciver 41 (43)
Sneh Rana 2/28 (4 overs)
India Women won by 4 runs
Edgbaston, Birmingham
Umpires: Kim Cotton (NZ) and Eloise Sheridan (Aus)
Player of the match: Smriti Mandhana (Ind)
  • India Women won the toss and elected to bat.
Bronze medal match
7 August 2022
10:00
Scorecard
England 
110/9 (20 overs)
v
 New Zealand
111/2 (11.5 overs)
Nat Sciver 27 (19)
Hayley Jensen 3/24 (4 overs)
Sophie Devine 51* (40)
Nat Sciver 1/8 (1 over)
New Zealand Women won by 8 wickets
Edgbaston, Birmingham
Umpires: Lauren Agenbag (SA) and Eloise Sheridan (Aus)
Player of the match: Sophie Devine (NZ)
  • England Women won the toss and elected to bat.

Cycling

On 15 June 2022, Team England announced its squad of thirty-three cyclists and two pilots, which includes Tokyo 2020 champions Laura Kenny and Matt Walls. The para cyclists were awarded with quota places earned via the UCI Individual Tandem B Track Para Rankings (for performances registered between 1 January 2021 and 18 April 2022).[39][40]

Lauren Bate later withdrew from the Games owing to injury.[12] On 28 July 2022, it was announced that Ethan Hayter had withdrawn from the Games due to his professional commitments with Ineos Grenadiers and he will be replaced on the track by Will Perrett.[41]

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Jake Stewart Road race 3:37.50 62
Connor Swift 3:37.08 49
Ben Turner 3:28.47 7
Ethan Vernon 3:37.08 20
Sam Watson 3:28.55 11
Fred Wright 3:28.29 5
Daniel Bigham Time trial 50:04.66 12
Fred Wright 46:47.52 2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Time Rank
Alice Barnes Road race 2:44.46 10
Anna Henderson 2:44.46 24
Maddie Leech 2:45.37 36
Joscelin Lowden 2:44.53 28
Josie Nelson 2:45.05 34
Abi Smith 2:45.37 37
Anna Henderson Time trial 40:38.55 2nd place, silver medalist(s)
Joscelin Lowden 42:52.91 12
Abi Smith 44:03.23 18

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Hayden Norris Men's sprint 10.129 19 Did not advance
Ryan Owens 10.026 15 Q  Richardson (AUS)
L
Did not advance
Hamish Turnbull 9.790 6 Q  Rorke (CAN)
W
 Carlin (SCO)
L 0–2
Did not advance
Ryan Owens
Joseph Truman
Hamish Turnbull
Hayden Norris
Men's team sprint 43.296 2 QG  Australia (AUS)
L 43.372
2nd place, silver medalist(s)
Sophie Capewell Women's sprint 10.625 2 Q  Moir (SCO)
W
 Orban (CAN)
W 2–0
 Andrews (NZL)
L 0–2
Bronze medal match
 Finucane (WAL)
L 1–2
4
Blaine Ridge-Davis 11.125 12 Q  Clonan (AUS)
L
Did not advance
Milly Tanner 11.310 19 Did not advance
Blaine Ridge-Davis
Milly Tanner
Sophie Capewell
Women's team sprint 48.358 5 Did not advance
Stephen Bate
Christopher Latham (pilot)
Men's tandem sprint B 10.814 5 Did not advance
Sophie Unwin
Georgia Holt (pilot)
Women's tandem sprint B 11.386 3 Q  Scotland (SCO)
L 1–2
 Scotland (SCO)
W 2–0
3
Keirin
Athlete Event 1st Round Repechage Semifinals Final
Rank Rank Rank Rank
Hayden Norris Men's keirin 5 R 2 Did not advance
Joseph Truman 3 R 1 Q DNF DNS
Hamish Turnbull 1 Q 5 9 B
Sophie Capewell Women's keirin 1 Q 2 Q 2nd place, silver medalist(s)
Blaine Ridge-Davis 5 R 3 Did not advance
Milly Tanner 4 R 1 Q 3 Q 5
Time trial
Athlete Event Time Rank
Hayden Norris Men's time trial 1:01.285 6
Joseph Truman DNS
Ethan Vernon 1:01.418 7
Sophie Capewell Women's time trial 33.522 3rd place, bronze medalist(s)
Blaine Ridge-Davis 34.956 11
Milly Tanner 34.871 10
Stephen Bate
Christopher Latham (pilot)
Men's tandem time trial B 1:02.276 3rd place, bronze medalist(s)
Sophie Unwin
Georgia Holt (pilot)
Women's tandem time trial B 1:07.554 2nd place, silver medalist(s)
Pursuit
Athlete Event Qualification Final
Time Rank Opponent
Results
Rank
Daniel Bigham Men's individual pursuit 4:11.078 6 Did not advance
Will Perrett 4:14.393 10 Did not advance
Charlie Tanfield 4:09.776 4 QB  Leahy (AUS)
L 4:10.423
4
Daniel Bigham
Ethan Vernon
Oliver Wood
Charlie Tanfield
Will Perrett
Men's team pursuit 3:50.796 2 QG  New Zealand (NZL)
L 3:49.584
2nd place, silver medalist(s)
Josie Knight Women's individual pursuit 3:25.496 5 Did not advance
Maddie Leech 3:34.420 12 Did not advance
Grace Lister 3:39.773 14 Did not advance
Josie Knight
Laura Kenny
Maddie Leech
Sophie Lewis
Grace Lister
Women's team pursuit 4:19.841 3 QB  Wales (WAL)
W 4:17.096
3rd place, bronze medalist(s)
Points race
Athlete Event Final
Points Rank
Will Perrett Men's points race 1 9
Oliver Wood 35 3rd place, bronze medalist(s)
Laura Kenny Women's points race 5 13
Josie Knight 26 6
Maddie Leech 1 14
Scratch race
Athlete Event Qualification Final
Ethan Vernon Men's scratch race 1 Q 4
Matthew Walls DNF Did not advance
Oliver Wood 2 Q 8
Laura Kenny Women's scratch race 1st place, gold medalist(s)
Sophie Lewis 13
Grace Lister 14

