Football tournament season
The 1972 Soviet Cup was an association football cup competition of the Soviet Union . The winner of the competition, Torpedo Moscow qualified for the continental tournament.
Competition schedule
Preliminary round
[Feb 21, 25]
ALGA Frunze 1-0 1-0 Stroitel Ashkhabad
Krivbass Krivoi Rog 1-2 1-3 AVTOMOBILIST Nalchik
PAMIR Dushanbe 2-1 1-0 Nistru Kishinev
SHINNIK Yaroslavl 4-1 0-0 Zvezda Perm
First round
[Feb 26, Mar 5]
TORPEDO Moskva 2-1 1-0 Torpedo Kutaisi [both legs in Sochi]
[1. Viktor Filippov, Vadim Nikonov – Shota Okropirashvili. Att: 4,000]
[2. Yuriy Smirnov 20. Att: 6,000]
[Feb 28, Mar 3]
DINAMO Moskva 3-1 0-0 Shakhtyor Donetsk
[1. Anatoliy Kozhemyakin 25, Andrei Yakubik 60, Anatoliy Baidachny 79 – Yuriy Gubich 88. Att: 8,000 (in Sochi)]
[2. Att: 20,000]
[Feb 28, Mar 4]
Dinamo Minsk 1-1 0-1 SHAKHTYOR Karaganda
[1. Eduard Malofeyev 85 pen – Anatoliy Novikov 65. Att: 8,000 (in Sukhumi)]
[2. Anatoliy Novikov 36. Att: 20,000]
[Feb 29, Mar 4]
KARPATY Lvov 1-0 3-1 Pamir Dushanbe
[1. Eduard Kozinkevich 78. Att: 30,000]
[2. ? - Rudik Yegiazaryan]
Neftchi Baku 1-0 0-3 METALLURG Zaporozhye
Shinnik Yaroslavl 0-1 w/o KAYRAT Alma-Ata
[1. Nikolai Osyanin 64]
SKA Rostov-na-Donu 0-0 1-0 Avtomobilist Nalchik
[1. (in Adler)]
[2. Viktor Churkin 15]
SPARTAK Moskva 5-1 0-0 UralMash Sverdlovsk [both legs in Sochi]
[1. Viktor Papayev 6, Gennadiy Logofet 11, ?, Vladimir Redin ?, Vyacheslav Yegorovich 67 – Alexandr Zhuravlyov ?. Att: 5,000]
[2. Att: 3,000]
Zarya Voroshilovgrad 0-0 0-0 CHERNOMORETS Odessa [pen 3-5]
[1. Att: 5,000 (in Sukhumi)]
[2. Att: 15,000]
[Mar 1, 5]
Ararat Yerevan 0-2 1-0 DINAMO Leningrad
DINAMO Kiev 2-1 1-1 Textilshchik Ivanovo [both legs in Sochi]
[1. Vitaliy Shevchenko 62, Vladimir Veremeyev 87 pen – Mikhail Potapov 86. Att: 3,000]
[2. Vitaliy Shevchenko 42 – Stanislav Lyubavin 22 pen. Att: 4,500]
[Mar 1, 7]
Alga Frunze 0-1 0-4 ZENIT Leningrad
[1. Georgiy Vyun 33. Att: 2,000 (in Hosta)]
[2. Georgiy Khromchenkov 6, Mikhail Fokin 34, Boris Kokh 38, Vyacheslav Bulavin 55. Att: 100 (in Sochi)]
[Mar 2, 6]
CSKA Moskva 1-0 1-1 Avtomobilist Orjonikidze
[1. Vladimir Dudarenko 35. (in Sochi)]
[2. Vladimir Polikarpov – Vladimir Titov]
DNEPR Dnepropetrovsk 2-1 2-3 Pahtakor Tashkent
[1. Viktor Romanyuk-2 – Berador Abduraimov]
[2. Viktor Nazarov, ? (P) og - Berador Abduraimov, Tulyagan Isakov, Bohadyr Ibragimov]
[Mar 4, 8]
Metallist Kharkov 2-0 1-4 DINAMO Tbilisi
[1. Anatoliy Ignatenko 77, Zorbeg Ebralidze (D) 81 og]
[2. Levan Nodia 3, 44, 71 pen, Georgiy Gavasheli 89 – Vladimir Chaplygin 9]
[Mar 4, 12]
LOKOMOTIV Moskva 1-1 3-0 Krylya Sovetov Kuibyshev