Mountain Biking

Athlete Event Time Rank
Harry Birchill Men’s cross-country 1:37.56 8
Joseph Blackmore 1:36.29 5
Evie Richards Women’s cross-country 1:35.59 1st place, gold medalist(s)

Diving

On 21 June 2022, Team England announced its squad of eighteen divers, including Rio 2016 champion Jack Laugher and Tokyo 2020 champion Matty Lee.[42][43]

Men
Athlete Events Semifinal Final
Points Rank Points Rank
Jordan Houlden 1 m springboard 384.10 3 Q 429.30 3rd place, bronze medalist(s)
Jack Laugher 383.90 4 Q 447.05 1st place, gold medalist(s)
Daniel Goodfellow 3 m springboard 430.05 3 Q 484.45 1st place, gold medalist(s)
Jordan Houlden 414.35 5 Q 465.15 2nd place, silver medalist(s)
Jack Laugher 350.90 11 Q 462.30 3rd place, bronze medalist(s)
Matthew Dixon 10 m platform 316.20 11 Q Withdrawn
Matthew Lee 424.05 3 Q 477.00 3rd place, bronze medalist(s)
Noah Williams 427.40 2 Q 408.90 7
Jack Laugher
Anthony Harding
3 m synchronised springboard 438.33 1st place, gold medalist(s)
Ben Cutmore
Kyle Kothari
10 m synchronised platform 391.35 4
Noah Williams
Matthew Lee
429.78 1st place, gold medalist(s)
Women
Athlete Events Semifinal Final
Points Rank Points Rank
Yasmin Harper 1 m springboard 274.60 2 Q 254.50 7
Amy Rollinson 237.50 6 Q 272.00 3rd place, bronze medalist(s)
Desharne Bent-Ashmeil 3 m springboard 294.30 3 Q 315.45 4
Yasmin Harper 278.45 5 Q 306.40 6
Evie Smith 228.15 12 Q 275.90 10
Eden Cheng 10 m platform 280.80 8 Q 302.85 4
Andrea Spendolini-Sirieix 360.60 1 Q 357.50 1st place, gold medalist(s)
Lois Toulson 332.00 2 Q 337.30 2nd place, silver medalist(s)
Amy Rollinson
Desharne Bent-Ashmeil
3 m synchronised springboard 278.10 4
Eden Cheng
Andrea Spendolini-Sirieix
10 m synchronised platform 298.86 2nd place, silver medalist(s)
Robyn Birch
Emily Martin
287.88 3rd place, bronze medalist(s)
Mixed
Athlete Events Final
Points Rank
Ben Cutmore
Desharne Bent-Ashmeil
3 m synchronised springboard 297.30 4
Jordan Houlden
Yasmin Harper
268.59 8
Noah Williams
Andrea Spendolini-Sirieix
10 m synchronised platform 333.06 1st place, gold medalist(s)
Kyle Kothari
Lois Toulson
318.54 2nd place, silver medalist(s)

Gymnastics

On 23 June 2022, Team England announced its squad of thirteen gymnasts, including former world champion Joe Fraser and four-time Commonwealth Games gold medallist in 2014, Claudia Fragapane.[44][45]

Artistic

Men
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Joe Fraser Team 14.650 Q 14.450 Q 14.600 Q 14.500 Q DNF
James Hall 13.250 13.800 Q 13.700 14.350 13.450 14.000 Q 82.550 1 Q
Jake Jarman 13.750 Q 13.100 13.250 14.750 Q 13.800 13.400 82.050 2 Q
Giarnni Regini-Moran 13.850 Q 13.150 15.000 Q 14.850 Q 13.350
Courtney Tulloch 14.700 Q
Total 40.850 41.600 42.850 44.100 43.250 41.900 254.550 1st place, gold medalist(s)
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
James Hall All-around 13.450 14.250 13.300 13.800 14.500 13.600 82.900 2nd place, silver medalist(s)
Jake Jarman 14.000 13.350 13.300 15.300 14.100 13.400 83.450 1st place, gold medalist(s)
Athlete Apparatus Score Rank
Jake Jarman Floor 14.666 1st place, gold medalist(s)
Giarnni Regini-Moran 13.966 3rd place, bronze medalist(s)
Joe Fraser Pommel horse 14.833 1st place, gold medalist(s)
James Hall 13.433 5
Joe Fraser Rings 14.100 4
Courtney Tulloch 14.400 1st place, gold medalist(s)
Jake Jarman Vault 14.916 1st place, gold medalist(s)
Giarnni Regini-Moran 14.633 2nd place, silver medalist(s)
Joe Fraser Parallel bars 15.000 1st place, gold medalist(s)
Giarnni Regini-Moran 14.733 2nd place, silver medalist(s)
Joe Fraser Horizontal bar 12.266 7
James Hall 13.900 5
Women
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Ondine Achampong Team 14.150 13.750 Q 13.300 12.550 Q 53.750 2 Q
Georgia-Mae Fenton 13.150 14.000 Q 13.300 Q 12.450 52.900 4
Claudia Fragapane 11.650 12.450
Alice Kinsella 13.900 13.650 13.450 Q 13.450 Q 54.450 1 Q
Kelly Simm 12.800 11.800
Total 41.200 41.400 40.050 38.450 161.100 1st place, gold medalist(s)
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Ondine Achampong All-around 13.900 13.250 12.500 13.350 53.000 2nd place, silver medalist(s)
Alice Kinsella 13.850 13.700 11.000 12.050 50.600 4
Athlete Apparatus Score Rank
Ondine Achampong Uneven bars 13.433 4
Georgia-Mae Fenton 13.900 1st place, gold medalist(s)
Georgia-Mae Fenton Balance beam 12.733 5
Alice Kinsella 12.933 4
Ondine Achampong Floor 13.033 2nd place, silver medalist(s)
Alice Kinsella 13.366 1st place, gold medalist(s)

Rhythmic

Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Marfa Ekimova Team 28.950 Q 27.800 Q 26.000 26.000 Q 108.750 4 Q
Alice Leaper 26.700 Q 26.300 26.700 25.600 Q 105.300 6 Q
Saffron Severn 25.600 24.700 27.400 Q 25.400 103.100 12
Total 81.250 54.100 80.100 51.600 267.050 3rd place, bronze medalist(s)
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Marfa Ekimova All-around 28.850 28.000 28.350 27.100 112.300 1st place, gold medalist(s)
Alice Leaper 26.300 26.900 25.700 24.700 103.600 11
Athlete Apparatus Score Rank
Marfa Ekimova Hoop 27.750 4
Alice Leaper 25.700 8
Marfa Ekimova Ball 28.600 4
Saffron Severn Clubs 25.450 8
Marfa Ekimova Ribbon 25.700 6
Alice Leaper 25.300 7

Hockey

As host nation, England automatically qualified for both the men's and women's tournaments.[46][47]