[1. Yuriy Chesnokov 57 – Ravil Aryapov 90. Att: 1,500 (in Hosta)]
[2. Nikolai Zudin ?, Yuriy Chesnokov ?, Nikolai Timofeyev 89. (in Sochi)]
Second round
[Mar 11, 15]
ZENIT Leningrad 2-0 2-0 Dinamo Leningrad
[1. Boris Kokh 22, Pavel Sadyrin 44 pen. Att: 2,000 (in Sochi)]
[2. Pavel Sadyrin 63 pen, Vladimir Ivanov 83. Att: 1,000 (in Gagra)]
[Mar 11, 16]
SPARTAK Moskva 1-0 1-2 Metallurg Zaporozhye
[1. Galimzyan Husainov 48. Att: 5,000 (in Sochi)]
[2. Nikolai Kiselyov 80 – Oleg Novikov 5, Viktor Kutin 55. Att: 20,000]
[Mar 12, 15]
TORPEDO Moskva 2-0 1-0 Dnepr Dnepropetrovsk
[1. Alexandr Grebnev 5, Yuriy Smirnov 44. Att: 5,000 (in Sochi)]
[2. Yuriy Smirnov 3. Att: 30,000]
[Mar 12, 16]
Chernomorets Odessa 1-0 0-3 KARPATY Lvov
[1. Sergei Zvenigorodskiy 86. Att: 10,000]
[2. Roman Khizhak 47, Bogdan Greshchak 56, Eduard Kozinkevich 64. Att: 32,000]
Dinamo Kiev 1-0 0-1 SKA Rostov-na-Donu [pen 8-9]
[1. Vladimir Muntyan 30 pen. Att: 15,000 (in Simferopol)]
[2. Anzor Chikhladze 30. Att: 26,000]
DINAMO Tbilisi 3-0 0-0 Shakhtyor Karaganda
[1. Givi Nodia 9, 31, 65]
[2. Att: 10,000]
[Mar 13, 17]
CSKA Moskva 1-0 0-0 Dinamo Moskva
[1. Vladimir Zhigunov 88. Att: 5,500 (in Sochi)]
[2. Att: 25,000 (in Tashkent)]
[Mar 15, 18]
Kayrat Alma-Ata 1-1 1-2 LOKOMOTIV Moskva
[1. Nikolai Osyanin 16 – Nikolai Timofeyev 13. Att: 2,000 (in Sochi)]
[2. Vladislav Markin 88 – Viktor Davydov 17, Valentin Spiridonov 84. Att: 1,800 (in Hosta)]
Quarterfinals
[Mar 21, 25]
KARPATY Lvov 0-0 1-1 Dinamo Tbilisi
[1. Att: 32,000]
[2. Lev Brovarskiy 66 – Givi Nodia 50. Att: 50,000]
SKA Rostov-na-Donu 1-1 0-3 CSKA Moskva
[1. Viktor Churkin 36 – Vladimir Dorofeyev 58. Att: 30,000]
[2. Boris Kopeikin 5, 29, 58. Att: 7,000 (in Sochi)]
TORPEDO Moskva 0-0 2-0 Zenit Leningrad [both legs in Sochi]
[1. Att: 5,000]
[2. Yuriy Smirnov 36, 80. Att: 7,000]
[Mar 22, 25]
SPARTAK Moskva 2-1 2-1 Lokomotiv Moskva
[1. Viktor Papayev 70, Vasiliy Kalinov 87 – Nikolai Zudin 52. Att: 4,000 (in Sochi)]
[2. Vyacheslav Yegorovich 40, 53 – Anatoliy Kozlov 8. Att: 1,500 (in Hosta)]
Semifinals
[Jul 2, 28]
SPARTAK Moskva 2-0 2-0 Karpaty Lvov
[1. Alexandr Piskaryov 40, Galimzyan Husainov 50. Att: 55,000]
[2. Mikhail Bulgakov 41, Valeriy Andreyev 56. Att: 25,000]
TORPEDO Moskva 0-0 4-1 CSKA Moskva
[2. Anatoliy Degtyaryov 16, 22, 44, Anatoliy Fetisov ? – Vladimir Polikarpov 31]
Final
External links
Seasons Finals Republican cups
Domestic leagues Domestic cups European competitions
European Cup
Cup Winners' Cup
UEFA Cup
Domestic leagues Domestic cups League cups UEFA competitions Non-UEFA competitions
Domestic leagues Domestic cups League cups UEFA competitions Non-UEFA competitions