Detailed fixtures were released on 9 March 2022.[48] The women's squad was announced on 14 June 2022,[49][50] followed by the majority of the men's squad on 12 July 2022.[51][52] On 24 July, it was announced that Ian Sloan and Rhys Smith had been brought into the squad to replace the injured Nick Park and Liam Sanford.[53]

Summary

Key:

Team Event Preliminary round Semifinal Final / BM / PM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
England men Men's tournament  Ghana
W 6–0
 Wales
W 4–2
 India
D 4–4
 Canada
W 11–2
2 Q  Australia
L 2–3
 South Africa
W 6–3
3rd place, bronze medalist(s)
England women Women's tournament  Ghana
W 12–0
 Canada
W 1–0
 India
W 3–1
 Wales
W 5–0
1 Q  New Zealand
W 2–0P
FT: 0–0
 Australia
W 2–1
1st place, gold medalist(s)

Men's tournament

Squad
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  India 4 3 1 0 27 5 +22 10 Semi-finals
2  England (H) 4 3 1 0 25 8 +17 10
3  Wales 4 2 0 2 14 10 +4 6 Fifth place match
4  Canada 4 0 1 3 4 25 −21 1 Seventh place match
5  Ghana 4 0 1 3 2 24 −22 1 Ninth place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
(H) Host


29 July 2022
19:00
England  6–0  Ghana
Bandurak field hockey ball 8'30'45'
Roper field hockey ball 27'
Calnan field hockey ball 39'
Condon field hockey ball 51'
Report
Umpires:
Tim Bond (NZL)
Ilanggo Kanabathu (MAS)

31 July 2022
14:00
England  4–2  Wales
Ward field hockey ball 2'
Bandurak field hockey ball 41'57'
Roper field hockey ball 53'
Report Prosser field hockey ball 19'
Carson field hockey ball 52'
Umpires:
Steve Rogers (AUS)
Sean Rapaport (RSA)

1 August 2022
16:00
England  4–4  India
Ansell field hockey ball 42'
Bandurak field hockey ball 47'53'
Roper field hockey ball 51'
Report Lalit field hockey ball 3'
Mandeep field hockey ball 13'22'
Harmanpreet field hockey ball 46'
Umpires:
David Tomlinson (NZL)
Sean Rapaport (RSA)

4 August 2022
16:00
Canada  2–11  England
Guraliuk field hockey ball 11'56' Report Roper field hockey ball 2'45'
Bandurak field hockey ball 16'38'50'59'
Ansell field hockey ball 19'
Wallace field hockey ball 24'44'
Rushmere field hockey ball 54'
Ward field hockey ball 55'
Umpires:
Deepak Joshi (IND)
Steve Rogers (AUS)
Semi-finals
6 August 2022
20:15
Australia  3–2  England
Govers field hockey ball 27'
Anderson field hockey ball 44'
Beale field hockey ball 50'
Report Roper field hockey ball 12'
Wallace field hockey ball 19'
Umpires:
Sean Rapaport (RSA)
David Tomlinson (NZL)
Bronze medal match
8 August 2022
09:00
England  6–3  South Africa
Smith field hockey ball 19'
Ansell field hockey ball 24'
Ward field hockey ball 25'
Roper field hockey ball 40'50'
Wallace field hockey ball 59'
Report Guise-Brown field hockey ball 18'
M. Cassiem field hockey ball 22'
Ntuli field hockey ball 30'
Umpires:
Tyler Klenk (CAN)
Steve Rogers (AUS)

Women's tournament

Squad
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England (H) 4 4 0 0 21 1 +20 12 Semi-finals
2  India 4 3 0 1 12 6 +6 9
3  Canada 4 2 0 2 14 5 +9 6 Fifth place match
4  Wales 4 1 0 3 5 12 −7 3 Seventh place match
5  Ghana 4 0 0 4 1 29 −28 0 Ninth place match
Source: Birmingham 2022
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
(H) Host


30 July 2022
16:00
England  12–0  Ghana
Balsdon field hockey ball 10'19'47'
Martin field hockey ball 15'34'48'
Ansley field hockey ball 27'
Hunt field hockey ball 28'
Howard field hockey ball 33'
Owsley field hockey ball 38'
Toman field hockey ball 48'
Unsworth field hockey ball 54'
Report
Umpires:
Wanri Venter (RSA)
Rhiannon Murrie (AUS)

31 July 2022
19:00
Canada  0–1  England
Report Toman field hockey ball 20'
Umpires:
Cookie Tan (SGP)
Aleisha Neumann (AUS)

2 August 2022
14:00
India  1–3  England
Vandana field hockey ball 60' Report Ansley field hockey ball 3'
Howard field hockey ball 40'
Martin field hockey ball 52'
Umpires:
Wanri Venter (RSA)
Cookie Tan (SGP)

4 August 2022
11:00
England  5–0  Wales
Balsdon field hockey ball 18'34'58'
Martin field hockey ball 28'
Ansley field hockey ball 54'
Report
Umpires:
Wanri Venter (RSA)
Binish Hayat (PAK)
Semi-finals
5 August 2022
18:00
England  0–0  New Zealand
Report
Penalties
Howard Penalty shoot-out missed
Owsley Penalty shoot-out missed
Petter Penalty shoot-out scored
Martin Penalty shoot-out scored
2–0 Penalty shoot-out missed Ralph
Penalty shoot-out missed Tynan
Penalty shoot-out missed Doar
Penalty shoot-out missed Shannon
Umpires:
Aleisha Neumann (AUS)
Wanri Venter (RSA)
Gold medal match
7 August 2022
15:00
England  2–1  Australia
Hunt field hockey ball 22'
Howard field hockey ball 26'
Report Malone field hockey ball 60'
Umpires:
Amber Church (NZL)
Wanri Venter (RSA)

Judo

On 24 June 2022, Team England announced its squad of fourteen judoka.[54][55] Lele Nairne was subsequently called up to replace Lucy Renshall, who withdrew owing to injury.[56]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final/BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Samuel Hall -60 kg Bye  Solomon (NRU)
W 10–0
 Rabbitt (WAL)
W 10–0
 Christodoulides (CYP)
W 10–0
 MacKenzie (ENG)
L 0–10
2nd place, silver medalist(s)
Ashley Mackenzie Bye  Iddris (GHA)
W 10–0
 Munro (SCO)
W 1s1–0s2
 Katz (AUS)
W 1s2–0s1
 Hall (ENG)
W 10–0
1st place, gold medalist(s)
Daniel Powell -73 kg  Munnings (BAH)
W 10–0
 Matos (MOZ)
W 10–0
 Bensted (AUS)
W 10–0s1
 Njie (GAM)
W 10–0
1st place, gold medalist(s)
Lachlan Moorhead -81 kg  Muritala (NGR)
W 10–0s3
 Nikolic (AUS)
W 10s2–0s1
 Elnahas (CAN)
W 11s2–1s1
 Gauthier Drapeau (CAN)
W 10s1–0
1st place, gold medalist(s)
Jamal Petgrave -90 kg  Metois (VAN)
W 10–0
 Breytenbach (RSA)
W 10s1–0
 Feuillet (MRI)
W 1s1–0s2
1st place, gold medalist(s)
Harry Lovell-Hewitt -100 kg  Ahiavor (GHA)
W 10–0
 Deswal (IND)
W 10–0s3
 Elnahas (CAN)
L 0s3–10
 Ozcicek-Takagi (AUS)
W 10–0s3
3rd place, bronze medalist(s)
Rhys Thompson  Bezzina (MLT)
W 1s1–0s2
 Ozcicek-Takagi (AUS)
W 10s1–1s3
 Reyes (CAN)
L 0–10
 Takayawa (FIJ)
W 10-0s1
3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final/BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Amy Platten -48 kg Bye  Esposito (MLT)
W 10–0
 Whitebooi (RSA)
L 0–1
 Bonface (MAW)
W 10–0
3rd place, bronze medalist(s)
Lele Nairne -57 kg Bye  Breytenbach (RSA)
W 1–0s2
 Deguchi (CAN)
L 0–1
 Wilson (SCO)
L 0s3–10s1
5
Acelya Toprak Bye  Wilson (SCO)
W 10s1–0s3
 Legentil (MRI)
W 10s1–0s2
 Deguchi (CAN)
L 0s2–10s2
2nd place, silver medalist(s)
Gemma Howell -63 kg Bye  Hacker-Jones (WAL)
W 10–0s2
 Haecker (AUS)
W 10s1–0s2
 Beauchemin-Pinard (CAN)
L 0s2–10s2
2nd place, silver medalist(s)
Kelly Petersen-Pollard -70 kg Bye  Drysdale Daley (JAM)
L 0s2-10
 Asonye (NGR)
W 10–0
3rd place, bronze medalist(s)
Katie-Jemima Yeats-Brown  Takayawa (FIJ)
W 10–0s1
 Coughlan (AUS)
L 0s3-10
 Hawkes (NIR)
W 10–0s1
3rd place, bronze medalist(s)
Emma Reid -78 kg  Tytler (SCO)
W 10–0
 de Villiers (NZL)
W 1s1–0
 Powell (WAL)
W 1s1–0
1st place, gold medalist(s)

Lawn bowls

On 28 January 2022, Team England announced the selection of the lawn bowls team (16 players, 2 directors) to compete in Birmingham.[57][58] Amy Pharaoh competed at the 2002 Commonwealth Games in Manchester the last time the event was held in England and returns to the team after a twelve year absence.[59]

Men
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jamie Walker Singles  Olivier (NAM)
W 21–12
 Simpson (JAM)
W 21–8
 Naiseruvati (FIJ)
W 21–11
 Muin (MAS)
L 8–21
2 Q  Wilson (AUS)
L 16–21
Did not advance
Sam Tolchard
Jaime Walker
Pairs  Malaysia (MAS)
W 21–10
 Falkland Islands (FLK)
W 47–5
 Cook Islands (COK)
W 20–7
 India (IND)
L 15–18
1 Q  Jersey (JEY)
W 19–6
 Scotland (SCO)
W 19–13
 Wales (WAL)
L 18–19
2nd place, silver medalist(s)
Nick Brett
Jamie Chestney
Louis Ridout
Triples  Malaysia (MAS)
W 13–12
 South Africa (RSA)
W 22–14
 Canada (CAN)
W 36–8
1 Q  Jersey (JEY)
W 16–11
 Wales (WAL)
W 15–5
 Australia (AUS)
W 14–12
1st place, gold medalist(s)
Nick Brett
Jamie Chestney
Louis Ridout
Sam Tolchard
Fours  Cook Islands (COK)
W 25–10
 Fiji (FIJ)
W 23–8
 India (IND)
W 20–11
1 Q  Malaysia (MAS)
W 16–10
 India (IND)
L 12–13
Bronze medal match
 Wales (WAL)
W 17–12
3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Amy Pharaoh Singles  Ahmad (MAS)
L 11–21
 Lim (SGP)
W 21–3
 Inch (NZL)
L 18–21
 Buckingham (NIU)
W 21–16
3 Did not advance
Amy Pharaoh
Sophie Tolchard
Pairs  Northern Ireland (NIR)
W 14–13
 Fiji (FIJ)
W 19–13
 Scotland (SCO)
W 19–7
1Q  India (IND)
W 18–14
 New Zealand (NZL)
W 19–12
 Australia (AUS)
L 18–19
2nd place, silver medalist(s)
Natalie Chestney
Sian Honnor
Jamie-Lea Winch
Triples  Niue (NIU)
W 26–12
 India (IND)
W 24–11
 New Zealand (NZL)
L 14–18
1 Q  Northern Ireland (NIR)
W 25–11
 Cook Islands (COK)
W 23–11
 Malaysia (MAS)
W 17–9
1st place, gold medalist(s)
Natalie Chestney
Sian Honnor
Sophie Tolchard
Jamie-Lea Winch
Fours  India (IND)
W 18–9
 Canada (CAN)
W 23–16
 Cook Islands (COK)
W 19–7
1 Q  South Africa (RSA)
L 11–12
Did not advance
Para-sport
Athlete Event Group Stage Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Craig Bowler
Kieran Rollings
Men's pairs B6–8  Scotland (SCO)
L 12–23
 New Zealand (NZL)
W 19–11
 Australia (AUS)
W 13–12
 Wales (WAL)
W 12–11
 South Africa (RSA)
W 16–13
2 Q  Australia (AUS)
L 4–17
Bronze medal match
 New Zealand (NZL)
W 13–4
3rd place, bronze medalist(s)
Gill Platt
Michelle White
Women's pairs B6–8  South Africa (RSA)
L 13–17
 New Zealand (NZL)
W 12–10
 Scotland (SCO)
W 19–7
 Australia (AUS)
W 22–5
1 Q  Scotland (SCO)
L 10–17
Bronze medal match
 South Africa (RSA)
L 7–16
4
Chris Turnbull
directed by Mark Wherry
Alison Yearling
directed by Sue Wherry
Mixed pairs B2-3  Wales (WAL)
W 18–9
 Australia (AUS)
L 11–14
 South Africa (RSA)
W 14–8
 Scotland (SCO)
L 9–17
 New Zealand (NZL)
L 8–19
4 Q  Scotland (SCO)
L 6–21
Bronze medal match
 Australia (AUS)
W 14–11
3rd place, bronze medalist(s)

Netball

As host nation, England automatically qualified for the tournament.[60][61]

Partial fixtures were announced in November 2021,[62] then updated with the remaining qualifiers in March 2022.[63] The squad was announced on 20 June 2022.[64][65] On 17 July it was announced that Imogen Allison would replace the injured Beth Cobden.[66]

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM / Cl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
England women Women's tournament  Trinidad and Tobago
W 74–22
 Malawi
W 66–41
 Northern Ireland
W 71–27
 Uganda
W 56–35
 New Zealand
W 54–44
1 Q  Australia
L 51–60
 New Zealand
L 48–55
4
Squad
Group stage
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England (H) 5 5 0 0 321 169 +152 10 Semi-finals
2  New Zealand 5 4 0 1 325 188 +137 8
3  Uganda 5 3 0 2 256 206 +50 6 Classification matches
4  Malawi 5 2 0 3 258 262 −4 4
5  Northern Ireland 5 1 0 4 155 299 −144 2
6  Trinidad and Tobago 5 0 0 5 136 327 −191 0
Source: Birmingham 2022
(H) Host


29 July 2022
12:00
Report England  74–22  Trinidad and Tobago    National Exhibition Centre
Umpires: Elizna Van Den Berg
Kate Wright
Cardwell Goals scored 30/30 (100%)
Drakeford-Lewis Goals scored 3/4 (75%)
Harten Goals scored 25/30 (83%)
Housby Goals scored 16/24 (67%)
Cooper Goals scored 10/13 (77%)
Noel Goals scored 12/15 (80%)

30 July 2022
14:00
Report England  66–41  Malawi    National Exhibition Centre
Umpires: Tara Warner
Gareth Fowler
Cardwell Goals scored 31/33 (94%)
Harten Goals scored 21/25 (84%)
Housby Goals scored 14/18 (78%)
Chimaliro Goals scored 4/5 (80%)
Kumwenda Goals scored 18/21 (86%)
Mvula Goals scored 19/22 (86%)

1 August 2022
18:00
Report England  71–27  Northern Ireland    National Exhibition Centre
Umpires: Alison Harrison
Bronwen Adams
Cardwell Goals scored 40/45 (89%)
Drakeford-Lewis Goals scored 11/12 (92%)
Housby Goals scored 20/20 (100%)
Bowman Goals scored 8/11 (73%)
Crosbie Goals scored 8/12 (67%)
Magee Goals scored 9/13 (69%)
McGrath Goals scored 2/2 (100%)

2 August 2022
18:00
Report England  56–35  Uganda    National Exhibition Centre
Umpires: Tara Warner
Ken Metekingi
Cardwell Goals scored 27/30 (90%)
Harten Goals scored 14/17 (82%)
Housby Goals scored 15/15 (100%)
Cholhok Goals scored 6/7 (86%)
Eyaru Goals scored 12/14 (86%)
Nassanga Goals scored 9/12 (75%)
Proscovia Goals scored 8/9 (89%)

4 August 2022
21:00
Report New Zealand  44–54  England    National Exhibition Centre
Umpires: Joshua Bowring
Bronwen Adams
Nweke Goals scored 23/29 (79%)
Selby-Rickit Goals scored 13/13 (100%)
Wilson Goals scored 8/9 (89%)
Cardwell Goals scored 26/29 (90%)
Harten Goals scored 5/6 (83%)
Housby Goals scored 23/26 (88%)
Semi-finals
6 August 2022
14:30
Report England  51–60  Australia    National Exhibition Centre
Umpires: Gareth Fowler
Angela Armstrong-Lush
Cardwell Goals scored 22/24 (92%)
Harten Goals scored 16/17 (94%)
Housby Goals scored 13/14 (93%)
Bueta Goals scored 43/44 (98%)
Wood Goals scored 17/20 (85%)
Bronze medal match
7 August 2022
13:30
Report New Zealand  55–48 England     National Exhibition Centre
Umpires: Joshua Bowring
Bronwen Adams
Nweke Goals scored 44/48 (92%)
Selby-Rickit Goals scored 11/14 (79%)
Cardwell Goals scored 31/34 (91%)
Harten Goals scored 4